Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że obecnie wszystko jest bardzo drogie. Zasadniczo ciężko jest znaleźć produkt, który nie zdrożał. Pomyślcie tylko jak podrożało jedzenie, ale też prąd czy gaz. I tutaj pojawia się pytanie: czy można jakość zaoszczędzić i żyć bardziej ekologicznie? Czas poznać odpowiedź na to pytanie.

Małe zmiany, a jednak dobre efekty

Czasami małe rzeczy mogą przynieść całkiem spore efekty i dobre rezultaty, ale czy to sprawdzi się akurat w przypadku oszczędności? Cóż może się sprawdzić, ale trzeba wiedzieć, że musicie naprawdę się starać i nie możecie odstępować od ustalonych wcześniej zasad. Zacznijmy od tego, że należy zaprzestać marnowania wody. Pamiętajcie, że jeżeli w takim tempie będziemy ją zużywać, to niedługo zabraknie wody pitnej bądź dostęp będzie bardzo ograniczony. Rzecz jasna dzienne zużycie nijak ma się do zużycia wody, jakie następuje podczas choćby hodowli zwierząt na dużych farmach. Ale jednak chcąc zaoszczędzić i żyć bardziej eko, należy zmniejszyć zużycie wody. Można to zrobić, a przy tym specjalnie tego nie odczuć. Przede wszystkim powinniście zakręcać kurek z wody, gdy myjecie zęby. Ale bardzo przydatna jest też bateria z perlatorem. Pozwala ona na oszczędność przepływu wody do 5 l/min. Dla porównania zwykła bateria bez perlatora pozwala na przepływ 13 l/min. Warto jeszcze wiedzieć, z czego to wynika. Otóż działanie aeratora opiera się na zjawisku powstawania podciśnienia w strumieniu wypływającym z kranu zaopatrzonego w siatkę o drobnych oczkach. Właśnie dzięki podciśnieniu dochodzi do zasysania powietrza przez małe otworki. Następnie powietrze mieszane jest z wodą i woda, która płynie ma większe ciśnienie i wydaje się, że jest jej więcej. Trzeba też zadbać o mniejsze zużyć energii elektrycznej i tutaj pomocne są żarówki ledowe.

Żarówki Led – dlaczego warto w nie zainwestować?

Kolejna zmiana powinna dotyczyć żarówek. Najlepszym wyborem są żarówki Led. Tutaj trzeba wiedzieć, że uznaje się je za oświetlenie energooszczędne, co wynika nie tylko z małego zużycia prądu, ale też z dużej żywotności. Do tego oświetlenie Led nie nagrzewa się i jest przyjazne dla środowiska. Kolejną jego zaletą jest fakt, że od razu świeci maksymalnym strumieniem światła bez konieczności nagrzewania się. Można zdecydować się na żarówki ledowe kolorowe, ale też w barwie ciepłej, zimnej czy neutralnej. Oczywiście to nie wszystko, co powinniście zmienić. Na pewno warto wyłączać światło zawsze, gdy wychodzicie z pokoju. Do tego należy również wyłączać wtyczki z gniazdka, bo inaczej dany sprzęt nadal pobiera energię. Moc oświetlenia powinna być dobrana do potrzeb. Wcale nie trzeba wybierać dużych żyrandoli, które wymagają zastosowania wielu źródeł światła. Można wybrać choćby oświetlenie punktowe. Tym bardziej, że świetnie się prezentuje, a przy tym jest bardzo stylowe. Dobrym wyborem są ramki w kolorze białym, ale można postawić także na te na wysoki połysk choćby w aluminiowej ramce. Żarówki Led do halogenów zużywają bardzo małe ilości energii.

Nie marnuj jedzenia

Biorąc pod uwagę ceny produktów spożywczych należy robić wszystko, by nie marnować jedzenia. Najlepiej więc zacząć planować zakupy, ale też przygotowywać menu na cały tydzień. Dobrze sprawdza się gotowanie na kilka dni, a potem po prostu odgrzewanie jedzenia. To rozwiązanie pozwoli Wam zaoszczędzić również na energii elektrycznej czy zużyciu gazu. Oczywiście przypominamy też, że nie należy kupować na tzw. promocjach, bo nie dość, że ciężko je nazwać promocjami, to zazwyczaj kupuje się produkty, których w żadnym stopniu się nie potrzebuje i summa summarum lądują w śmietniku.

Zmień środek transportu

Każdy kto ma taką możliwość, bo nie musi daleko dojeżdżać do pracy powinien zastanowić się nad zmianą środka transportu z samochodu na rower. W ten prosty sposób można sporo, a nawet naprawdę dużo zaoszczędzić, ale też zrobić coś dobrego dla siebie oraz przyrody. Swoją drogą to rozwiązanie sprawdzi się nawet jeżeli Wasza kondycja jest słaba, bo zawsze możecie wybrać jednoślad elektryczny. Jadąc na rowerze, możecie ominąć korki.