Jagna Niedzielska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Polsce, reprezentujących ideę „Zero Waste.” Jest autorką książki „Bez resztek” oraz prowadzi programy telewizyjne, takie jak „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” i „Widelcem po mapie.” Na swoją drugą przystań życia wybrała Szczawno-Zdrój, gdzie stworzyła niezwykły projekt „Dom z piernika.” W tej gustownej i eklektycznej przestrzeni, porcelanowe bibeloty i meblarskie perełki harmonijnie współgrają z nowoczesnymi, zrównoważonymi pod względem rozwoju powierzchniami Cosentino.
Jagna Niedzielska, znana jako niespokojna dusza polskiej sceny kulinarnej, nieustannie zachęca Polaków do eksperymentowania z nowymi technikami gotowania. Przy okazji uczy, jak planować zakupy, przechowywać i wykorzystywać produkty w sposób kompleksowy. Niesamowicie zainteresowana i zaangażowana w nurt „No Waste,” Jagna pozyskuje inspiracje od największych światowych autorytetów, takich jak szef kuchni Douglas McMaster z kultowej restauracji „Silo” w Brighton czy restauracji „Nolla” w Helsinkach. Poza prowadzeniem programów telewizyjnych, wspiera także rozwijające się punkty gastronomiczne i doskonali działanie tych, które już istnieją. Poza swoją pasją do kuchni, uwielbia również porcelanę i stare figurki, które z wdziękiem rozmieszcza w swoim domu.
Podczas poszukiwań swojej drugiej oazy spokoju, Jagna przemierzyła wiele wiosek i miasteczek w Polsce. Chciała znaleźć miejsce, w którym mogłaby odłączyć się od zgiełku codzienności i zresetować swoje siły. W końcu zakochała się w 150-metrowym domu w Szczawnie. To w „Chatce z piernika,” jak nazywa to miejsce, odpoczywa, otoczona dziczą okolicznych lasów, razem z mężem. Tutaj, wszystko jest na wyciągnięcie ręki – od spacerów po leśnych ścieżkach po kosze pełne grzybów oraz relaks w pięknym ogrodzie, który Jagna i jej mąż zaaranżowali w swoim ulubionym, eklektycznym stylu. Kiedy obowiązki wezwą Jagnę z powrotem do Warszawy, „Dom z piernika” może być wynajęty na platformie Slowhop, pozwalając odwiedzającym poczuć się jak na prawdziwych sielskich wakacjach.
Na zewnątrz dom zachował się w praktycznie oryginalnym stanie, pod opieką lokalnego konserwatora zabytków. Wewnątrz, można dostrzec wiele współczesnej polskiej sztuki, rzeźby i meblarskie perełki z lat 80. Podczas remontu priorytetem było zachowanie jak największej liczby oryginalnych elementów domu, takich jak stare podłogi czy wykusze w sypialni. Nawet parapety zostały wykonane z desek, które wcześniej były częściami okien. Większość mebli w domu pochodzi z drugiego obiegu, a wiele zabytkowych elementów stolarki udało się zachować. Wyjątkowym detalami są drewniane uchwyty, takie jak figurki w kuchni, stół pomocniczy wykonany z płytek, płyty pilśniowej i koziołków, szklana rzeźba oraz sofa w salonie, a także odrapana ściana, która powstała przypadkowo podczas remontu, czy żółte schody prowadzące na poddasze.
Ponieważ gotowanie to pasja Jagny, nie zdecydowała się na kompromisy i wyposażyła dom w dwie kuchnie. W obu dominują nowoczesne blaty Silestone od Cosentino, które są odporne na intensywne eksperymenty kulinarne. Jagna często przyrządza dania z lokalnych produktów, takie jak ser z Wańczykówki, lokalny twaróg z karmelizowaną kiszoną kapustą, jogurt z chałwą i owocami jagodowymi, pieczoną młodą kapustę z oliwkami i boczniakami czy słony sernik baskijski.
Jagna podkreśla, że wybór blatu kuchennego Silestone od Cosentino był świadomym wyborem ze względu na jego trwałość i higieniczność. Blaty kuchenne Cosentino są znane z ich odporności i trwałości, a także są wykonane z naturalnych materiałów. Co ważne, proces produkcji jest zrównoważony, co jest dla Jagny bardzo istotne. Blaty Silestone, wyprodukowane w technologii HybriQ, wykorzystują recyklingowe źródła wody i energii, co jest ważne z ekologicznego punktu widzenia.
W ten sposób „Dom z piernika” to nie tylko miejsce, gdzie Jagna i jej mąż mogą wypoczywać, ale także przykład zrównoważonego podejścia do życia i projektowania wnętrz.
Zdjęcia: Stan Zajączkowski