Oceanarium Kielce, czyli Oceanika, jest częścią Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach, w gminie Zagnańsk. Oprócz ogromnej ilości gatunków ryb można tutaj zobaczyć również płaszczkę, której ukąszenie zabija na miejscu, jedyną w Polsce rybę z…nogami czy przyjazne jesiotry, które pozwalają się głaskać.

Oceanarium Kielce — tu zobaczysz ryby z całego świata

W kieleckim oceanarium znajduje się zbiorniki wodne o łącznej pojemności 250 tys. litrów. To najbogatsza wystawa ryb akwariowych w Polsce. Można tutaj obejrzeć ryby z rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, które podzielono według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop ,jak chociażby akwarium z biotopem Azji, w którym pływają sumy pangi, tołpygi, sum ludojad oraz kilka gatunków, które wyginęły już w warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, ryby kostnojęzykowe, pielęgnice czy prapłaziec — ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. Jest również akwarium z rybami z szelfu kontynentalnego, w którym pływa na przykład płaszczka Rocha, kształtem przypominająca gitarę, a także rekiny żarłacze — czarnopłetwy i gruby (na razie nieduże, ale osiągające długość kilku metrów) oraz Ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym.

Ból ten można porównać z odarciem ze skóry. By go złagodzić, należy włożyć miejsce ukąszenia do ciepłej wody, w której rozkłada się toksyna białkowa — tłumaczy Damian Lewiński, biolog z Oceaniki.

Zwiedzający mogą również zobaczyć bardzo niebezpieczny gatunek płaszczki, która przyczyniła się do śmierci popularnego prezentera znanego z Dicovery Channel, Steva Irvina, zwanego Łowcą Krokodyli, wbijając mu ogon w serce.

Orleń cętkowany, jeden z gatunków płaszczki, może osiągnąć nawet 230 kilogramów wagi. Płynąc wygląda jakby latał.

Szczególną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest niecka z tak zwanym akwarium dotykowym, w którym można samodzielnie nakarmić ryby.

Ekspozycję zwiedzać można z przewodnikiem, w niewielkich grupach — ze względu na dobro i spokój żyjących tu stworzeń — podaje menadżer Kompleksu Świętokrzyska Polana Agnieszka Skowerska.

Oceanarium Kielce — godziny otwarcia

Oceanarium Kielce czynne jest codziennie w godzinach 10-18. Czas zwiedzania wynosi około 45 minut (sama Oceanika).

Przed wejściem można sfotografować się z olbrzymim rekinem. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni!

Na terenie ośrodka znajduje się parking, punkty gastronomiczne, strefę dmuchańców, park miniatur, łódeczki oraz aquaroller.

Oceanarium Kielce — cennik

Bilety do Oceaniki kosztują:

  • normalny 26 zł,
  • ulgowy 21 zł,
  • rodzinny (2+1) 70 zł,
  • rodzinny (1+2) 65 zł,
  • rodzinny (2+2) 89 zł

Wycieczkę do Oceaniki można połączyć z Parkiem Miniatur. Wtedy za bilety trzeba zapłacić:

  • normalny 36 zł,
  • ulgowy 29 zł, rodzinny (2+1) 98 zł,
  • rodzinny (1+2) 88 zł,
  • rodzinny (2+2) 124 zł.

Parking jest bezpłatny.

Jak dojechać do Oceanarium w Kielcach?

Oceanarium, które jest częścią Kompleksu Świętokrzyska Polana, położone jest w lesie, niedaleko drogi ekspresowej S7. Od strony Warszawy, na rozwidleniu Barcza należy skręcić w drogę wojewódzką 750, a następnie od miejscowości Chrusty kierować się znakami informującymi o kompleksie. Od strony Kielc, na rozwidleniu Kielce Północ należy skręcić w kierunku Zagnańska. Z samych Kielc najłatwiej jest dojechać ulicą Zagnańską, którą należy kierować się cały czas prosto, aż do pojawienia się znaku informującego o konieczności skrętu.

Inne atrakcje Kompleksu Świętokrzyska Polana

Na terenie Kompleksu Świętokrzyska Polana, oprócz Oceaniki, znajdują się jeszcze dwie inne atrakcje: Kraina Zabawy, w skład której wchodzą karuzele, huśtawki i pokaźnych rozmiarów linowy tor przeszkód oraz Park Miniatur Świętokrzysko zawierający 20 modeli obiektów znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego.

Wszystkie modele odwzorowane zostały w skali 1:20 i przedstawiają budowle w czasach ich najlepszej świetności. Na spacer można wypożyczyć specjalny odtwarzacz ze słuchawkami, który wykrywa, przy jakiej makiecie obecnie się znajdujemy. Uruchamia wtedy odpowiedni fragment tekstu na temat historii obiektu, który czytany jest przez lektora.