Osoby, które na co dzień wiele godzin spędzają przy biurku, powinny szczególnie zadbać o to, by znajdowało się ono na odpowiedniej dla nich wysokości. Dobrze dobrane wymiary i wysokość biurka to rzecz absolutnie kluczowa nie tylko dla komfortowej pracy i lepszego skupienia się na wykonywaniu swoich obowiązków ale i dla własnego zdrowia.

Wysokość biurka, a problemy z kręgosłupem

Żeby zapewnić sobie optymalne warunki do nauki czy pracy przy biurku, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy. Co ważne, nie chodzi tu wcale o kształt i kolor biurka, ani o jego ultra designerski fason, a o detale czysto techniczne, które podnoszą komfort jego codziennego użytkowania.

Zła wysokość biurka może doprowadzić organizm do dyskomfortu w okolicy podparcia lędźwiowego i co za tym idzie, to nasilających się problem z kręgosłupem. Dotyczy to zarówno biurek ze zbyt niskim blatem, który wywoła konieczność pochylania się nad nim i garbienia, jak i z blatem zbyt wysokim, który będzie prowadził do niepotrzebnego wyciągania się w górę, drętwienia nóg i zaburzeń z krążeniu krwi. To właśnie dlatego wysokość biurka jest tak istotna w obu kierunkach i nie może być ono ani za niskie, ani za wysokie.

Zasady doboru wysokości biurka

Wymiar ten dobiera się ściśle do własnego wzrostu.

  • Osoby, które mają ok 170 cm wzrostu optymalnie wybierają dla siebie biurka o wysokości od 72 do 75 centymetrów. Ten wymiar jest zresztą standardem, dlatego sklepy najczęściej posiadają w swoich ofertach właśnie taką wysokość biurek.
  • Osoby wyższe niż 170 cm – powinny zdecydować się na biurko, którego blat znajduje się na wysokości 80-85 cm
  • Osoby niskie – z doborem biurka będą miały największe wyzwanie, bo tych modeli jest w sklepach najmniej, ale mimo tego, warto ich poszukać, albo zdecydować się na mebel na zamówienie. Zdrowie kręgosłupa i brak bólu pleców zdecydowanie są tego warte.
  • Dzieci – dla nich zawsze kupujemy biurka typowo z kategorii mebli dziecięcych. Tu standardowa wysokość jak dla dorosłego będzie zdecydowanie zbyt duża i może spowodować późniejsze wady postawy, skrzywienia i bóle pleców!

Dodatkowo warto pamiętać o pozostałych wymiarach biurka: dla wygody siedzenia przy nich, powinny mieć on nie mniej niż 120 cm długości i 70 cm szerokości.

Biurka z regulacją wysokości

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się biurka, które umożliwiają ręczną lub automatyczną regulację wysokości. Doskonale sprawdzają się one m.in. do domów, w których z jednego biurka korzysta kilka osób o różnym wzroście i nie sposób jest dobrać dla każdego rozmiar idealny, albo po prostu nie ma na to miejsca.

  • Biurka regulowane mają zwykle zakres regulacji od 64 cm (dla osób najniższych) do nawet 85 cm!
  • Możliwość regulacji ręcznej (biurka tańsze) to zwykła wajcha, pokrętło, którym kilkoma ruchami unosi się nóżki wraz z blatem do góry, lub opuszcza na dół. Swoboda dopasowania wysokości biurka do dowolnej osoby jest tu wyjątkowo duża.
  • Opcja regulacji automatycznej (biurka droższe) to specjalny system elektroniczny, na baterię lub akumulator, który umożliwia zmianę poziomu wysokości po naciśnięciu jednego przycisku. Te modele są o tyle ciekawe, że regulacja jest szybka i nie trzeba jej robić ręcznie, co będzie korzystne np. w przypadku osób młodszych, które nie do końca są w stanie same pokręcić ręczną wajchą.

Dodatkowo, ciekawym pomysłem, który może być jeszcze tańszym rozwiązaniem niż biurka regulowane ręcznie lub automatycznie, są tzw. nakładki biurkowe. Są one nieco mniej poręczne, bo najczęściej drewniane lub kartonowe, a więc ich nałożenie na biurko wymaga uprzedniego zdjęcia monitora, komputera i klawiatury, następnie położenia nadstawki podwyższającej wysokość biurka i dopiero na koniec przeniesienia na nadstawkę monitora i klawiatury. Plusem jest tu cena: w porównaniu do biurek regulowanych, które kosztują kilkaset do kilku tysięcy zł, nadstawki dostaniemy już od około 69 zł. Oszczędność jest duża, ale kosztem wygody i tempa zmiany wysokości biurka.

A może praca na stojąco?

Specjaliści od zdrowia i kondycji kręgosłupa nierzadko zalecają osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i pracują za biurkiem, zmianę pozycji pracy na stojącą. Jak się okazuje – posiadacze biurek o regulowanej wysokości mogą taką zmianę zastosować w kilka sekund i wcale nie musi to być zmiana na stałe. Regulowana wysokość biurka od tej, która umożliwia komfortową pracę na siedząco do tej, która pozwala nam pracować na stojącą to ledwie kilka sekund, a różnica w stanie zdrowia i odciążeniu kręgosłupa jest w tym przypadku ogromna. Wystarczy nawet kilka godzin dziennie stać za biurkiem, pracując jednocześnie przy komputerze, by odczuć rozluźnienie mięśni i pobudzić te, które dotąd były niemal w zaniku. Taka odmiana pozycji potrafi dla efektywności pracy i nauki zdziałać prawdziwe cuda!