Jodła kaukaska jest nazywana także jodłą Nordmanna. Jest to bardzo zachwycające drzewo z sosnowatej rodziny. Stanowi ona wręcz doskonałą ozdobę ogrodu przydomowego. W naturze jest to jedna z najcenniejszych gatunków Kaukazu. Rośnie w Rosji, Turcji, Azerbejdżanie, Armenii, Gruzji oraz Abchazji.

Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej?

Czy jodłę kaukaską możemy mieć w swoim ogrodzie? Jak najbardziej tak. Jednak, aby rzeczywiście było to piękne drzewko musimy zapoznać się ze wszelkimi warunkami, które musimy jodle zapewnić. Od czego zaczniemy? Najważniejsze jest zdecydowanie stanowisko.

Jakie zatem stanowisko musimy zapewnić jodle kaukaskiej? Jodła kaukaska preferuje stanowiska półzacienione lub słoneczne. Wiele odmian, a już na pewno młode drzewka, powinny jednak być chronione przed nasłonecznieniem nadmiernym. Najlepiej okazuje się, że rośnie drzewo na zboczach północnych. Do wzrostu jodły niezakłóconego niczym jest przydatna także bardzo wysoka wilgotność powietrza.

Kolejny element – gleba dla iglastego drzewa

Aby w ogóle kaukaska jodła w pełni dobrze się czuła oraz także rosła sprawnie, to musi ona dysponować odpowiednim podłożem. Okazuje się, że gleba nie może być za sucha. Gleba w przypadku jodły kaukaskiej musi być świeża, wilgotna, jak i także żyzna. Podłoże, które jest bogate w próchnicę, to najlepsze podłoże dla jodły. Takowym jest na pewno podłoże gliniaste. Jodły kaukaskie tolerują odczyn kwaśny, aż do zasadowego. Jeśli chodzi o idealne pH to powinno one wynieść między pięć do sześciu.

Jak powinniśmy pielęgnować jodłę kaukaską?

Gdybyśmy porównali jodłę kaukaską z innymi gatunkami jodeł, to stosunkowo jest ona naprawdę mało wymagająca. Jednak w pierwszych tygodniach bezpośrednio po posadzeniu dbać należy o zaopatrzenie odpowiednie w wodę. Na pewno gleba powinna być utrzymywana cały czas w wilgotnym stanie. Jest to naprawdę bardzo ważne w letnich miesiącach. Z wiekiem się staje jeszcze bardziej mocniejsza oraz do tego nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Jest to szczególnie bardzo ważna wiadomość dla wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają pracę w ogrodzie. Z jodłą kaukaską poradzą sobie nawet amatorzy ogrodnictwa. Musimy jednak dokładnie zapoznać się z powyższymi informacjami. Chodzi o to, aby nie popełnić jakiś rażących błędów. Jest to niezmiernie ważne. Zapamiętajmy sobie to. W innym wypadku możemy naprawdę doprowadzić do tego, że jodła kaukaska nie do końca ładnie się będzie prezentowała. Chcemy, aby zachwycała nas w ogrodzie, jak i także wszystkich naszych gości. Ma przecież być ozdobą naszego ogrodu.