Narzędzia pneumatyczne - czym się charakteryzują i kiedy ich używamy?

Narzędzia pneumatyczne to przydatny element wyposażenia warsztatu. Niezależnie od tego, czy zamierza z nich korzystać początkujący majsterkowicz, czy prawdziwy fachowiec, właściwy dobór urządzeń i umiejętne posługiwanie się nimi to podstawa. Co warto wiedzieć o narzędziach pneumatycznych? Podpowiadamy!

Rodzaje urządzeń pneumatycznych 

Szerokie zastosowanie narzędzi pneumatycznych jest możliwe przede wszystkim za sprawą mechanizmu ich działania, który wykorzystuje sprężone powietrze. Układy pneumatyczne są wyposażone w zintegrowane sprężarki lub kompresory, które je dostarczają. Szybkie tempo zasilania urządzeń sprawia, że z łatwością zostają wprawione we właściwy sposób działania. Aby tak się stało, należy zadbać przede wszystkim o: odpowiednie ciśnienie pracy, stosowanie czystego powietrza, prawidłowy stopień naolejenia i właściwe podłączenie elementów takich jak wtyczki, przewody, czy szybkozłącze. W sklepach dostępne są różne rodzaje urządzeń, zasilanych sprężonym powietrzem. W profesjonalnie wyposażonym warsztacie powinny znaleźć się m.in.: 

  • pistolety pneumatyczne – służą do lakierowania, przedmuchiwania, pompowania i tynkowania,
  • klucze pneumatyczne – są odpowiedzialne za wkręcanie i wykręcanie śrub,
  • szlifierki pneumatyczne – mają za zadanie m.in. przygotować powierzchnię materiału do lakierowania,
  • wkrętarki i wiertarki pneumatyczne – stosowane przede wszystkim przy produkcji maszyn.

Każde z wyżej wymienionych narzędzi cechuje się dużą mocą i wydajnością. Z szerokim wyborem niezawodnych i profesjonalnych urządzeń z zakresu pneumatyki, zapoznasz się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/narzedzia-pneumatyczne.

Narzędzia pneumatyczne – zastosowanie

Rodzaje urządzeń pneumatycznych - jakie warto mieć?

Obecnie coraz częściej tradycyjne elektronarzędzia zastępują profesjonalne narzędzia pneumatyczne. Nowoczesna technologia, porządna konstrukcja i łatwość w obsłudze przekładają się na bezproblemowy i szybki przebieg prac warsztatowych. Narzędzie pneumatyczne mogą znaleźć skuteczne zastosowanie zarówno w przydomowym garażu, jak i w profesjonalnych warsztatach. Z kolei ich uniwersalność polega na tym, że są wykorzystywane w wielu branżach. Można używać ich przede wszystkim w:

  • przemyśle budowlanym 
  • górnictwie 
  • przemyśle energetycznym 
  • procesach obróbki 
  • rolnictwie i leśnictwie 

Jakie zalety mają narzędzia pneumatyczne? 

Narzędzia warsztatowe oprócz swojego przeznaczenia, mają również pewne cechy charakterystyczne. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie: czym cechują się urządzenia pneumatyczne? Wśród ich zalet warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: 

  • Prostą budowę – nieskomplikowana konstrukcja urządzenia znacznie minimalizuje ryzyko jego uszkodzenia. Jeśli jednak zdarzy się, że sprzęt zostanie zniszczony, naprawa lub wymiana elementów narzędzi pneumatycznych nie będzie problematyczna. 
  • Komfort użytkowania – na wygodę korzystania ze sprzętu wpływa nie tylko jego solidne wykonanie, ale również gwarancja bezpieczeństwa przy pracy. W porównaniu do tradycyjnych elektronarzędzi urządzenia pneumatyczne nie stwarzają zagrożenia pożarowego, a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo wypadków w warsztacie. 
  • Łatwość w obsłudze – niewątpliwą zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich lekkość i poręczność. Przekłada się to na jakość i wydajność przeprowadzanych prac. Dlatego też dobrze sprawdzą się także przy wykonywaniu dłuższych i bardziej wymagających zadań. 
  • Niskie koszty eksploatacji – żywotność, odporność i wytrzymałość narzędzi przekłada się na uzyskanie długotrwałych i zadowalających efektów, przy czym koszty użytkowania są niewielkie. Oznacza to, że warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, który posłuży na lata.