Kolekcja „Trendy 2024 Balkony i Tarasy” od Leroy Merlin przedstawia najnowsze kierunki w aranżacji przestrzeni zewnętrznych, zarówno dla tych, którzy planują jedynie odświeżenie wyglądu swojego balkonu czy tarasu, jak i dla osób pragnących przeprowadzić jego całkowitą przemianę. Obserwacja globalnych trendów wskazuje na rosnące zainteresowanie połączenia z naturą, co po pandemii stało się ważnym aspektem naszego życia. Znaczenie ma tu zarówno funkcjonalność, jak i łatwość utrzymania – stawiamy na proste rozwiązania i meble łatwe w pielęgnacji.

Nasze potrzeby kierują nas ku stworzeniu „zielonego pokoju”, który oferuje luksus współczesnego odpoczynku, gwarantując estetykę i atmosferę sprzyjającą rekreacji. Ważnym elementem staje się również estetyczny wygląd sprzętów takich jak grille, a także odpowiednie oświetlenie, dodające uroku przestrzeniom zewnętrznym.

Inspirację czerpiemy z Lazurowego Wybrzeża, popularnego wśród influencerów, gdzie klasyczne parasole, kolorowe leżaki oraz elementy dekoracyjne nawiązujące do plaż Francji tworzą wakacyjną atmosferę. Styl miejski z kolei odpowiada potrzebom miłośników elegancji połączonej z funkcjonalnością. Zmiany klimatyczne wpływają na wybór roślinności – gatunki ciepłolubne oraz pochodzące ze stref podzwrotnikowych coraz częściej znajdują swoje miejsce na naszych tarasach, odpowiadając na nowe warunki klimatyczne.

Styl Nowy Meksyk

Trend ten czerpie inspirację z barw pustyni Arizony oraz wysokich terenów Meksyku, celebrując tradycyjne rzemiosło tych obszarów. Aranżacja tarasu w duchu Nowego Meksyku skupia się na roślinności przystosowanej do suchego klimatu (takiej jak opuncje, jukki, agawy czy trawy meksykańskie), a także na materiałach charakterystycznych dla tradycyjnej architektury północnego Meksyku, w tym drewnie, glinie i terakocie. Akcenty dekoracyjne obejmują naturalne materiały jak trawa morska, rattan i płótno, podkreślone nowoczesnymi tkaninami z prostymi, etnicznymi wzorami geometrycznymi, dodającymi aranżacji nowoczesnego charakteru.

Saint-Tropez

Inspirując się jasnością nieba, blaskiem turkusowych wód, bielą skalistych krajobrazów oraz różem kwitnących oleandrów, styl Saint-Tropez emanuje radością i żywiołowością, przypominając scenerię z filmu „Basen” w reżyserii Françoisa Ozona. W tej aranżacji dominują duże, dynamiczne akcenty kolorystyczne, takie jak barwne parasole, poduszki czy leżaki, które dodają przestrzeni charakteru. Na tarasie umieszczone są donice z roślinami, wśród których jasny żwirek pięknie komponuje się z otoczeniem. Idealnie wpisujące się w klimat śródziemnomorski rośliny takie jak palmy, oleandry, drzewka oliwne, lawenda czy proso rózgowate, tworzą atmosferę pełną luzu i relaksu, charakterystyczną dla słonecznego Saint-Tropez.

Neutralność i prostota

Zasada „mniej znaczy więcej” idealnie sprawdza się w tworzeniu stylowego, prostego tarasu lub balkonu, który od razu przyciąga uwagę. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest wykorzystanie drewna, roślin w pojemnikach z ozdobnymi liśćmi oraz jasnych kolorów. Taki wystrój nawiązuje do ekologicznych, skandynawskich klimatów, szczególnie gdy postawimy na olejowane, jasne drewno i neutralne barwy dodatków. Dopełnieniem całego, naturalnie prostego układu na tarasie lub balkonie może być karłowata wiśnia z jej pięknymi, delikatnymi liśćmi.

Miejski szyk

Styl miejskiego szyku charakteryzuje się elegancją i praktycznością, dzięki zastosowaniu ciemnych materiałów, które są łatwe w utrzymaniu. Meble ogrodowe w odcieniach szarości, czerni, czy grafitu zachowują swój estetyczny wygląd przez długi czas. Nowoczesny akcent podkreśla stół z szklanym blatem, odzwierciedlając współczesny gust właściciela. Na balkonie czy tarasie urządzonym w ten sposób, kluczową rolę odgrywa stylowe, nowoczesne oświetlenie, które umożliwia pełne docenienie zalet tego relaksacyjnego zakątka, zwłaszcza podczas wieczornej kolacji. Rośliny są tu stosowane oszczędnie, pełniąc rolę subtelnych akcentów. Natomiast niezastąpioną rolę pełnią naturalne surowce jak kamień i drewno, których struktura dodaje wnętrzu charakteru. Trend „Miejski szyk” znakomicie wpisuje się zarówno w kontekst miejskich apartamentów, jak i nowoczesnych willi położonych na przedmieściach.