Kuchnia industrialna pasuje zarówno do apartamentów, jak i kawalerek oraz domów jednorodzinnych. Wnętrze urządzone w tym stylu kusi czystością i funkcjonalnością. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Jak dobrać kolorystykę i z jakich materiałów skorzystać?

Kuchnia industrialna: jak ją urządzić?

W kuchni industrialnej charakterystyczne elementy to nieotynkowane ściany, widoczne elementy instalacji hydraulicznej czy gazowej, postarzane elementy stalowe, drewno oraz cegła, a rolę oświetlenia odgrywają zwykle ciężkie, przemysłowe lamy. Takie wnętrze kojarzy się zwykle z chłodem, szorstkością i brakiem wykończenia, nie znaczy to jednak, że nie można stworzyć w nim przytulnego wnętrza. Surowy design łączy się z funkcjonalnością i ascetyzmem w zakresie dekoracji, zachowując jednak ciepło pomieszczenia i pozwalając na relaks.

Kuchnia industrialna: kolory

Kuchnia industrialna opiera się na wyrazistych elementach, dlatego decydując się na kolory, warto postawić na dyskretne odcienie, które stworzą stonowaną atmosferę. Najlepsze będą szarości, ciemny błękit, khaki oraz bordo. Jako baza kolorystyczna doskonale sprawdzi się czerń i kolory. Przytulności do zimnego wnętrza mogą wnieść dodatki w wyrazistych barwach, np. jasnożółte miski czy krwistoczerwone urządzenia kuchenne. Jeśli wolisz mniej rzucające się w oczy kolory, a chcesz nadać świeżości pomieszczeniu to pudrowy róż, miętowa zieleń czy delikatna pomarańcza sprawdzą się znakomicie.

Jeśli zdecydujesz się na białą kuchnię to w takim pomieszczeniu klasyczne, białe szafki, warto zastąpić tymi w czarnej barwie. To one wniosą styl loftowy do wnętrza.

Kuchnia industrialna: materiały

Kuchnia industrialna – jak urządzić kuchnię w stylu loftowym?
Kuchnia industrialna

W stylu industrialnym zdecydowanie króluje metal, beton, drewno oraz szkło. Takie elementy podkreślają surowość pomieszczenia, nadając mu niepowtarzalny sznyt. Jeśli chodzi o dodatki, to muszą one być spójne z całym pomieszczeniem: stalowe świeczniki, żyrandole, pojemniki na noże, tace czy wazony to prawdziwy must-have. Uroku przestrzeni mogą dodać lite drewno, szorstka tapicerka oraz aksamit — dzięki nim wnętrze stanie się jeszcze ciekawsze.

Chcesz dodać przytulności industrialnemu wnętrzu? Postaw na blaty z drewna, a jedną ścianę pokryj betonem. To iście loftowe rozwiązanie przyniesie pomieszczeniu nieco naturalności i chłodu, wzbogacając oszczędną dekorację całego wnętrza. Wykorzystany w aranżacji kuchni beton nie przytłoczy pomieszczenia, podkreśli jedynie jego surowy charakter.

Kuchnia industrialna: dekoracje

Kuchni industrialna szczególnie lubi się z metalowymi dekoracjami. Dobrym wyborem będą metalowe klosze lamp w kształcie geometrycznej siatki, przez którą ze stylowej, dużej żarówki rozleje się ciepłe światło na całe pomieszczenie, roztaczając w pomieszczeniu prawdziwą magię – zwłaszcza w kolorze lustrzanej czerni lub złota.

Surowość wnętrza i jego niecodzienny urok podkreślą wazony o geometrycznych kształtach wykonane z matowego materiału, a elegancji dodadzą proste krzesła z czarnym obiciem. Delikatne akcenty, takie jak na przykład czarny chlebak z elementami stali czy utrzymany w podobnym tonie przemysłowy pojemnik dopełnią dzieła. W kuchni industrialnej najlepiej prezentują się naczynia żeliwne, które są również wyjątkowo praktyczne. Na ścianie powinien znaleźć się duży, dworcowy zegar oraz metalowe wiaderka służące za wazoniki.