Storczyki są nadal jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Pomimo, że większość gatunków to po prostu egzotyczne rośliny, to storczyki się świetnie czują w naszych mieszkaniach oraz zdobią nasze parapety. Aby te rośliny stanowiły jak najdłużej ozdobę musimy o nie w odpowiedni sposób zadbać.

Jak dbać o storczyki w doniczce?

Jeśli chcemy mieć piękne storczyki, to musimy się dowiedzieć jak dbać o storczyki w doniczce? Warto przede wszystkim się dowiedzieć jak podlewać storczyki oraz jak im zapewnić wilgotne odpowiednio powietrze, a także czym konkretnie nawozić w doniczce storczyki, aby zapewnić naszym roślinom wszelkie niezbędne odżywcze składniki.

Jak należy podlewać storczyki?

Storczyki, które uprawiamy w doniczkach podlewamy nie za często, stosując do tego naprawdę niewielką ilość wody. Należy je średnio podlewać jeden bądź dwa razy w tygodniu. Wiele gatunków storczyków posiada liście mięsiste lub też pseudo bulwy, które magazynują wodę. Korzenie storczyków nie powinny w żadnym wypadku stać w wodzie, ponieważ to prowadzi do gnicia. Podłoże pomiędzy jednym i drugim podlewaniem wyraźnie powinno przeschnąć. Do podłoża przeschniętego wnika łatwiej podłoże, dzięki temu system korzeniowy jest dotleniony w sposób odpowiedni. Dzięki temu nasze storczyki są w dużo lepszej kondycji, a na samej powierzchni podłoża oraz brzegach doniczek się nie rozwijają żadne grzyby.

Musimy wiedzieć, że o potrzebie podlewania storczyka w doniczce informuje nas zawsze sama barwa korzeni. Zielone podpowiadają nam, że mamy do czynienia z odpowiednim poziomem nawodnienia. Z kolei gdy korzenie są srebrne, to wtedy podlewamy storczyka. Aby sobie ułatwić obserwację korzeni, powinniśmy uprawiać storczyki w osłonkach przezroczystych.

Częstotliwość, jak i także intensywność podlewania storczyków w doniczce powinniśmy dostosować do temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz także do pory roku. Najczęściej oraz najbardziej obficie powinniśmy podlewać latem nasze storczyki, podczas ich wegetacji pełnej. W okresie upalnej oraz słonecznej pogody nawadniać należy storczyki nawet co dwa czy też co trzy dni. Korzeni nie możemy w żadnym wypadku zalewać wodą. Lepszym rozwiązaniem jest zraszanie warstwy wierzchnie podłoża wodą pochodzącą ze spryskiwacza. Zimą, gdy storczyki przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia, ograniczamy podlewanie aż do momenty, gdy nasze podłoże będzie suche całkowicie.

Dowiedzmy się szczegółów, a na pewno nie popełnimy przy pielęgnacji storczyków żadnych znaczących błędów.