Jak wykorzystać nieużywane dotąd poddasze, minimalizując jednocześnie przestrzeń przeznaczaną w części mieszkalnej na przechowywanie ubrań i obuwia? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne, a dobry projekt takiego miejsca może okazać się idealnym rozwiązaniem zastępującym klasyczną szafę. Ba! Im większe poddasze, tym większą można z niego urządzić garderobę, co nie zmienia faktu, że również małe powierzchnie mogą okazać się tu zaskakująco praktyczne!
Garderoby na poddaszu – od czego zacząć?
Decydując się na urządzenie garderoby na poddaszu warto zacząć od podstaw, czyli poznania kilku podstawowych zasad aranżacyjnych. Wnoszenie na górę mebli bez planu i projektu może skończyć się dla wnętrza i jego użyteczności fatalnie, dlatego lepiej wcześniej wszystko dobrze zaplanować! .
- Najważniejsza jest funkcjonalność – to zasada numer jeden! Ma ona szczególne znaczenie w domach, w których mieszka przynajmniej kilka osób, więc rzeczy do przechowywania jest naprawdę sporo.
- Kwestie wizualne i dobór mebli odkładamy na później – w pierwszej kolejności planuje się zawsze całość pomieszczenia, od ogółu do szczegółu.
- Przy braku tzw. widzenia przestrzennego – zlećmy wykonanie projektu architektowi wnętrz lub skorzystajmy z ofert sklepowych, które taki projekt tworzą na życzenie klienta.
- Meblowanie przy skosach: najlepiej wg zasady ustawiania poszczególnych regałów od najwyższego (centralny punkt pomieszczenia) do najmniejszego (przy skosach).
- Wentylacja – odzież nie może się „kisić” w całkowicie szczelnym pomieszczeniu, dlatego warto zainwestować w system wentylacyjny lub upewnić się, że drzwi do garderoby lub okno nie są w 100% szczelne.
- Plusem garderoby na poddaszu mogą być wszelkiego rodzaju wnęki i nierówności, w których dobry projekt uwzględni np. drążki na ubrania, haczyki, kosze czy podwieszane szafki. Żeby uniknąć efektu graciarni – również takie powierzchnie planujemy wcześniej.
Sama garderoba czy połączona z sypialnią?
Większość poddaszy użytkowych ma na tyle dużą przestrzeń, że można na etapie projektowania pomyśleć o stworzeniu w tym miejscu dwóch pomieszczeń. Najczęściej jest to właśnie garderoba, albo sypialnia, ewentualnie sprytne 2 w 1.
Uwaga: jeśli zależy nam na oszczędnościach, a poddasze nie jest ogrzewane tak, jak znajdująca się piętro niżej część mieszkalna, pamiętajmy, że podniesie to koszty przedsięwzięcia. O nieogrzewanej sypialni nie może być mowy, dlatego jeśli nie planujemy dodatkowych wydatków na podciągnięcie do góry rurek grzewczych – pozostańmy przy samej garderobie! Sypialnię odradza się też na poddaszach bardzo niskich (ryzyko uderzenia się w głowę, niski komfort przemieszczania się i wrażenia klaustrofobiczne).
Podział stref: damska, męska + gadżety
Wydzielenie w garderobie części, która będzie strefą przechowywania kobiety i mężczyzny (ale i dodatkowo np. dziecka) jest bardzo ważnym elementem projektu! To właśnie pamiętanie o takich podziale pozwoli nam zapanować nad późniejszym porządkiem w garderobie, sprawiając, że nie będziemy się denerwować w poszukiwaniu ulubionej bluzki między wiszącymi w tej samej części koszulami partnera, czy „bajzlem” nastolatka. Regały i przestrzeń dzielimy tu wg listy:
- Strefa damska – zwykle większa
- Strefa męska – mniejsza
- Strefa dziecięca (jeśli jest taka potrzeba)
Dodatkowo jeden czy dwa regały np. na pościel czy ręczniki (ograniczenie konieczności szukania dla nich miejsca piętro niżej) oraz na walizki, plecaki i akcesoria turystyczne
Taki podział pozwoli łatwo zarządzać całością i sprawi, że bez względu na sposób utrzymywania porządku przez różnych domowników, każdy z nich „odnajdzie się” w swojej części.
