Muzeum Gdańska będzie gościć ponad 50 dzieł jednej z najwybitniejszych polskich artystek przełomu XIX i XX wieku, Olgi Boznańskiej, od 3 grudnia 2023 roku do 16 maja 2024 roku. Inwestycją jest wynikiem współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, które dostarczyło cenne prace artystki do Gdańska. W lutym 2024 roku odbędą się różnorodne wydarzenia towarzyszące, takie jak oprowadzania kuratorskie i spotkania z ekspertami.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, podkreśla, że ta wystawa to pierwsza samodzielna ekspozycja artystki w Gdańsku, ukazująca jej ponad 50 wyjątkowych prac. Kolekcja obejmować będzie obrazy z różnych okresów twórczości Boznańskiej, eksponowane w Ratuszu Głównego Miasta.

Olga Boznańska, urodzona w Krakowie w 1865 roku, to jedna z najważniejszych postaci sztuki polskiej tamtego okresu. Jej prace zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Po pobycie w Monachium, artystka osiedliła się w Paryżu, gdzie stała się międzynarodowo uznawaną portrecistką.

Wystawa przedstawi różnorodne obrazy Boznańskiej, ukazując jej rozwój artystyczny i zainteresowania tematyczne. Portrety, autoportrety, martwe natury oraz pejzaże przeniosą odwiedzających w świat artystki. Ponadto, eksponowane będą pamiątki po Boznańskiej, takie jak palety, pędzle czy niewyschnięte farby.

W ramach ekspozycji, w lutym 2024 roku odbędzie się cykl wydarzeń, a także tematyczne spotkania i oprowadzania kuratorskie. Warto również zaznaczyć, że od 2024 roku Muzeum Gdańska planuje organizację miesięcy tematycznych poświęconych wystawom czasowym.

Wystawa „Olga Boznańska. Z Kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie” będzie dostępna od 3 grudnia 2023 do 16 maja 2024 w Ratuszu Głównego Miasta na II piętrze. Muzeum będzie zamknięte w poniedziałki i wtorki. Informacje o godzinach otwarcia oraz ceny biletów dostępne są na stronie muzeumgdansk.pl.