Piwonia krzewiasta należy zdecydowanie do najpiękniejszych kwiatowych roślin naszych ogrodów. Fascynuje nas ogromna paleta barw, idealne zestawienie form kwiatów oraz także ich odcieni. Obok piwonii krzewiastych nikt nie przechodzi obojętnie.Zatrzymujemy się i nie możemy uwierzyć własnym oczom.

Piwonia była prawie od zawsze

Nie da się ukryć, że piwonie krzewiaste można uznać jako rośliny długowieczne. Niezwykle mało wymagań piwonii sprawia, że nadaje się idealnie do urządzenia ogrodu, który jest niezwykle łatwy w uprawie. Co ciekawe piwonia krzewiasta jest jedną z roślin najstarszych, które uprawiane są przez człowieka. Na samym początku były sadzone w celach leczniczych, a później z uwagi na ich urodę. Zatem musimy przyznać, że piwonia nie tylko jest przepiękna, ale także bardzo cenna jako lecznicza roślina. Pomaga między innymi na zaburzenia przewodu pokarmowego oraz na niestrawność. Świetnie sobie radzi w leczeniu nerwicy, migreny, a do tego działa uspokajająco czy też przeciwbólowo. Większość piwonii to byliny, a pozostałe wyrastają na dosyć niewielkie krzewy.

Piwonie krzewiaste tworzą zdrewniałe gałęzie oraz pędy. Zimą one obumierają oraz pozostają widoczne. Tylko opadają liście, podobnie, jak u innych krzewów. Wiosną się rozwijają na nowo z pączków, które znajdują się na pędach i gałęziach. Dzięki temu właśnie piwonie dorastać mogą do wysokości nawet 2,5 metry.

Jak uprawiać piwonie?

Piwonie na pewno są roślinami bardzo mocnymi. Stanowią one przed długie lata ozdobę ogrodu, ale na pewne rzeczy musimy obowiązkowo zwrócić uwagę. Większość gatunków oraz odmian jest jak najbardziej odporna na mróz oraz nie potrzebuje kompletnie żadnego zabezpieczenia. Po posadzeniu w pierwszym roku zaleca się okryć krzewiaste piwonie świerkowymi gałęziami oraz też gałęziami jodłowymi. Także w latach następnych celowe jest zapewnienie osłony gatunkom bardziej wrażliwym przed znacznie większymi mrozami. Tylko musimy pamiętać o usunięciu osłon zanim się zaczną rozwijać nowe pędy.

Bylinowe piwonie nie chcą, w przeciwieństwie do większości bylin, aby po kilku latach je podzielić oraz przesadzić. Chciałyby rosnąć nieporuszone w tym samym miejscu i to przez nawet dziesiątki lat. Wówczas rozwijają się możliwie najlepiej oraz także kwitną najbujniej. Jeśli zaś z jakiegoś powodu bylinowe piwonie muszą być jednak przesadzone, to wówczas trzeba je koniecznie podzielić. Co jak co, ale zbyt duże gniazda roślin będą rosły bardzo słabo oraz także kwitły bardzo skąpo. Musimy zatem coś z tym zrobić. Nie może to tak pozostać.