Kołobrzeg to miasto pełne atrakcji. Jedną z nich jest Oceanarium, które z pewnością spodoba się turystom w każdym wieku. Kompleks zlokalizowany jest przy Alei I Armii Wojska Polskiego 6c, czyli w pobliżu molo i deptaka. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Oceanarium Kołobrzeg.

Oceanarium Kołobrzeg — atrakcje

W Oceanarium Kołobrzeg można zobaczyć wiele gatunków podwodnych stworzeń oraz roślin charakterystycznych dla mórz i oceanów. Budynek, w którym znajduje się oceanarium, jest dwupoziomowy, a samo oceanarium jest nietypowe, ponieważ jest przenośne. Wystawa, którą obecnie można oglądać w Kołobrzegu, wcześniej można było oglądać między innymi w Międzyzdrojach, Warszawie oraz Krakowie.

W kołobrzeskim oceanarium można zobaczyć wiele okazów wodnych stworzeń, których nie sposób zobaczyć na co dzień. Są to między innymi: piranie, czające się w zakamarkach rafy mureny i złociste arwany, a także płaszczki i rekiny patrolujące sztucznie stworzoną rafę. Jest ona doskonałym siedliskiem dla koralowców i wielu gatunków ukwiałów. A bogactwo form, kolorów i gatunków do złudzenia przypomina to, które obejrzeć można w prawdziwym oceanie. W Oceanarium Kołobrzeg można również zobaczyć legwana.

Podczas pobytu w oceanarium można również wziąć udział w prelekcji oraz zajęciach edukacyjnych, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę na temat świata podwodnych zwierząt. Zajęcia oraz prelekcje są dostosowane do wieku osób biorących udział w konkretnym wydarzeniu. W oceanarium regularnie organizowane są także zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej, a także dla dorosłych słuchaczy, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. W czasie zajęć dla najmłodszych organizowane są różne konkursy.

W Kołobrzegu atrakcje wodne cieszą się szczególną popularnością, a oceanarium jest świetnym planem nawet na deszczowy dzień.

Ile kosztuje bilet do Oceanarium w Kołobrzegu?

Oceanarium w Kołobrzegu jest czynne codziennie w godzinach 10-17:30. Za ulgowy bilet wstępu należy zapłacić 25 zł, za bilet normalny – 30 zł. Bilet ulgowy przysługuje osobom w wieku od 2 do 18 lat, Emerytom i Rencistom. Dzieci do 2 lat — wstęp gratis.

Co warto zobaczyć Kołobrzeg i okolice?

Park linowy

Fanom aktywnego wypoczynku polecamy park linowy, który oferuje trzy atrakcje o różnym stopniu trudności: łatwa — dla dzieci od lat 7, średnia — dla dorosłych i dzieci od 140 cm wzrostu, oraz trudna — dla dorosłych i dzieci od 160 cm wzrostu. Nad bezpieczeństwem odwiedzających czuwają instruktorzy.

Ukryta Kraina

Miejsce dedykowane głównie małym odkrywcom. Ukryta kraina to interaktywna wystawa, w której za pomocą czarodziejskiej różdżki można wejść w interakcje z jej mieszkańcami. Oprócz zaczarowanego świata spotkać można tu żywe zwierzęta: aksolotle, złote rybki oraz gekony lamparcie.

Rejsy statkiem i Port w Kołobrzegu

Z portu w Kołobrzegu odbywają się rejsy międzynarodowe do duńskiego portu Nexo na wyspie Bornholm. Kursują tu również statki wycieczkowe oferujące krótkie rejsy i piracką przygodę. Można tu także wejść na falochron, który stanowi najdalej wysunięty w morze punkt widokowy w Kołobrzegu. W sezonie letnim w porcie organizowane są różnego rodzaju imprezy i festiwale.

Muzeum 6D Maszoperia

To interaktywne muzeum, jedynie takie w Europie. Jest to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a do jego zwiedzania angażowane są wszystkie zmysły – od wzroku, poprzez węch, aż po dotyk. Można tu głośno mówić, a nawet dotykać eksponaty, dlatego jest świetnym sposobem na naukę w formie zabawy. W Maszoperii oprócz historii rybaków można także zapoznać sie z najpiękniejszymi baśniami i legendami.

Aquapark

Całoroczny kompleks, który mieści się w kołobrzeskiej Hali Milenium, oferuje między innymi basen sportowy, basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie (w tym dziką rzekę), hydromasaż oraz sprzęt i zabawki dla najmłodszych. Można tu skorzystać także z sauny suchej oraz podświetlanej łaźni parowej.

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Można tu podziwiać zbiory militariów od czasów średniowiecznych po współczesne pod nazwą „dzieje oręża polskiego” , a także skansen morski.

W pobliskiej miejscowości Podborsko, w schronie stanowiącym niegdyś część bazy wojsk radzieckich, zostało udostępnione Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Latarnia morska

Wysoka na 26 metrów latarnia morska w Kołobrzegu świeci światłem błyskowym, wznoszącym się na wysokość 36,5m. Zasięg światła to 16 mil morskich (1,852 km). W 1945 roku latarnia została zniszczona, ale udało się ją odbudować. Obecnie można ją zwiedzać, a z punktu widokowego rozciąga się panorama Kołobrzegu.

Skansen Morski

Jeden z obiektów Muzeum Oręża Polskiego, którego główną atrakcją są elementy kontrtorpedowca ORP „Burza”, takie jak działo morskie wzór „B-34U” czy elektryczny podajnik amunicji. W skansenie znajdują się także różnorakie zabytki techniki morskiej, a także uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP, np. mina morska wzór 1908/39.

Muzeum Bursztynu

W Muzeum Bursztynu można dowiedzieć się wszystkiego na temat bursztynu, który nazywany jest złotem północy. Niewątpliwą atrakcją jest bogata kolekcja okazów, w tym największym o wadze 2,2 kg! Można tu także obejrzeć średniowieczny zakład szlifierski oraz zobaczyć na żywo techniki obróbki bursztynu dawniej i dziś.

Ogrody Hortulus Spectabilis

30 km od Kołobrzegu w miejscowości Dobrzycy znajdują na obszarze ponad 4 ha znajduje się 30 różnych ogrodów tematycznych, między innymi ogród skalny, japoński, leśny czy śródziemnomorski. Do dyspozycji zwiedzających jest także labirynt, oferujący zabawę plenerową oraz wysoka na ponad 19 metrów wieża widokowa w formie ażurowej, stalowej konstrukcji.