Oceanarium Kielce, czyli Oceanika, jest częścią Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach, w gminie Zagnańsk. Oprócz ogromnej ilości gatunków ryb można tutaj zobaczyć również płaszczkę, której ukąszenie zabija na miejscu, jedyną w Polsce rybę z…nogami czy przyjazne jesiotry, które pozwalają się głaskać.

Oceanarium Kielce — tu zobaczysz ryby z całego świata

W kieleckim oceanarium znajduje się zbiorniki wodne o łącznej pojemności 250 tys. litrów. To najbogatsza wystawa ryb akwariowych w Polsce. Można tutaj obejrzeć ryby z rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, które podzielono według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop ,jak chociażby akwarium z biotopem Azji, w którym pływają sumy pangi, tołpygi, sum ludojad oraz kilka gatunków, które wyginęły już w warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, ryby kostnojęzykowe, pielęgnice czy prapłaziec — ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. Jest również akwarium z rybami z szelfu kontynentalnego, w którym pływa na przykład płaszczka Rocha, kształtem przypominająca gitarę, a także rekiny żarłacze — czarnopłetwy i gruby (na razie nieduże, ale osiągające długość kilku metrów) oraz Ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym.

Ból ten można porównać z odarciem ze skóry. By go złagodzić, należy włożyć miejsce ukąszenia do ciepłej wody, w której rozkłada się toksyna białkowa — tłumaczy Damian Lewiński, biolog z Oceaniki.

Zwiedzający mogą również zobaczyć bardzo niebezpieczny gatunek płaszczki, która przyczyniła się do śmierci popularnego prezentera znanego z Dicovery Channel, Steva Irvina, zwanego Łowcą Krokodyli, wbijając mu ogon w serce.

Orleń cętkowany, jeden z gatunków płaszczki, może osiągnąć nawet 230 kilogramów wagi. Płynąc wygląda jakby latał.

Szczególną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest niecka z tak zwanym akwarium dotykowym, w którym można samodzielnie nakarmić ryby.

Ekspozycję zwiedzać można z przewodnikiem, w niewielkich grupach — ze względu na dobro i spokój żyjących tu stworzeń — podaje menadżer Kompleksu Świętokrzyska Polana Agnieszka Skowerska.

Oceanarium Kielce czynne jest codziennie w godzinach 10-18. Przed wejściem można sfotografować się z olbrzymim rekinem. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni!

Oceanika , Chrusty k.Kielc - YouTube
Oceanarium Kielce