Szarość, obok bieli i czerni, to jedna z najpopularniejszych barw we wnętrzach. Stonowana i uniwersalna, świetnie komponuje się z innymi kolorami. Z naszego poradnika dowiesz się, z czym łączyć odcienie szarości we wnętrzach.

Odcienie szarości we wnętrzach

Dawniej szarość we wnętrzach odbierana była negatywnie, gdyż wielu osobom kolor szary kojarzy się ze smutkiem i melancholią. Na szczęście styl nowoczesny, który często sięga po tę barwę, na nowo ją zdefiniował. Dużą rolę z pewnością odegrał tu beton, który stał się ważnym materiałem w architekturze, a w rezultacie wkroczył także do wnętrz. Obecnie kolor szary cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko na ścianach, ale i materiałach wykończeniowych oraz meblach, stanowiąc uniwersalne tło właściwie dla wszystkich barw.

Do wyboru mamy szeroką paletę odcieni szarości. Najdelikatniejszy jest odcień pastelowy, który pojawia się we wnętrzach klasycznych, skandynawskich i prowansalskich. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na barwę betonu (zwłaszcza w materiałach wykończeniowych, w tym płytkach gresowych), kolor popielaty, grafitowy, a także najciemniejszy antracytt, który może stanowić mocny akcent na jednej ścianie w salonie czy sypialni.

Z czym łączyć odcienie szarości we wnętrzach?

Odcienie szarości, takie jak grafit, antracyt oraz popielaty, cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza jako kolory ścian. Do wyboru mamy wersję nasyconą albo delikatnie pastelową. To dobry wybór przede wszystkim dla osób, którym znudziły się beż, a także dla osób poszukujących świeżych, odważnych i nowoczesnych rozwiązań estetycznych. Wbrew pozorom z szarością wcale nie jest tak łatwo postępować, dlatego poniżej przedstawiamy kilka informacji, które pozwolą wyczarować piękny wystrój.

Popularne rozwiązania

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie szarości jako akcentu, na przykład na jednej ścianie w pomieszczeniu. Nie mniej popularna jest sytuacja odwrotna, czyli szarość w przewadze na ścianach. W obu przypadkach najbezpieczniej jest połączyć czysty kolor szary o wybranym odcieniu z neutralnymi, pastelowymi barwami, takimi jak: czysta biel, ciepłe „złamane biele”, kość słoniowa, kremy, beże, magnolia itp. Takie połączenie stwarza dalsze możliwości do wprowadzania kolorów w mniejszych dekoracjach, pozwoli również dopasować do wnętrza różnego rodzaju meble i kolor zastosowanej podłogi. Jeśli lubisz bezpieczne rozwiązania postaw na prostotę i neutralną klasyką.

Proporcje

Bardzo ważne są również proporcje użytych kolorów farb na ścianach oraz ich konkretne odcienie, które zależne są m.in. od metrażu urządzanego pokoju, jego oświetlenia światłem dziennym oraz naszych sugestii w stosunku do zmian. Dlatego zawsze należy sprawdzać próbki farb, aby móc ewentualnie skorygować plany, dobierając jaśniejsze lub ciemniejsze o kilka tonów odcienie bądź ustalić inne proporcje zastosowania kolorów. To pomoże uniknąć błędów, do których należy najczęściej efekt zbyt ciemnego, optycznie zmniejszonego wnętrza lub w drugą stronę – aranżacja mdła, nijaka.

Łączenie szarości z innymi barwami

Inaczej wygląda łączenie szarości z jasnymi, konkretnymi kolorami, jak i tymi o mocniejszym wybarwieniu, bardziej intensywnym i żywym. Tutaj już na etapie malowania ścian należy zdecydować się na krok w stronę barwy, za pomocą której możemy dodać wnętrzu np. bardziej kobiecego, subtelnego klimatu bądź męskiego albo młodzieżowego. Powinniśmy sobie zdawać również sprawę z tego, jak dane barwy będą oddziaływać na nasze samopoczucie oraz innych domowników, tym bardziej, jeśli urządzamy wnętrza strefy dziennej mieszkania. Warto znaleźć równowagę i konieczny umiar.

Wnętrza o wszystkich szarych ścianach najlepiej prezentują się z jasnymi meblami i jasną podłogi. Takie rozwiązanie poleca się najczęściej do słonecznych i przestronnych wnętrz. W innym przypadku odcień szarości użyty na ścianach powinien być rozbielony. Odcień szarości na ścianach w połączeniu z ciemnymi meblami, podłogą oraz słabym doświetleniem sprawi, że wnętrze będzie smutne i przytłaczające.

Najistotniejszą rolę odgrywają kolory i wzory dodatków, które rozweselą wnętrze, dodadzą mu konkretnego wyrazu. Są to kolory głównie z palety mocnych barw oraz tych jasnych i neutralnych. Unikać należy słodkich pasteli.

Pięćdziesiąt odcieni szarości - Dom
Odcienie szarości