W spokojnej, zielonej części Warszawy, na Wilanowie, znajduje się dom bliźniak, który stał się azylem dla pary dojrzałych właścicieli. Projekt wnętrz, opracowany przez Anetę Dudek i Martynę Leśniewską z Naboo Studio, łączy w sobie nowoczesną elegancję z komfortem, idealnym na dojrzałe lata życia.
Ten 250-metrowy dom, zakupiony w stanie deweloperskim, przeszedł znaczące zmiany adaptacyjne. Z myślą o potrzebach właścicieli, dom oferuje dwie przestronne sypialnie oraz rozbudowaną przestrzeń rekreacyjną, w której znajdują się sala do ćwiczeń i sauna.
Wnętrze domu charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów i ich wysokiej jakości imitacji, co było to konieczne ze względów praktycznych. Dominują odcienie ciepłej szarości, które zostały ożywione przez kontrasty z eleganckim ciemnym drewnem. Istotnym elementem są również starannie dobrane faktury, które podkreśla zaawansowane oświetlenie regulowane przez system smart home. Firma YAK zaprojektowała i zainstalowała inteligentny system, który umożliwia łatwe sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem i rekuperacją, co zwiększa komfort użytkowania domu.
Rozwiązania zaproponowane przez Naboo Studio na równi trafiły w potrzeby, jak i przypadły do gustu właścicielom domu. – Największą tremę odczuwałyśmy w związku z projektem salonu. Obawiałyśmy się, że może się okazać zbyt odważny – wspomina Aneta Dudek. – Właściciele przyjęli go jednak od razu, bez zastrzeżeń. – Cieszy nas to szczególnie, bo tu łączą się wątki kluczowe dla aranżacji wszystkich wnętrz domu – dodaje Martyna Leśniewska. Przyjrzyjmy im się kolejno.
Pod wiszącą skałą. Salon
Salon wyróżnia się dwoma niezwykłymi elementami: imponującymi, ośmiometrowymi oknami z widokiem na ogród oraz równie wysoką ścianą z ręcznie formowanego tynku, który imituje naturalne formacje skalne. Ta dekoracyjna ściana, stworzona zgodnie z życzeniem Inwestorów, odzwierciedla surowość i majestat przyrody, tworząc efektowny kontrast z miękką tapicerką kanapy, gładkimi powierzchniami otoczenia, rytmicznym układem lameli w oprawie kominka oraz ciepłym drewnem.
Ciekawym elementem są schody, gdzie wspornikowe stopnie zdają się być wizualnie przecięte przez taflę brązowego, hartowanego szkła balustrady, dobranego tak, aby współgrać z kolorystyką wnętrza. Schody oferują doskonałą perspektywę do podziwiania zarówno dekoracyjnej ściany, jak i wyeksponowanej przed nią lampy.
Jest to model „Wireline” włoskiej firmy Flos, charakteryzujący się opalowymi tubami zawieszonymi na kilkumetrowych skórzanych pasach. W jadalni znajduje się natomiast lampa czeskiej marki Bomma, której klosze przypominają krople rosy, dodając subtelnego, lecz wyrazistego akcentu do wnętrza.
Harmonia smaku. Kuchnia i jadalnia
W kuchni i jadalni króluje harmonia smaku i designu. Indywidualny projekt stołu jest odpowiedzią na potrzebę pomieszczenia aż 10 osób bez konieczności rozkładania blatu. Tak jak i krzesła, stół wykonano z barwionego jesionu, co nadaje mu głęboki odcień brązu oraz delikatną formę z nowoczesnymi, organicznymi kształtami.
Jadalnia, łącząca salon z kuchnią, otoczona jest ciemnymi okładzinami nie tylko na ścianach, ale i na suficie, który dodatkowo zdobi obłóg dębowy, widoczny również na frontach szafek. Wysokie szafki kuchenne zostały odcięte od sufitu pasem grafitowych luster na ścianie, co nadaje wnętrzu wrażenie lekkości.
W kuchni zastosowano spieki kwarcowe Laminam z kolekcji IN-SIDE, które wyróżniają się wzorem widocznym nie tylko na powierzchni, ale również w przekroju płyty. Charakterystyczna dla granitu płomieniowana faktura oraz odporność materiału na zarysowania, plamy i ekstremalne temperatury, sprawiają, że spiek kwarcowy znalazł zastosowanie nie tylko na blatach, ale również na podłodze i tarasie, co stanowi spójny element dekoracyjny i funkcjonalny tej przestrzeni.
