Trzmielina jest bardzo zróżnicowanym rodzajem rośliny. Można trzmielinę uznać za krzew bądź też za niewysokie drzewo. Trzmielina pochodzi z Chin oraz Japonii. W związku z tym roślina nie jest odporna na niskie temperatury. Uprawiana może być w zimowych ogrodach, oranżeriach bądź w  mieszkaniach.

Jakie są wymagania uprawowe?

Trzmielina pomimo swojej dosyć słabej odporności na niskie temperatury, jest to gatunek o stosunkowo łatwej uprawie. Jeśli uprawiana jest w pojemniku, to lato śmiało spędzić może w ogrodzie, na tarasie czy też na balkonie. Jeśli jednak rośnie bezpośrednio w gruncie, to musi zajmować stanowiska, które są ciepłe, jak i także osłonięte od wiatru. Czuje się najlepiej w świeżym, żyznym, wilgotnym oraz próchniczym podłożu. Poradzi sobie także na typowej ogrodowej glebie lub też w zwykłej kwiatowej ziemi. Nie możemy jednak dopuszczać do przesuszenia podłoża. Roślina bardzo źle to znosi. Na brak wody reaguje zrzuceniem liści.

Trzmielina preferuje także miejsca słoneczne, chociaż dobrze będzie rosła także w cieniu niewielkim. Warto ją w sposób systematyczny nawozić. Od marca, aż do sierpnia powinniśmy stosować mieszanki nawozowe wieloskładnikowe, które są przeznaczone dla ozdobnych roślin. W uprawie trzmieliny najważniejsze jest to, aby roślinie zapewnić odpowiednią temperaturę, która powinna wynosić między 18 a 22 stopni Celsjusza. Łatwiej jest takie warunki utrzymać gdy trzmielinę uprawiamy w pojemniku. Na zimę należy ją po prostu umieścić w jasnym oraz także chłodnym pomieszczeniu. Możemy także umieścić ją w oranżerii słabo ogrzewanej. Na pewno o wiele trudniej jest zadbać o krzewy, które są uprawiane w gruncie. Temperatury niskie bowiem mogą przetrać wtedy, gdy zostaną bardzo starannie okryte na zimę matami słomianymi lub też grubą ogrodniczą włókniną.

Cięcie trzmieliny

Trzmielinę można również przycinać, gdyż taki zabieg znosi niezwykle dobrze. Cięcie zawsze jest przeprowadzane wczesną wiosną. Należy skracać pędy krzewu na wysokość pożądaną czy też przycinając je na wysokość około dwudziestu bądź trzydziestu centymetrów ponad ziemią. Dzięki temu właśnie krzew bardzo mocno się zagęszcza oraz do tego zachowuje nieziemsko ładny pokrój. Z łatwością cięcia samodzielnie dokonamy. Nie musimy poszukiwać do tej czynności ogrodnika. Trzmielina jest rośliną, z którą sobie poradzimy. Jeśli tylko pojawiają się jakieś wątpliwości, to zapytajmy fachowca. Lepiej zadać kilka pytań, niż popełnić jakiś znaczący błąd. Niektóre błędy są niewybaczalne. Nie dopuszczajmy do takich.