Położony w Tarnowskich Górach dom to przytulny azyl młodego małżeństwa. Za jego wystrój odpowiada Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, która na życzenie inwestorów zaprojektowała wnętrza pełne ciepła, spójne kolorystycznie, a przede wszystkim funkcjonalne. To dzięki niej, na powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych, panuje ład, harmonia i stylistyczna dyscyplina.

Głównym założeniem projektowym było stworzenie ciepłego, przytulnego i dobrze doświetlanego wnętrza, opartego na spójnej kolorystyce i materiałach. Urządzonego przy tym tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zoptymalizować ją pod względem funkcji. Stąd wybór padł na naturalne materiały – drewno i kamień oraz kolory ziemi, wśród których pierwszoplanową rolę gra czerń. Wszystko w tym wnętrzu podkreśla bliski związek człowieka z otaczającą go przyrodą, nie tracąc przy tym walorów estetycznych i użytkowych. Jest tu nowocześnie, komfortowo i bardzo elegancko, a jednocześnie kameralnie i nastrojowo.

Wybór drewna, jako motywu przewodniego wystroju wnętrz, wydaje się nie tyle dobrze uzasadniony, co oczywisty. To materiał, który jak żaden inny buduje przytulną atmosferę, a jednocześnie jest dostojny, wytworny, wręcz luksusowy. Jego dystyngowany charakter projektantka wnętrz Katarzyna Szramek podkreśliła poprzez zestawienie z naturalnym kamieniem w ciemnym wybarwieniu oraz niezwykle elegancką czerń, której głębi dodają matowe wykończenia. Stąd drewniane są tu nie tylko podłogi, schody czy meble, ale i elementy zdobne ścian w postaci dekoracyjnych paneli, które efektownie podświetlone budują klimat we wnętrzu.

Razem, a jednak osobno. Otwarta strefa dzienna

Użytkowy charakter wnętrz podkreśla już sam układ funkcjonalny domu. Wyraźnie podzielony na strefy, ma służyć domownikom w ściśle określony i starannie zaplanowany sposób. Ulokowana na parterze przestrzeń dzienna, choć całkowicie otwarta, urządzona została tak, by poszczególne role pomieszczeń były wyraźnie zaznaczone. Stąd przestronny salon od kuchni z jadalnią oddziela elegancka klatka schodowa, wyznaczająca ciągi komunikacyjne.

W części salonowej panuje atmosfera sprzyjająca relaksacji i odpoczynkowi. Buduje ją jasna, stonowana kolorystyka oraz ograniczone do minimum meble. Jest tu jasno i przestronnie, a zarazem przytulnie i komfortowo. Duża, wygodna sofa w kolorze jasnego beżu zaprasza do wypoczynku przy kominku lub przed telewizorem. Zapewnia one też wystarczająco dużo miejsca, gdy przyjdą goście. Elegancki i nowoczesny charakter wnętrza podkreśla zaś czerń, przewijająca się także w postaci detali z naturalnego kamienia.

Do pełnego głosu kolor ten dochodzi jednak w kuchni. Cała zabudowa meblowa została tu bowiem utrzymana w tym właśnie kolorze. Jej gładkie, matowe fronty ujęto w drewniane ramy i doprawiono ciemnym kamieniem z efektownym użyleniem (dekton), który zdobi ściany i blaty. Kuchnia jest nie tylko elegancka, ale i ergonomiczna. Dobrze wyposażona, zapewnia maksimum miejsca przechowywania oraz komfort przy wykonywaniu codziennych prac. Połączona bezpośrednią z jadalnią, została efektownie przysłonięta przez całkowicie przeszklony nowoczesny kredens, a strefa przygotowywania posiłków dyskretnie ukryta za półwyspem.

W strefie relaksu. Komfort i wygoda w łazienkach

Równie szykownie i funkcjonalnie urządzone zostały łazienki. Pierwsza z nich, znajdująca się na parterze, pełni rolę toalety i dodatkowo wyposażona została w wygodny prysznic. Wytwornie urządzona, ubrana została w znane z pozostałych części domu kolory drewna i czerń. Imitujące drewno płytki, przeplatają się tu z ciemnym, dekoracyjnym kamieniem, a ich położenie jasno wyznacza strefy użytkowe. Nowoczesny charakter wnętrza podkreśla starannie dobrane wyposażenie, jak np. przycisk spłukujący Sigma20 z portfolio marki Geberit. Miedziane lampy i armatura dodają całości szyku i blasku.

Jeszcze bardziej efektownie prezentuje się łazienka na piętrze, którą połączono z sauną. Odnajdziemy tu te same materiały i kolory, co w pierwszej łazience, jednak oferuje ona o wiele więcej funkcji. Poza wspomnianą sauną, wygodną strefą prysznica oraz wolnostojącą wanną miejsce tu znalazła nowoczesna toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela.

Inwestorzy byli otwarci na technologiczne nowości. Zaproponowałam więc im model toalety myjącej Geberit AquaClean Sela, która charakteryzuje się wyrazistą formą, wysokiej jakości materiałami oraz funkcjami, które są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze – wyjaśnia proj. wnętrz Katarzyna Szramek.

Jej czyste i eleganckie wzornictwo w połączeniu z wysokiej jakości materiałami sprawia, że idealnie komponuje się z wystrojem wnętrza, a nowoczesne funkcjonalności pozwalają cieszyć się uczuciem świeżości i czystości przez cały dzień. To jednak nie jedyne rozwiązanie z oferty Geberit, które projektantka zastosowała w projekcie. Swoje miejsce odnalazł tu także niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości i właściwie niewidoczny odpływ liniowy CleanLine. Taki wybór wyposażenia podkreśla, że w tym projekcie estetyka zawsze idzie w parze z funkcjonalnością, a komfort i wygoda na co dzień ubrane powinny być w efektowne formy.

Projekt i realizacja: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, Ambasadorka marki Geberit

Zdjęcia: Kamil Gwóźdź

www.geberit.pl


Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).