W dzisiejszych czasach luksus przybiera różne oblicza. Dla jednych to swobodna elegancja, łącząca się z wysoką jakością, dla innych to komfortowy relaks z dala od miejskiego zgiełku, blisko niczym nieskalanej natury. Bez względu na interpretację, luksus zawsze jest synonimem lepszego życia, ucieleśnieniem pragnień, marzeń i aspiracji. Zdają sobie z tego sprawę architektki z pracowni Tissu – Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek, które połączyły obie te definicje luksusu w eleganckim i komfortowym projekcie wnętrz dla ponad 320-metrowego domu.

Sama lokalizacja budynku determinuje jego wyjątkowy charakter. Położony na leśnych terenach, otoczony zielenią, oferuje codzienną ciszę i spokój. Duże okna harmonizują z otoczeniem, otwierając budynek na malowniczy świat zewnętrzny. Każde pomieszczenie łączy się z urokliwym krajobrazem za oknem, umożliwiając mieszkańcom podziwianie przyrody jak dzieła sztuki, które zmieniają się wraz z porami roku. Nierozerwalne połączenie tego, co na zewnątrz, z codziennym życiem, jest podkreślone przez wystrój wnętrz, stworzony przez architektki Agnieszkę Zarembę i Magdalenę Kostrzewą-Świątek z pracowni Tissu Architecture.

Przystępując do pracy nad tym projektem wiedziałyśmy, że musi on tworzyć nierozerwalną całość z otaczającym go krajobrazem. Walory tego wnętrza nieco paradoksalnie są bowiem na zewnątrz. Wyzwaniem stało się zatrzymanie okolicznego pejzażu w środku, tak by zapewnić podobne doznania i emocje, jak te, których doświadczamy obcując z naturą – wyznają architektki.

Wnętrza przywodzą na myśl zarówno elegancję, jak i komfort, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości naturalnych materiałów, z białym marmurem na czele. To starannie dobrany kamień, szlachetny i efektowny, dodatkowo pięknie odbijający światło, które odgrywa kluczową rolę w tym projekcie.

Nie sposób przecenić dobroczynnego wpływu naturalnego światła na nasze zdrowie i samopoczucie – wyjaśniają architektki z pracowni Tissu. – Chciałyśmy zapewnić jego maksymalną dawkę we wszystkich wnętrzach, dyskretnie, a przy tym bardzo wymownie uzupełniając je sztucznym oświetleniem. Pomogły w tym jasne kolory, gładkie i połyskują powierzchnie odbijające światło, a przede wszystkim szkło, które w tym wypadku stało się bardzo plastycznym materiałem – dodają.

Elementy szklane, jak współczesne dzieła sztuki, przewijają się przez aranżację każdego pomieszczenia, pełniąc funkcję nie tylko oryginalnych dekoracji, ale także dostarczając dodatkowych źródeł światła. W połączeniu z designerskim oświetleniem tworzą niepowtarzalne sceny świetlne, budując atmosferę komfortu i luksusu. Dodatkowo, nie wprowadzają zakłóceń w czystej, otwartej przestrzeni; wręcz przeciwnie, stają się niemal niewidoczne, odsłaniając istotne elementy tego projektu – przestrzeń, elegancję i wygodę.

W otwartej strefie dziennej

W przestronnej strefie dziennego relaksu, wyjątkową atmosferę tworzy otwarty na dwie kondygnacje salon. Jego całkowicie przeszklone ściany stają się integralną częścią urokliwego krajobrazu, w który wpisuje się bryła domu. To miejsce sprawia wrażenie, jakbyśmy byli w samym sercu lasu, jednocześnie ciesząc się poczuciem bezpieczeństwa, wygody i komfortu. Idylliczną atmosferę podkreśla minimalistyczne podejście do wystroju, gdzie dominuje jasnoszara, obszerna sofa, tapicerowana w naturalnej tkaninie. Z efektownymi zasłonami i mięsistym dywanem tworzy strefę wypoczynku, zachowując jednocześnie harmonię z otaczającym pejzażem.

W tej otwartej przestrzeni salonu, zgrabnie połączonej z jadalnią i kuchnią, formalne granice rozmywają się, tworząc spójną całość. W centrum uwagi stoi biokominek, zamontowany w posadzce z zawieszoną nad nim efektowną szklaną instalacją. Elegancko przeszklona klatka schodowa oraz ukryta za nią ścianka TV definiują subtelne rozgraniczenie między różnymi strefami funkcjonalnymi. Otwarty charakter salonu zachęca do kontemplacji widoków za oknem, przy czym nowoczesne grafiki i rzeźby pełnią funkcję estetycznych akcentów, zastępując tradycyjne dekoracje.

Jadalnia, spójna stylistycznie z salonem, prezentuje się równie stonowano i elegancko. Subtelne odcienie szarości, naturalne materiały oraz przeszklone ściany tworzą harmonijną atmosferę. Miejsce to jest dedykowane wspólnym chwilom spędzanym z rodziną i przyjaciółmi przy wykwintnych potrawach. Wszystko jest starannie dobrane, aby stworzyć przyjemne otoczenie dla relaksu i delektowania się chwilą.

Przyjazne i funkcjonalne zaplecze kuchenne, z obszerną wyspą, zapewnia idealne miejsce na szybki posiłek czy poranną kawę. Białe, gładkie fronty zabudowy kuchennej doskonale wpasowują się w tło, podkreślając elegancję i subtelność. Wkomponowane drzwi wysokiej zabudowy ukrywają zapasy w spiżarni, minimalizując widoczne elementy. Biały marmur nadaje całości luksusowego charakteru, jednocześnie stylistycznie spajając kuchnię z otwartą strefą dzienną.

Master bedroom z widokiem na relaks

Elegancka przestrzeń sypialniana właścicieli, wraz z oddzielną garderobą i łazienką, tworzy luksusową strefę master bedroom. Sypialnia, utrzymana w łagodnych odcieniach szarości i delikatnej bieli, zachęca do relaksu. Duże przeszklenia, dobrze znane z salonu, łączą wnętrze z otaczającą naturą. Widok za łóżkiem delikatnie przysłania czarno-biała grafika, która efektownie odbija się w lustrzanych panelach, biegnących na całej szerokości ściany za głowicą łóżka.

W luksusowej przestrzeni master bedroom możemy także delektować się malowniczym krajobrazem podczas kąpieli w wolnostojącej wannie. Pomimo otwartości na naturę, dba się o prywatność, korzystając z dekoracyjnych grafik, które subtelnie przysłaniają bardziej intymne obszary. Te detale doskonale współgrają z eleganckim wyposażeniem, takim jak nowoczesne rzeźby w formie umywalek czy designerska armatura. Podobne podejście do wystroju zastosowane zostało konsekwentnie we wszystkich łazienkach w domu, podkreślając charakterystyczną dla pracowni Tissu stylistyczną dyscyplinę.