62. edycja Salone del Mobile Milano, jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie designu, dobiegła końca. Targi przyciągnęły rekordową liczbę ponad 360 tysięcy uczestników, potwierdzając swoje znaczenie jako miejsce spotkań branży. Wśród ekspozycji, które wyróżniły się podczas tego wydarzenia, znalazła się prezentacja Ceramiki Paradyż, która zaprosiła zwycięzców międzynarodowego konkursu Paradyż Designers. Udział w targach był dla nich wyjątkową okazją do zdobycia inspiracji oraz podzielenia się doświadczeniami z innymi twórcami z całego świata.

W poszukiwaniu inspiracji

W dniach targowych, odwiedzający mogli podziwiać liczne innowacyjne instalacje i debiuty produktów, które zmuszały do refleksji nad rozwijającymi się trendami w designie. Różnorodność wydarzeń, od wystaw po warsztaty, sprawiła, że uczestnicy mogli na nowo odkrywać świat sztuki użytkowej. Ceramika Paradyż, jako reprezentant polskiego designu, przedstawiła na swoim stoisku najnowsze kolekcje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników designu.

Marka zaprosiła do Mediolanu laureatów trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers, których wyłoniło wybitne międzynarodowe Jury m.in. Jürgen Mayer H. (przewodniczący Jury), David Basulto, Didier F. Faustino, Agnieszka Kalinowska- Sołtys, Oskar Zięta, Przemo Łukasik czy Magdalena Federowicz- Boule. Finaliści (m.in. architektki Marta Żebrowska-Wojczuk i Weronika Król z MOW.design studio, Agata Gała z Blank studio a także studenci Piotr Hańderek oraz Szczepan Zalewski) spotkali się w Mediolanie, by dzielić się doświadczeniami i odkrywać nowe inspiracje. Nad wydarzeniem czuwał kurator merytoryczny konkursu Marcin Szczelina, krytyk architektury, założyciel Architecture Snob.

Spotkania i warsztaty Laureaci konkursu

Laureaci Paradyż Designers mieli okazję uczestniczyć w serii wyjątkowych spotkań i warsztatów, które umożliwiły im bezpośredni kontakt z renomowanymi twórcami i teoretykami designu. Jednym z pierwszych przystanków mediolańskiej podróży była retrospektywna wystawa Allesandro Mendini’ego. W przestrzeni Cubo Triennale zaproszeni przez Ceramikę Paradyż goście podziwiali ponad 400 prac o różnych formatach, materiałach i tematyce, pochodzących z kolekcji prywatnych i publicznych, w tym archiwum Alessandro Mendiniego, Fondation Cartier, Triennale Milano, Groninger Museum, czy Vitra Design Museum. Tytuł wystawy „Lo sono un drago” („Jestem smokiem”) nawiązywał do jednego z najbardziej emblematycznych autoportretów Alessandro Mendiniego, podkreślając złożoność tej postaci w świecie międzynarodowego designu, architektury i sztuki.

Następne były warsztaty z Giovanną Castiglioni, gdzie uczestnicy mogli zgłębić filozofię pracy jej ojca, Achille Castiglioni, jednego z najwybitniejszych projektantów XX wieku. Te i inne spotkania otwierały przed uczestnikami nowe perspektywy oraz inspiracje, które mogą wpłynąć na ich przyszłe projekty.

Spacer po światowym designie

Pobyt w Mediolanie to także okazja do eksploracji miasta i jego kultury designu. Zwiedzanie lokalnych showroomów, spotkania z twórcami oraz analiza najnowszych kolekcji meblowych pozwoliły uczestnikom konkursu zrozumieć aktualne kierunki w światowym designie.

Na terenie Rho Fiera, siedziby Salone del Mobile, Ceramika Paradyż zaprosiła laureatów do obejrzenia instalacji „A Thinking Room”, uznanego reżysera Davida Lynch’a. Lynch, który spędził lata jako hobbysta stolarski – w każdym z dwóch bliźniaczych pokoi umieścił geometryczne drewniane krzesło, otoczone falami niebieskiego aksamitu. Krzesła te stały się relaksującymi, a jednocześnie aktywnymi miejscami do myślenia i pisania, w których uczestnicy mogli „zadomowić” się i odpocząć od targowego zgiełku.

Wpływ na świat designu

Udział w Salone del Mobile Milano umożliwił Ceramice Paradyż nie tylko zaprezentowanie swoich produktów na międzynarodowej arenie, ale także przyczynił się do rozmów o przyszłości designu i jego zrównoważonym rozwoju. Dzięki temu, laureaci konkursu Paradyż Designers mogli nie tylko zyskać cenne kontakty, ale również czerpać wiedzę od liderów branży, co z pewnością zaowocuje w ich przyszłych projektach.

Organizacja konkursu przez Ceramikę Paradyż stanowiła znaczący wkład w promocję polskiego designu i jego integrację z globalnymi trendami, przynosząc uczestnikom niezapomniane doświadczenia oraz nowe możliwości rozwoju.

Zdjęcia: Bartek Barczyk