Klon palmowy zdecydowanie jest perłą ogrodów japońskich. Przykuwa swoim wyglądem wzrok oraz sprawdza się idealnie jako reprezentacyjny element w naszym ogrodzie. Sprawdźmy co zrobić, aby nasz klon prezentował się nienagannie.

Uprawa klonu palmowego

Musimy sobie jasno powiedzieć, że klon palmowy ma naprawdę bardzo duże wymagania co do samego stanowiska. Jednak jeśli mu zapewnimy odpowiednie miejsce, to będzie nas zachwycał na każdym kroku. Uprawa tego klony udaje się najlepiej na słonecznych stanowiskach, które są także częściowo zacienione. Musi to być także miejsce, które będzie osłonięte od wiatrów.

Pamiętajmy, że klon palmowy świetnie rośnie na wilgotnych glebach, które są przepuszczalne czy też lekko kwaśne. Klon palmowy jak najbardziej toleruje lekki zasadowy odczyn, ale nie znosi zlewnych oraz podmokłych gleb. Również nie jest mrozoodporny. Szczególnie jeśli chodzi o młode egzemplarze. Musimy je na zimę osłonić jutą, słomą czy też popularną agrowłókniną.

Większość odmian także nie toleruje długotrwałych suszy czy też nasłonecznienia bezpośredniego. W samym okresie wegetacji pamiętać należy o nawadnianiu regularnym. Jeśli na liściach palmowego klonu nie zauważymy jakiś niepokojących plam czy też nalotów grzybni, to jest wszystko w porządku. Jeśli jednak są widoczne, to świadczy to tylko o tym, że w podłożu jest zbyt mało wody. Nie możemy zatem zapominać o podlewaniu regularnym klonu podczas lata.

Na jakie choroby choruje klon palmowy?

Klon palmowy niestety jest podatny na wiele chorób. Jedną z nich jest werticilioza klonu. Jest to bardzo groźna choroba. Możemy ją rozpoznać po schnących liściach. Pomiędzy nerwami tkanka liściowej blaszki żółknie. Później brązowieje. Na końcu liście niestety całkiem opadają.

Kolejną chorobą jest mączniak prawdziwy. Jest to choroba klonu palmowego, która objawia się na wierzchu liściowej blaszki. Można tę chorobę rozpoznać po białym oraz mączystym nalocie. Możemy na nalocie tym dostrzec czarne bardzo drobne punkty zarodników grzyba.

Ostatnią chorobą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to papierowa plamistość liści palmowego klony. Po czym rozpoznamy tę chorobę na swoim okazie? Na pewno pojawią się żółtobrązowe oraz okrągłe plamy. Mają zwykle jaśniejszy środek, który pojawia się bezpośrednio na liściach palmowego klonu. Z czasem wszelkie plamy mogą się ze sobą zlać.

Na wszelkie powyżej wymienione choroby istnieją stosowne środki. Wystarczy się udać do dobrego sklepu ogrodniczego, a na pewno pracownik sklepu coś nam doradzi.