Urządzenie w wybranej części domu ścianki z cennymi fotografiami to doskonały pomysł i na ozdobę ściany i na miłe wspomnienia dostępne na wyciagnięcie ręki. Jak to zrobić, żeby całość prezentowała się stylowo i ściągała spojrzenia? Postawić na kilka zdjęć powieszonych przy sobie bez planu, czy może pokusić się o fantazyjne kolaże i zestawienia artystyczne?

Ściana ze zdjęciami – pomysły na wykonanie

Z pomocą w aranżacji ścianki pełnej zdjęć przychodzą dzisiaj nie tylko sklepy internetowe, proponujące konkretne opcje ramek pojedynczych i zbiorowych, już ułożonych w różne zestawienia, ale i projektanci wnętrz. To niejako Ci drudzy, publikując na swoich stronach coraz to nowsze pomysły, sprawiają, że na wyciągnięcie ręki mam wiele inspiracji do przygotowania własnej, olśniewające ściany na zdjęcia.

Na dobry początek warto rozważyć:

  • Układ klasyczny – tu ściana ze zdjęciami ma być równiutkim jak od linijki układem zdjęć poziomych lub pionowych, dopasowanych do siebie w idealnej symetrii. Ten sam rozmiar, ten sam typ ramki i identyczna odległość między zdjęciami. Niektórzy twierdzą, że taka ścianka jest najbardziej tradycyjną, a inni, że wymyślić ją musiał zbyt pedantyczny socjopata.
  • Miks poziomów i pionów – zdjęcia umieszcza się przy sobie tak, żeby te poziome stanowiły dokładnie połowę rozmiaru pionowych. Można je wtedy całościowo powiesić obok siebie na kształt jednego, dużego kwadratu, który wewnątrz nie jest tak pedantycznie idealny jak w punkcie wyżej.
  • Artystyczny nieład – doskonała propozycja dla osób o duszach twórczych i nieco szalonych. Tu nie ma żadnych reguł ani co do wieszania zdjęć, ani co do ich formy czy ramy. W zasadzie wszystko może być różne, przywieszone tak, jak podpowiada nam wyobraźnia, bez schematów i zbędnego idealizowania.
  • Kontrasty na plan – dobrym przykładem może tu być część zdjęć w ramkach czarnych, a część w białych. Albo szarości + grafity, zieleń + kolory miodowe itd. Ściana nabierze przy takim podejściu ciepłego i energetycznego wyrazu, co sprawi, że nie będzie wyglądać jak starodawna wystawka nudnych zdjęć rodzinnych, a autentycznie „żyjące” miejsce pełne energii, ciepła i poloty.
  • Dystyngowane klimaty – dla osób, które lubią mocno podkreślać to, co wieszają na ścianach. Przykładem są tu np. zdjęcia wywołane w sepii i umieszczone w złotych ramach. Wszystko wg jednego planu i stylu, tak, żeby zwracała uwagę przede wszystkim elegancją. Czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym, ważnym.

Ciekawym pomysłem może być także podświetlenie gotowej ściany na zdjęcia: tu wykorzystuje się drobne lampki ledowe lub oświetlenie taśmowe.