Oświetlenie zewnętrzne domu bardzo często sprawia wrażenie wybranego i rozmieszczonego zupełnie przypadkowo. Zdarza się także, że budynek jest całkowicie pozbawiony lamp zewnętrznych. Zdaniem architektów, to duży błąd. Starannie wybrane lampy na dom wyraźnie podnoszą estetykę bryły. Wpływają także na bezpieczeństwo domowników. Jak wybrać najlepsze modele? Gdzie je zainstalować? Przeczytaj artykuł do końca i znajdź własny sposób na funkcjonalne otoczenie domu.

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie zewnętrzne domu?

Zdarza się, że oświetlenie zewnętrzne domu wciąż jest traktowane, jako zbędna fanaberia. Tymczasem instalacja lamp na dom podnosi poziom bezpieczeństwa, zwiększa funkcjonalność ogrodu i pozytywnie wpływa na estetykę budynku. Dodatkowo ułatwia poruszanie się wokół domu i wchodzenie do niego po zmierzchu.

Oświetlenie zewnętrzne – na co zwrócić uwagę, wybierając lampy na dom?

Wybór oświetlenia zewnętrznego i lamp na dom nigdy nie powinien być przypadkowy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na klasę szczelności wybieranych modeli. Ochrona powinna obejmować ochronę przed ciałami stałymi (pyłami) i wilgocią (strumieniami wody). Warto także korzystać ze wszelkich udogodnień, np. czujników ruchu. Istotna jest także odpowiednia barwa światła. Chłodną zaleca się dla budynków nowoczesnych, a ciepłą – dla klasycznych.

Jak rozmieścić lampy na dom?

Zdecydowałeś się samodzielnie wybrać lampy na dom i rozmieścić oświetlenie zewnętrzne? Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, dobrze skomponowane oświetlenie ogrodowe i budynku powinno zawierać konkretne modele lamp: lampy zewnętrzne stojące, przy furtce i bramie wejściowej, niskie lampy ogrodowe wzdłuż podjazdu lub chodnika wiodącego od furtki i naświetlacze – nad drzwiami wejściowymi i garażowymi. Wszystkie modele (oraz modele dodatkowe, np. lampy elewacyjne) są dostępne w ofercie sklepu internetowego NewLed, m.in. w polecanej kategorii tematycznej: https://www.newled.pl/oswietlenie-zewnetrzne-led.

Jakie lampy na dom wybrać? Popularne propozycje w zakresie oświetlenia zewnętrznego

Do najpopularniejszych obecnie lamp na dom i lamp zewnętrznych w ogóle należą:

kinkiety, wykorzystywane głównie do oświetlenia wejścia lub numeru domu. Bardzo często pojawiają się one także na tarasach i balkonach. Zapewniają subtelną lecz praktyczną smugę światła i prezentują się naprawdę efektownie;

naświetlacze, czyli lampy na dom z czujnikiem ruchu;

słupki ogrodowe, czyli bardzo popularny rodzaj oświetlenia zewnętrznego. Służą do dekoracji, ale nie tylko. Mogą także wyznaczać drogę podjazdu lub chodnika.