Jak oczyścić wodę w stawie z rybami?

Staw z rybami to sposób na ciekawe hobby jak i dekoracja ogrodu. Ale stawy bywają wymagające, zwłaszcza jeśli chcemy, by prowadzić je w pełni stabilnie. W tym celu trzeba dbać o czystość stawu, po to, by był on środowiskiem jak najbezpieczniejszym dla wszelkich organizmów go zamieszkujących, głównie dla ryb. Dzięki regularnym pracom przy stawie oraz odpowiednim produktom, w tym bakteriom, jesteśmy w stanie utrzymać klarowność wody, oczyszczając ją z wszelkich glonów i rozkładających się zanieczyszczeń organicznych.

Dlaczego staw się zanieczyszcza?

Powodów tego, że stawy ulegają zanieczyszczeniom jest co najmniej kilka. Uporczywe glony i tzw. zakwit wody to najczęściej rezultat mocnego nasłonecznienia zbiornika oraz jego wypłycenia. Woda codziennie paruje, temperatura wody się podnosi, a wszystko to sprzyja namnażaniu się glonów i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu wody. Takie czynniki zaburzają równowagę biologiczną stawu, który nie jest tym samym w stanie sam się oczyścić. W tym momencie niezbędne więc będzie użycie dobrych preparatów oczyszczających do stawów oraz oczek wodnych, które w niedługim czasie pozwolą znów cieszyć się przejrzystą wodą oraz odbudować równowagę biologiczną zbiornika. Wiosna to wspaniały czas, by zadbać o swój rybny staw lub oczko wodne koło domu.

Jak oczyścić staw?

Wiosną zacznij prace pielęgnacyjne w swoim stawie. Pierwszym krokiem niech będzie mechaniczne oczyszczenie wody lub dna – to podstawa, by na samym początku usunąć to, co zalega na dnie stawu oraz na jego powierzchni – wszelkie zgniłe liście i resztki roślin, etc. Kwiecień i maj to miesiące, gdy bardzo często spotykamy się z inwazją glonów. To więc idealny czas, by wytoczyć im wojnę.

Dobrym krokiem jest sięgnięcie po naturalne preparaty pomagające w walce z glonami i sinicami. Preparaty takie mogą mieć np. postać brykietu, idealnego wkładu filtracyjnego, który obniża poziom pH wody, a tym samym hamuje wzrost niechcianych glonów i sinic. Preparaty jakie warto wybrać to takie, które bogate są w związki humusowe oraz garbniki, przez co naturalnie i w sposób bezpieczny dla ryb ograniczają inwazję niechcianych pierwotniaków w wodzie.

Preparaty takie możesz kupić na stronie https://sklepekozet.pl/preparaty-do-oczek-wodnych.

Glony zakwitają głównie wtedy, gdy do wody uwolnionych jest zbyt wiele związków fosforu. Poza obniżaniem pH wody w stawie, możemy także pokusić się o absorbcję fosforanow, w czym także pomagają nam specjalistyczne preparaty. Preparaty tego typu zawierają w sobie porowate skały wapienne, skamieniałe gąbki i skały wapienno – krzemionkowe. Takie mieszanki idealnie wyłapują fosfor z wody, nie pozwalając, by jego poziom podniósł się powyżej 0,01mg na litr wody. Preparaty ze skałek są także bardzo korzystne dla biologicznego oczyszczania stawu, ponieważ umiejscowione na dnie są idealnym siedliskiem dla bakterii i pożytecznego biofilmu.

Jak więc istnieją bardzo skuteczne metody na oczyszczanie wody w stawie. Najważniejszym jest dbać o staw i troszczyć się o zachowanie równowagi biologicznej zbiornika. Wybierając preparaty oczyszczające wodę stosuj te, które będą naturalne i bezpieczne dla ryb, roślin i innych ogranizmów wodnych.