Dracena obrzeżona charakteryzuje się pióropuszem długich, ostro zakończonych liści, których kolor zależy od odmiany. Na przykład odmiana Bicolor ma liście zielone z żółtawym obrzeżeniem, Tricolor – różowo-kremowo-zielone, a Colorama – czerwono-różowe. Sprawdź jak uprawiać dracenę obrzeżoną.

Jak dbać o dracenę obrzeżoną?

Dracena obrzeżona, inaczej smokowiec, pochodzi z Madagaskaru, gdzie występuje jako 4-5-metrowe drzewo. W uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle 2,5 m wysokości, średnio osiąga 130 cm. W zależności od sposobu uprawy może być rozgałęziona lub krzewiasta. Kwitnie prawie wyłącznie w naturze. Kwiatostan ma postać małych, pachnących, kremowo-zielonych kwiatków w kształcie gwiazdek.

Roślina jest łatwa w uprawie i dość odporna na niesprzyjające warunki. Dobrze czuje się w jasnych miejscach, ale nie lubi bezpośrednio padających promieni słonecznych. Zimą temperatura nie powinna być nisza niż 15 st. C.

Dracena obrzeżona przesadzanie

Dracenę należy przesadzać co 2-3 lata, młodsze egzemplarze przesadza się co rok, wiosną. Nowa doniczka musi być większa od poprzedniej nawet 1 rozmiar. W sezonie roślinę należy nawozić co 2 tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym, w okresie spoczynku nie nawozimy.

Co ile dni trzeba podlewać dracenę?

Dracenę należy podlewać umiarkowania, najlepiej 1-2 razy w tygodniu, a zimą nawet rzadziej. Roślina lubi wilgotne powietrze oraz częste zraszanie, szczególnie w ciepłe dni.

Dracena obrzeżona przycinanie

W miarę wzrostu wierzchołka dracena w naturalny sposób traci najstarsze, dolne liście. Liście te najpierw żółkną, a potem brązowieją i zasychają. Należy je wówczas obciąć. Na pniu pozostaną wtedy ślady, które układają się w ciekawy wzór, ale nie da się ukryć, że w ten sposób główny pęd ogałaca się od dołu. Roślina przez dłuższy wygląda dzięki temu bardzo efektownie.

Dracena obrzeżona rozmnażanie

Dracenę obrzeżona rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty. Najłatwiejszym sposobem jest rozmnażanie sadzonek. Istnieją dwa sposoby:

  • Rozmnażanie w glebie, które przeprowadzamy wiosną. W tym celu ucinamy około 10 cm wierzchołka łodygi, a końcówkę rośliny zanurzamy w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy ją w mieszaninie torfu i piasku, pamiętając o regularnym podlewaniu i utrzymaniu w temperaturze około 24 stopni Celsjusza.
  • Rozmnażanie w wodzie, które dzieli się na dwa etapy. Sadzonki wierzchołkowe pozyskujemy tak samo, jak w przypadku normalnego rozmnażania. Zanim włożymy je jednak do podłoża, rozsadę umieszczamy w wodzie do momentu ukorzenienia. Dlatego nazywa się to rozmnażaniem w wodzie. Dalej postępuje się tak samo.

Czego nie lubi dracena?

Dracenie nie służy stanie w wodzie, dlatego po podlaniu należy sprawdzić, czy na podstawce nie została woda. Zbyt mokre podłoże może bowiem powodować gnicie korzeni. Większą wilgoć dobrze znosi jedynie odmiana draceny 'Sandera’, która może rosnąć po prostu zanurzona w wodzie.

Roślinie nie służy także przesuszenie — zbyt mocne prowadzi do opadania liści.

Dracena obrzeżona choroby

Najczęściej występujące choroby:

  • Choroby fizjologiczne, które pojawiają się w wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza. Objawy to brunatne, uschnięte brzegi lub wierzchołki liści u draceny. Aby roślinę uratować, należy zwiększyć wilgotność powietrza oraz regularnie ja podlewać. Podobne objawy może spowodować także przelanie lub przenawożenie roślin. W takim wypadku można zastosować preparat Superplon K.
  • Fytoftoroza, której objawia się zahamowaniem wzrostu oraz ciemnieniem, brązowieniem i zamieraniem podstawy łodygi. Choroba spowodowana jest zbyt wilgotnym i zimnym podłożu. Należy wykonać oprysk preparatem Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG.
  • Plamistość liści, której typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Atakowane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając całe liście.
  • Pleśń w ziemi, której sprzyja słaba jakość gleby, niedobór światła, wysoka wilgotność powietrza i podłoża oraz nadmierne podlewanie. Jeśli zauważymy pleśń, na wiosnę wskazane jest przesadzenie draceny do świeżej ziemi o luźnym podłożu, najlepiej z warstwą drenażową.