Bodziszek czerwony zaskakuje nas swoim pięknym wyglądem. Nie jest to spora roślina, ale jednak pięknie się prezentuje w  naszych ogrodowych kompozycjach. Znowu dajemy rację stwierdzeniu, że małe jest piękne. Jednak, aby rzeczywiście nasz bodziszek czerwony był piękny, to musimy wiedzieć jak go uprawiać.

Uprawa bodziszka czerwonego

Bodziszek czerwony preferuje podłoże torfowe. Poleca się je wymieszać z gliną oraz z dodatkiem materiału rozluźniającego, na przykład zrębkami, korą lub też pelitem. Odczyn powinien wynosić około 7,0. Bodziszek czerwony możemy pojedynczo sadzić do doniczek o średnicy około dziesięciu centymetrów.

Rozwiązaniem bardzo korzystnym jest także dodanie do podłoża wieloskładnikowego nawozi o działaniu mocno spowolnionym. W przypadku okazów młodych już po wytworzeniu liści właściwych poleca się dokarmienie wieloskładnikowymi nawozami ze znacznie zwiększoną zawartością żelaza. Przy wilgotności nadmiernej oraz jednocześnie przy niskiej temperaturze rośliny mogą nam zamierać. Do zimowego rośliny wymagają między trzech do pięciu stopni Celsjusza.

Jak najlepiej wykorzystać bodziszek czerwony?

Wiemy już, że bodziszek czerwony jest genialną rośliną. Wiemy mniej więcej jakie ma wymagania. Musimy sobie jeszcze powiedzieć o bardzo ważnej rzeczy. Chodzi o to, że nadają się w słoneczne oraz półcieniste miejsca. Komponuje się wręcz znakomicie z innego rodzaju roślinami. Możemy bodziszek czerwony zarówno umieścić w gruncie, jak i także w pojemnikach. Nadaje się także do tworzenia okrywowych grupy. Można bodziszek czerwony sadzić w skalnych ogrodach. Pasuje do tego rodzaju wręcz idealnie. Gdy mamy w naszym domu małą skarpę, to nie powinniśmy tego traktować jako wadę. Wykorzystajmy to. Wygląda to naprawdę genialnie. Zasadźmy na naszej skarpie właśnie bodziszek czerwony, a skarpa i ogród na niej stworzony będzie jeszcze piękniej się prezentowała.

Gdy mamy odpowiednią wiedzę ogrodniczą, a do tego troszkę wyobraźni, to jesteśmy w stanie naprawdę stworzyć piękne ogrody przy małym nakładzie finansowym. Jest to spore wyzwanie. Nie jest sztuką wydanie tysięcy na nasz ogród czy też wynajęcie specjalisty w postaci projektanta ogrodów. Zróbmy to wszystko sami, wydając jednocześnie małe pieniądze. Dzięki temu uda nam się zrobić samodzielnie coś wspaniałego i będziemy z tego dumni. Gdy nie mamy inspiracji, to poszukajmy ich w sieci. Tam nie brakuje ciekawych i praktycznych rozwiązań.