Arnika górska, która określana jest także jako kupalnik górski często gości w naszym ogrodzie. Są to piękne kwiaty, które przepięknie się prezentują. Mało, który ogrodnik jednak wie, że roślina ta znajduje się także jako podstawowy składnik wielu kosmetyków. Jakie lecznicze właściwości wykazuje kupalnik górski? O tym już za chwilę.

Lecznicze zioło

Kupalnik górski jest leczniczym ziołem, które właściwości są naprawdę bardzo cenione w kosmetyce oraz w zielarstwie. Do leczniczych celów wykorzystuje się kłącza arniki oraz kwiaty. Właśnie te części rośliny mają w składzie olejki eteryczne, cenne flawonoidy, aminy, fitosterole, kwasy organiczne oraz karotenoidy. Wyciągi z tej rośliny znajdziemy w kremach, ziołowych mydełkach oraz maściach.

Przeciwzapalne właściwości Kupalnika górskiego

Można go stosować zarówno zewnętrznie jak i także wewnętrznie. Kupalnik z uwagi na flawonoidy, ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne. Zioło jest stosowane także do zmniejszania nieestetycznych obrzęków oraz siniaków. Musimy także mieć na uwadze, że krem z tym składnikiem w roli głównej przyspiesza gojenie się naszych ran oraz zmniejsza obrzęki i siniaki.

Czy jesteśmy w stanie samodzielnie zrobić sobie tego rodzaju kosmetyk z rosnącego kupalnika górskiego w naszym ogródku? Oczywiście do tego celu potrzebnych jest nieco więcej składników oraz pewne umiejętności. Znajomość chemii także jest potrzebna. Zatem dla własnego dobra powinniśmy skoncentrować się na uprawie kupalnik w ogrodzie, a tworzenie kosmetyków zostawić specjalistom.

Czy roślina ta jest trudna w uprawie? W zależności gdzie znajduje się nasz ogród. Roślina ta idealnie sobie radzi na terach górskich, gdzie występuje naturalnie. Zatem jest to już kwestia indywidualna. W większości wypadków roślina ta występuje naturalnie, a nie w ogrodach. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na uprawę tej rośliny. Jej wygląd jest taki fantastyczny, że możemy pomyśleć, że przebywamy gdzieś w górach na agroturystyce. Przeżytkiem już są ogrody, w których kwitną jedynie róże czy też tulipany. Wolimy nieco bardziej niespotykane kompozycje, które wymagają nieco więcej zaangażowania i pracy. Ogrodnicy lubią sobie stawiać wysoko poprzeczkę i kupalnik górski jest na to tylko potwierdzeniem. Nie zapomnijmy o konieczności słonecznego stanowiska. W innym wypadku wszystkie nasze starania pójdą na marne. Zapamiętajmy sobie to, a na pewno uda nam się już w tym roku cieszyć przepięknym kupalnikiem górskim.