Jeszcze kilkanaście lat temu przesuwne ściany kojarzyły się nam raczej ze zwijanymi, harmonijkowymi parawanami lub niechlujnie ustawioną na środku pokoju podziałką wnętrza. Dziś jest jednak zupełnie inaczej! Nowoczesne, arcyciekawe w swoich projektach ściany przesuwne mogą stanowić nie tylko sposób na podział powierzchni, ale i na jej niebanalną dekorację. W tej dziedzinie pomysły projektantów dosłownie oszałamiają kreatywnością.

Ściana przesuwna – wygoda i oszczędność miejsca

Podstawowym atutem, jakim wyróżnia się nowoczesna, dobrze przemyślana ściana przesuwna, jest to, że przy atrakcyjnym wyglądzie może ona stanowić oszczędną, co do miejsca, formę dzielenia powierzchni oraz jej atrakcyjną ozdobę. Mało tego, ściany przesuwne stały się dzisiaj hitem stosowanym zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych. Dostępne w setkach różnych wariacji, pozwalają na zmianę designu pomieszczeń i wprowadzenie do nich ducha nowoczesności lub nastroju iście tradycyjnego, ale bez nudy i brzydkiej dla oka formy.

Kiedy w pomieszczeniu powinna pojawić się taka ściana?

  • Gdy potrzebujemy metody na wydzielenie w nim dodatkowego pomieszczenia (np. na biurko w salonie, dodatkowe łóżko w sypialni czy oddzielenie pokoju dziennego od aneksu kuchennego)
  • Gdy szukamy innowacji, która zmieni nudny wygląd pomieszczenia na coś ultranowoczesnego (np. przesuwne ściany szklane w biurze, tworzące z jednej, nieustawnej powierzchni dwa czy trzy osobne gabinety ukryte za szklanymi szybami)
  • Gdy w pomieszczeniu brakuje nam cichego miejsca dla siebie (np. drewniana ściana przesuwna w designerskiej, metalowej ramie, która oddziela łóżko od reszty salonu, tworząc przy okazji dodatkowe pomieszczenie)
  • Gdy chcemy podzielić bardzo dużą salę konferencyjną na dwie osobne, w których będą mogły się odbywać np. dwie całkowicie niezależne od siebie imprezy czy spotkania biznesowe.

Zaletą ścian tego typu jest możliwość umieszczenia ich na prowadnicach, które pozwolą płynnie otworzyć przestrzenie między taką ścianą, za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Bez kluczy do otwierania drzwi, bez tracenia cennej powierzchni i z pełną wygodą. Ważne jest też to, że taka ściana nie narusza podłogi, pozostawiając ją gładką i idealnie równą, bez kucia dziur czy stawiania futryn, jak w przypadku tradycyjnych drzwi. To rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie z jednej strony cenimy przestrzeń i jej efektowny wygląd, ale z drugiej czasem zależy nam na tym, by mieć dla siebie czy dla partnerów biznesowych miejsce do bardziej prywatnych rozmów, spotkań czy wypoczynku.