Niedośpian to roślina dość trudna w uprawie. Pochodzi z wilgotnych i upalnych lasów Madagaskaru, a do Polski trafiła w 1874 roku. Miłośnicy niedośpianu cenią go za mocno wybarwione jasnoróżowe, ciemnoróżowe lub zielono-białe liście.

Niedośpian — co to za roślina?

Niedośpian to niewielka roślina, która osiąga wysokość do 20 cm. Ma podłużne, owłosione liście, o kolorze jasnoróżowym, ciemnoróżowym, zielonym lub białym, pokryte plamami. Może kwitnąć latem, jednak kwiaty o barwie fioletowej, wyrastające w kątach liści są niepozorne i nie mają żadnej wartości dekoracyjnej.

Czy Niedośpian jest wieloletni?

W Polsce niedośpian uprawiany jest jako roślina doniczkowa jednoroczna, zielna. Najciekawsze odmiany to 'Pink Dot’, która charakteryzuje się różowymi punktami na liściach, oraz 'Pink Splash’ o liściach w kolorze różowym.

Jak dbać o Niedośpian?

Niedośpian najczęściej wykorzystywany jest jako roślina doniczkowa do ozdoby wnętrz. Latem można ją wystawiać na balkon lub taras, lub zasadzić w ogrodzie jako uzupełnienie rabat. Najlepiej prezentuje się samotnie lub pośród innych niedośpianów.

Uprawa niedośpianu nie jest łatwa. Roślina lubi stanowiska jasne, należy jednak unikać palącego słońca, gdyż jej liście są bardzo delikatne i mogą ulec poparzeniu. Najlepiej ustawić go na parapecie od strony północnej lub wschodniej. Temperatura powietrza powinna być wysoka, w granicach 18-22 stopnie. Z tego też powodu niedośpian dobrze czuje się w uprawach szklarniowych. Roślina lubi dużą wilgotność, dlatego warto dbać o jej systematyczne zraszanie, najlepiej co 2-3 dni. Można też ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą, co zwiększa wilgotność. Samo podlewanie powinno odbywać się co drugi dzień.

Niedośpian nie lubi przeciągów, dymu papierosowego oraz suchego powietrza. Nieodpowiednie warunki powodują więdnięcie rośliny i często prowadzą do jej śmierci.

Nawożenie rośliny należy wykonywać wiosną i latem, najlepiej nawozem o niskim stężeniu azotu, jednak dawki powinny być rozcieńczone przynajmniej o połowę niż zalecane przez producenta. Niedośpian nie wymaga przesadzania, gdyż jest to roślina jednoroczna. Rozmnaża się ją przez nasiona (jednak są one trudno dostępne) oraz przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną i latem.

Jak przycinać Niedośpian?

Młode rośliny mają ładny, gęsty, zwarty pokrój, ale żeby zachowały go jak najdłużej, należy je systematycznie przycinać. Dzięki temu lepiej się zagęszczą i rozwiną więcej barwnych liści. Cięcie może też uratować lub odmłodzić starsze, czy też zaniedbane egzemplarze, rosnące w nieodpowiednich warunkach. Pędy należy przycinać nad 2-3 oczkiem.

Jeśli po takim zabiegu odpowiednio zadbamy o roślinę (umieścimy ją na właściwym stanowisku, będziemy systematycznie podlewać i nawozić) powinna się odrodzić, wypuszczając z przyciętych pędów nowe liście i pędy.

Niedośpian rozmnażanie

Niedośpian można rozmnażać przez sadzonki pędowe lub nasiona.

  • Rozmnażanie przez sadzonki — sadzonki o długości około 10 cm pobiera się w okresie od marca do czerwca i umieszcza w wodzie lub sadzi w podłożu do ukorzeniania. Doniczki należy umieścić w mini szklarni lub osłonić szkłem albo folią. Temperatura podczas procesu ukorzeniania musi wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza.
  • Rozmnażanie z nasion — nasiona niedośpianu wysiewa się wczesną wiosną. Należy je umieścić w pojemnikach z podłożem do ukorzeniania i przysypać delikatnie drobnym piaskiem. Pojemnik musi być przykryty folią lub szkłem, a temperatura w pomieszczeniu musi wynosić około 20 stopni Celsjusza. Nasiona nie potrzebują światła, żeby skiełkować. Kiedy pojawiają się kiełki, pojemnik można przenieść w jasne miejsce. Gdy siewki osiągną 12-15 cm wysokości należy przesadzić je do oddzielnych doniczek. Pędy można delikatnie uszczykiwać, aby pobudzić rośliny do rozkrzewienia.

Czy niedośpian kwitnie?

Niedośpian kwitnie wczesną jesienią, jednak na tle barwnych, bogatych liści małe kwiaty o jasnofioletowym kolorze wyglądają bardzo niepozornie i prawie ich nie widać. Z tego też powodu nie pełnią większych funkcji dekoracyjnych i bez żalu można je przycinać, aby roślina się zagęszczała.