Nie da się ukryć, że brzoza pożyteczna jest niezwykłym drzewem. Nie uwodzi nas kwiatami, owocami czy też liśćmi, ale konarami oraz pniami. Mamy tutaj do czynienia z korą gładką i kredowobiałą. Co więcej jest bardzo delikatna oraz się łuszczy cienkimi płatami. Drzewa mogą dorastać nawet do dwudziestu metrów i jednocześnie tworzyć mogą klika pni.

Czy możemy brzozę pożyteczną mieć w swoim ogrodzie?

Każdy kto przynajmniej raz spotkał się z brzozą pożyteczną, od razu zastanawia się czy można mieć ją w swoim ogrodzie? Naturalnie występuje od Himalajów, aż po Chiny Wschodnie. Drzewo się nie boi nawet bardzo mroźnych zim. Brzoza pożyteczna lubi stanowiska słoneczne oraz nie ma zbyt dużych wymagań. Szczególnie jeśli chodzi o glebę. Co więcej gdy nasza brzoza pożyteczna się dobrze ukorzeni, to znosi nawet długie okresy bez żadnych opadów. Jedyne na co brzoza pożyteczna jest wrażliwa to na samo zasolenie podłoża oraz na zanieczyszczenie powietrza. Okazy kilkuletnie znoszą bardzo źle przesadzanie. Zatem przenoszenie drzew z jednego miejsca do drugiego nie wchodzi w rachubę.

Gdy zdecydowaliśmy się na brzozę pożyteczną, musimy pamiętać, że bardzo mocno się rozrośnie, a nie wolno jej przycinać, ponieważ tenże zabieg źle znosi. Gdy już chcemy usunąć, na przykład gałęzie dolne, to zróbmy to na przełomie letnich miesięcy – czerwiec/lipiec.

Bardzo liczne zastosowania brzozy

Odmiana o korze białej w ogrodach robi istną furorę. Wystarczy tak naprawdę już pojedynczy okaz, aby móc dodać wrzosowisku urody, różanecznikom czy też kępie krzewów iglastych. Brzoza idealnie się komponuje z krzewami o liściach kolorowych. Również zachwycające są aranżacje z białymi oraz zielonymi kwiatami. Jednak uroda nie jest jedynym walorem tego gatunku. Musimy wiedzieć, że kiedyś jej kory używano zamiast papieru, który służył spisywaniu ksiąg świętych, a do dnia dzisiejszego wykorzystuje się drewno brzozy do produkcji okładzin oraz sklejek. Jak widać zastosowań jest cała masa.

Sąsiedzi będą nam zazdrościć

Powiedzieliśmy już sobie, że brzoza pożyteczna robi furorę. Jednak musimy zaznaczyć, że gdy odpowiednio ją wyeksponujemy, to możemy liczyć na wzrok zazdrosnych sąsiadów. Co jak co, ale naprawdę czujemy się wówczas dumni. Może się to wydawać śmieszne, ale troszkę rywalizujemy z sąsiadami na ogrody. Jest to naturalne. Postarajmy się, aby wygrać ten konkurs. Na pewno warto. Przebywanie w pięknym ogrodzie ma same plusy. Relaks wśród kwiatów, to coś, co uwielbiamy.