Oświetlenie garderoby na poddaszu
Kwestię oświetlenia, jakie znajdzie się w garderobie na poddaszu dobrze zaplanować dwutorowo:
- Po pierwsze, jako oświetlenie główne – to, które uruchamia się od razu po wejściu do pomieszczenia. Optymalne będzie albo oświetlenie naturalne (duże okno, które przez cały dzień rozświetlać będzie garderobę, tu z korzyścią dla naturalnego światła) lub odpowiednia lampa podsufitowa, umieszczona w samym centrum.
- Po drugie, jako oświetlenie wewnętrzne (szafkowe, regałowe) – to, które umożliwi doświetlenie konkretnego miejsca, w którym szukamy odzieży czy drobiazgów.
- Podświetlane szuflady – w punktach, do których nie dochodzi światło dzienne ani główne
- Podświetlane moduły wnękowe i przy skosach
- Taśmy LED jako źródło światła wewnątrz regałów czy szaf
- Oświetlenie punktowe np. uruchamiane dotykiem ręki lub dodatkowe lampy boczne z możliwością ich przekręcenia tak, by strumień światła skierować w wybranym przez siebie kierunku
Jak wyposażyć garderobę na poddaszu?
Meble i rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę:
- Szafy otwarte lub zamknięte. Te pierwsze ułatwią odnajdywanie ubrań, a drugie ograniczą osiadanie na nich kurzu. Dobrym pomysłem są szafy z drzwiami przesuwnymi (przy otwarciu drzwi nie zajmują tak wiele miejsca, jak szafy klasyczne). Osobno, w przypadku wnęk rozważamy też specjalne szafy wnękowe.
- Komody – idealne na drobiazgi i rzeczy, które składuje się masowo, bez potrzeby ich eksponowania. Obowiązkowo z szufladami.
- Drążki na ubrania – zawsze umieszczone a najwyższym punkcie szafy, tak by komfortowo wieszało się na nich np. długie sukienki. Dodatkowo drążki można mocować też na ścianach ze skosami, przeznaczając je na krótsze rzeczy np. koszule czy bluzki. Zasada: drążek w szafie powinien się znajdować min. 150 cm od podłogi i być oddalony od bocznej ściany o przynajmniej 40 cm (ubrania nie będą się ocierać o ścianki). Drążki na koszule to wysokość 90-100 cm, a na sukienki 130-140 cm.
- Półki – świetnie sprawdzają się te mocowane bezpośrednio do ścian. Dużo pomieszczą i mogą stanowić odrębne ciągi np. na obuwie czy akcesoria sportowe
- Wieszaki – niezbędne! Od tych przeznaczonych na jedną rzecz, po takie, które są połączeniem kilku np. na dwie, trzy pary spodni.
- Pudełka i kosze do przechowywania obuwia, odzieży i innych tekstyliów.
- Organizery szafowe – doskonała rzecz chroniąca zawartość przed kurzem
- Ostatnie, ale kto wie, czy nie najważniejsze: w garderobie powinno znaleźć się lustro! Przynajmniej jedno i najlepiej umieszczone w dobrze oświetlonym miejscu. To punkt do przymierzania odzieży bez konieczności zbiegania po schodach np. do łazienki.
Skosy na poddaszu i ich wykorzystanie
Dla jednych skosy ścian na poddaszu są koszmarem, a dla innych polem do popisu! Można je doskonale wykorzystać i jest na to mnóstwo sposobów.
- Umieszczenie przy skosach niskich komód z szufladami
- Szafki projektowane na wymiar. Dobrze sprawdzą się szafki „poziomowane” z tyłem odpowiednio poszerzanym lub zwężanym, który idealnie wpisuje się w skos i wykorzystuje jego przestrzeń.
- Półki otwarte – mocowane do skosów. Np. na buty, pudełka czy różnych rozmiarów kosze na drobiazgi
- Szafy bez tylnej ściany – zabudowa poddaszowa, w tym miejscu idealna z przesuwnymi drzwiami.
- Meble modułowe – różnej głębokości i możliwe do swobodnego ustawiania tak, by zając przestrzeń skosów.
- Wiszące organizery – przymocowane np. do stojącej obok skosu szafy.
- Płaskie pudełka na tekstylia, po które sięga się w garderobie rzadziej
- Przy skosach wykonanych z karton-gipsu, gdzie nie można mocować cięższych elementów – do mocowania wykorzystujemy wprost ściany boczne lub montaż od sufitu!