Hotel de luxe. Sypialnia gościnna
Po przekroczeniu progu gościnnej sypialni natychmiast rzuca się w oczy charakterystyczne wykończenie szaf ubraniowych – płyty imitujące płótno lniane, które pojawiają się również na drzwiach. Podobne rozwiązania zauważalne są w kuchni (spieki kwarcowe) i przedsionku (drewno), dzięki zaawansowanej technologii oferowanej przez polską firmę PIU Design. W pokoju dominuje atmosfera otulenia, którą potęguje łóżko ustawione na tle ściany obitej miękkim welurem oraz zasłony z grubo tkanej tkaniny w oknach.
Pokój zaprojektowano z myślą o wyciszeniu i relaksie, stąd jego wyposażenie ogranicza się do dwóch lekkich stolików nocnych i komody z barwionego jesionu. Ważną rolę odgrywają tu również lampy, które są jednocześnie elementem dekoracyjnym i nastrojowym. Ich światło odbija się w grafitowym lustrze, dodając wnętrzu głębi, mimo że lustro jest wąskie.
Spektakl świateł. Łazienka gościnna
Ostatnie pomieszczenie na parterze to toaleta gościnna. Jest ona przykładem współczesnych trendów w projektowaniu, zachwycając teatralnymi efektami wizualnymi. Dominują tu płyty betonowe z efektem 3D i spieki Laminam, które zdobią zarówno ściany, jak i fronty ukrytych szafek. Grafitowe lustra i starannie dobrane oświetlenie podkreślają luksusową atmosferę, wspartą dodatkowo charakterystycznymi fakturami i wzorami, takimi jak fornir dębowy na suficie. Centralne miejsce zajmują wolnostojące umywalki i baterie. Mimo niewielkich rozmiarów, ciemna paleta barw sprawia, że toaleta wydaje się większa.
W stronę relaksu. Antresola
Na piętrze, otwierającym się na dwukondygnacyjny salon, znajduje się antresola. Jest to przestrzeń przeznaczona do relaksu, z wygodnym fotelem obok biblioteczki pełnej książek, idealnym miejscem do czytania, kontemplacji natury przez wielkoformatowe okna lub podziwiania niezwykłych form lamp. Stąd również prowadzą drzwi na taras na dachu.
Jak w butiku. Garderoba
Z korytarza na piętrze można wejść do przestronnej garderoby, która została wykonana na zamówienie i idealnie dopasowana do potrzeb właścicieli. W mniejszej garderobie na parterze znajduje miejsce na sezonowe ubrania, walizki czy sprzęt sportowy, a na co dzień odwiesza się tam płaszcze i okrycia gości. Dzięki temu, garderoba na piętrze może przypominać wnętrze luksusowego butiku. W garderobie znajduje się również toaletka z fotelem o organicznych kształtach, będącym produktem włoskiej marki Nuevo Living.
Strefa master w sypialni głównej
Sypialnia właścicieli to przestrzeń, gdzie surowe motywy skalne łomów kontrastują z lamelową boazerią. Asymetrycznie ustawione łóżko marki Nobonobo stanowi centralny punkt tego wnętrza. Po przeciwległej stronie pokoju zastosowano wykończenie z mikrocementu, a na ścianie z drzwiami – fornir dębowy. Ciekawym rozwiązaniem jest sposób, w jaki okładziny ścienne zostały doprowadzone do górnego pułapu ściany kolankowej oraz do linii drzwi, co estetycznie rozwiązuje problem wysokiego wnętrza z wyraźnym skosem. Biel sufitu wprowadza harmonię i balans.
Z sypialni przechodzi się do łazienki z prysznicem, a stąd – do wcześniej wspomnianej strefy relaksu. W łazience zastosowano maty grzejne na ścianach, które pozwalają zredukować rozmiary grzejników, przyspieszają suszenie ręczników i zapobiegają zaparowywaniu luster. Wszystko to jest sterowane za pomocą systemu smart home.
Strefa relaksu – oaza spokoju
To miejsce pierwotnie miało być główną sypialnią, jednak ze względu na lokalizację przy ulicy, przekształcono je w strefę relaksu. Przestrzeń ta bez problemu pomieściła sprzęt do ćwiczeń naprzeciwko dużego ekranu TV, leżak do odpoczynku po seansie w saunie oraz wannę z hydromasażem.
Materiały, wzory i kolory w strefie relaksu harmonijnie łączą się z resztą domu, w tym z sauną wykonaną z delikatnie barwionej na odcień karmelowy osiki. Piec w saunie jest dwufunkcyjny, umożliwiając korzystanie zarówno z sauny parowej, jak i suchej, co czyni to miejsce idealnym do regeneracji i relaksu.
Projekt wnętrza i stylizacja: Naboo Studio, https://naboostudio.com