O alternatywnym rozwiązaniu dla drzwi wewnętrznych myślimy najczęściej wtedy, gdy chcemy oddzielić od siebie dwa pomieszczenia, oszczędzając przy tym i przestrzeń i pieniądze. Co sprawdzi się najlepiej? Jaka kotara na drzwi spełni swoją funkcję, a przy tym będzie wyglądać atrakcyjnie i nowocześnie, a nie jak relikt przeszłości?
Czym można zasłonić drzwi?
Pierwszym krokiem przed decyzją o całkowitym zastąpieniu drzwi wewnętrznych czymś innym, może być to czym można zasłonić drzwi, żeby wyglądały ładniej lub żeby np. ukryć to, że są stare? Tu do wykorzystania mogą być np. zasłony typu kotarowego – w odpowiednim dobranym kolorze, lub fototapety przyklejane wprost na powierzchnię drzwi. Tymi sprytnymi sposobami zasłonimy to, na co nie chcemy już patrzeć, a przy okazji dodamy wnętrzu ładnego charakteru. Jeśli samo zasłonięcie drzwi nie rozwiąże jednak problemu, ale dzięki temu dojdziemy do wniosku, że rzeczywiście wewnętrznych drzwi mogłoby nie być – sprawdźmy czym możemy je całkowicie zastąpić?
- Kotary na drzwi – z cięższych tkanin, które będą sztywno układały się ku dołowi, bez marszczenia i gniecenia
- Koralikowe kotary – nie do końca całkowicie szczelne, ale dzięki temu w pewien sposób powiększające przestrzeń i czyniące ją bardziej lekką
- Przegrody z naturalnych materiałów jak np. plecionka bambusowa czy rattanowa – tu należy pamiętać, że kurtyny świetnie wyglądają we wnętrzach aranżowanych na styl skandynawski i rustykalny, ale z czasem będą się niszczyć. Cząstki bambusa czy rattanu mogą z biegiem użytkowania odrywać się od całości
- Zasłony z materiałów zdobionych geometrycznie – idealne do wnętrz nowoczesnych i modernistycznych. Najczęściej są wykonane z plastiku lub tkanin wzbogaconych tworzywami sztucznymi, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe, odporne i można je łatwo czyścić
- Przesłony marszczone, eleganckie – na wzór tych, które możemy kojarzyć ze scen teatralnych. Taka przegroda dobrze się sprawdzi do podziału jednego dużego pomieszczenia na dwa mniejsze, z możliwością rozsunięcia kotary i ponownego zyskania dużej powierzchni.
Jak zrobić kotarę na drzwi?
Podstawową wersję przesłony między dwoma pomieszczeniami można wykonać samodzielnie! Oczywiście będzie to wymagało nieco wysiłku i umiejętności, ale warto się o takie zajęcie pokusić. Jak zrobić kotarę na drzwi? Do standardowej wystarczy zakup kilku metrów materiału, z jakiego chcemy ją wykonać, zaplanowanie sposobu rozsuwania kotary (od prawej do lewej czy może od środka na boki?), zakup karnisza bądź prowadnicy po której całość będzie się przesuwać i montaż w/w pod stropem. Zaletą samodzielnie wykonanej kotary jest nie tylko satysfakcja, ale i możliwość wykonania jej dokładnie tak, jak chcemy.
Jaka kotara na drzwi wejściowe?
Nieco trudniejsza w wykonaniu może być kotara na drzwi wejściowe. Tu, biorąc pod uwagę np. kotarę między tarasem a salonem – musimy ją wykonać z dużą większą uwagą, by prezentowała się idealnie i chroniła wnętrze przed dostawaniem się do środka muszek i innych owadów. W tej sytuacji lepiej jest postawić na gotowe rozwiązania i kotary szczelne: z tworzyw sztucznych, z plastiku, z włókna szklanego czy wprost z wytrzymałych, transparentnych paneli szklanych. Modnym rozwiązaniem są dziś też ekrany z poliwęglanu – to nie do końca kotary, a konstrukcje przypominające drzwi przesuwne. Szczelne, nowoczesne i dostępne w różnych wzorach.
Oryginalna kotara na drzwi przed zimnem
Dodatkowo, tradycyjne drzwi wejściowe, o ile mają mankamenty w postaci przepuszczania do środka chłodnego powietrza, możemy zasłonić cięższą kotarą dekoracyjną. Przejmie ona na siebie chłód i wiatr, tym samym nie dopuszczając do dodatkowego wychładzania wnętrza. Tego typu kotary sprawdzają się szczególnie latem i wiosną, kiedy z jednej strony chcemy korzystać z pogody na zewnątrz i ułatwić sobie wychodzenie np. z salonu do ogrodu, a z drugiej, nie chcemy nadmiernie przechłodzić domu, ani ułatwić insektom dostanie się do środka.
Jaka kotara zamiast drzwi do garderoby?
Wykorzystanie kotary w pomieszczeniu, w którym wydzieliliśmy miejsce na garderobę to również doskonała alternatywa dla zwykłych drzwi. Nie zajmie tyle miejsca co one, nie będzie blokować przestrzeni, a w razie potrzeby będzie można się jej szybko pozbyć. Zależnie od tego jak duże jest „przejście” między pomieszczeniem głównym, a garderobą można tu wykorzystać: zasłony panelowe, dekoracyjne parawany, prześwitujące tkaniny zasłonowe (przesuwane po odpowiedniej prowadnicy), ale i kotary frędzlowe oraz koralikowe.