Nie da się ukryć, że peonie królują w czerwcu w naszych ogrodach. Kwiaty te, poza swoimi walorami dekoracyjnymi, wykazują także działania lecznicze. Są stosowane chociażby jako środek rozkurczowy, który poprawia trawienie oraz jest uspokajający.

Naprawdę leczą

Peonie lekarskie coraz częściej są uprawiane w naszym kraju. Pochodzą one z Europy południowej. Zielarskim surowcem są kwiaty, nasiona oraz także korzenie. Zawierają alkaloid, cukry, garbinki, sole mineralne czy też olejek eteryczny. Najbardziej wartościowe są takie sole mineralne jak: stront, wolfram, molibden, bizmut, nikiel, chrom, miedź, żelazo, potas, sód oraz magnez.

W korzeniach znajdziemy także sporo skrobi. Z kolei w kwiatach znajduje się wiele antocyjanów oraz flawonoidów. Korzenie powinniśmy wykopywać wiosną bądź jesienią. Następnie suszymy je w piekarniku lekko ogrzanym. Oczywiście wcześniej korzenie rozdrabniamy. Kwiaty należy zbierać w czerwcu i suszyć w ciemnym miejscu, koniecznie w pokojowej temperaturze.

Wskazania do zastosowania leczniczego

Odwary oraz napary z kwiatów bądź też korzeni peonie stosowane są do leczenia naprawdę wielu chorób. Kwiaty działają w sposób moczopędny, odtruwający, poprawiający krążenie krwi oraz także są stosowane przy wieńcowej chorobie. Co więcej wzmacniają krwionośne naczynia, działają w sposób rozkurczowy, przeciwalergiczny oraz uspokajający.

Wykorzystywane są także w leczeniu schorzeń błony śluzowej oraz także schorzeń skóry. Nie możemy o nich zapominać w leczeniu hemoroidów, reumatyzmu oraz także artretyzmu.

Korzeń działa w sposób uspokajający, rozkurczowy, przeciwlękowy, przeciwbólowy, czyści krew, jest moczopędny oraz do tego poprawia nasze trawienie. Używamy go w leczeniu reumatyzmu, padaczki oraz hemoroidów. Poza tym gdy jest stosowany w sposób zewnętrzny, to łagodzi atopowe zapalenie skóry, jak i także inne skórne wypryski.

W ludowej medycynie wywar z kwiatów lub też korzeni uważa się za środek w pełni skuteczny na poprawienie trawienia oraz przy bólach żołądka, które są spowodowane niestrawnością.

Kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność?

Leczenie wszelkiego rodzaju preparatami z peonii na własną rękę na pewno nie jest wskazane. Zanim w ogóle sięgniemy po napar bądź nalewkę z tejże rośliny, to skonsultujmy się z lekarzem. Peonie są roślinami silnie toksycznymi i ich przedawkowanie doprowadzić może do dosyć poważnego zatrucia.

Odwarów, naparów oraz nalewek przygotowanych na bazie peonii nie powinny na pewno zażywać kobiety w ciąży oraz także matki, które karmią piersią. Ich stosowanie nie jest także wskazane podczas okresu menstruacji.