Jeszcze kilkanaście lat temu przesuwne ściany kojarzyły się nam raczej ze zwijanymi, harmonijkowymi parawanami lub niechlujnie ustawioną na środku pokoju podziałką wnętrza. Dziś jest jednak zupełnie inaczej! Nowoczesne, arcyciekawe w swoich projektach ściany przesuwne mogą stanowić nie tylko sposób na podział powierzchni, ale i na jej niebanalną dekorację. W tej dziedzinie pomysły projektantów dosłownie oszałamiają kreatywnością.

Ściany przesuwne do pokoju – wygoda i oszczędność miejsca

Podstawowym atutem, jakim wyróżnia się nowoczesna, dobrze przemyślana ściana przesuwna, jest to, że przy atrakcyjnym wyglądzie może ona stanowić oszczędną, co do miejsca, formę dzielenia powierzchni oraz jej atrakcyjną ozdobę. Mało tego, ściany przesuwne stały się dzisiaj hitem stosowanym zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych. Dostępne w setkach różnych wariacji, pozwalają na zmianę designu pomieszczeń i wprowadzenie do nich ducha nowoczesności lub nastroju iście tradycyjnego, ale bez nudy i brzydkiej dla oka formy.

Kiedy w pomieszczeniu powinna pojawić się taka ściana?

  • Gdy potrzebujemy metody na wydzielenie w nim dodatkowego pomieszczenia (np. na biurko w salonie, dodatkowe łóżko w sypialni czy oddzielenie pokoju dziennego od aneksu kuchennego)
  • Gdy szukamy innowacji, która zmieni nudny wygląd pomieszczenia na coś ultranowoczesnego (np. przesuwne ściany szklane w biurze, tworzące z jednej, nieustawnej powierzchni dwa czy trzy osobne gabinety ukryte za szklanymi szybami)
  • Gdy w pomieszczeniu brakuje nam cichego miejsca dla siebie (np. drewniana ściana przesuwna w designerskiej, metalowej ramie, która oddziela łóżko od reszty salonu, tworząc przy okazji dodatkowe pomieszczenie)
  • Gdy chcemy podzielić bardzo dużą salę konferencyjną na dwie osobne, w których będą mogły się odbywać np. dwie całkowicie niezależne od siebie imprezy czy spotkania biznesowe.

Zaletą ścian tego typu jest możliwość umieszczenia ich na prowadnicach, które pozwolą płynnie otworzyć przestrzenie między taką ścianą, za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Bez kluczy do otwierania drzwi, bez tracenia cennej powierzchni i z pełną wygodą. Ważne jest też to, że taka ściana nie narusza podłogi, pozostawiając ją gładką i idealnie równą, bez kucia dziur czy stawiania futryn, jak w przypadku tradycyjnych drzwi. To rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie z jednej strony cenimy przestrzeń i jej efektowny wygląd, ale z drugiej czasem zależy nam na tym, by mieć dla siebie czy dla partnerów biznesowych miejsce do bardziej prywatnych rozmów, spotkań czy wypoczynku.

Z czego można wykonać ścianę przesuwną?

Do wykonania ścian przesuwnych można wykorzystać wiele materiałów. Tradycyjne ścianki działowe wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych, można jednak postawić także na inne materiały, których ryzyko uszkodzenia w ruchu będzie jak najmniejsze. Najczęściej spotykane to ściana przesuwna szklana oraz ściana przesuwna drewniana.

Wybór konkretnego materiału uzależniony jest zwykle od estetyki wnętrza, ale również funkcji, jaką ma pełnić tego rodzaju ściana: czasem ma tylko oddzielać przestrzeń i ewentualnie ją przesłaniać, a czasem na celu ma również wyciszenie pomieszczenie.

Rodzaje ścian przesuwnych

Ściany przesuwne można podzielić na dwa główne typy:

  • Ściana przesuwna na szynach

Tego rodzaju ściana przesuwa się za pomocą prowadnic i rolek, które mogą być zamontowane jedynie na suficie lub na suficie i na podłodze. W przypadku tego pierwszego rozwiązania, gdy ściana jest złożona, system jezdny jest praktycznie niewidoczny. Taka konstrukcja sprawia, że ścianka może być bardzo szybko przesuwana bez naruszania podłogi.

  • Ściana przesuwna harmonijkowa składano-przesuwna

W tym przypadku ścianka wykonana jest z elementów, które połączone są ze sobą za pomocą taśmy. W momencie, gdy jest ona rozłożona, wyglądem prawie nie różni się od ścianki stałej. Jeśli zaistnieje potrzeba stworzenia nowej przestrzeni w mieszkaniu, wystarczy odblokować ściany przesuwne i zsunąć je na bok. Tego rodzaju ścianka ma ważną zaletę – gdy jest złożona zajmuje bardzo mało miejsca.

Ściana przesuwna — cena

Cena ścianek przesuwnych zależy od wielu czynników: od materiału, z jakiego ma być wykonana, od jej wymiarów oraz od rodzaju modelu. Wersje dźwiękoszczelne są oczywiście droższe od podstawowych modeli.