Nie może ich zabraknąć w żadnej prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji wodnej, jak i grzewczej. Zawory do wody, bo o nich mowa, są niezbędnymi elementami armatury hydraulicznej, pełniąc kluczową funkcję z punktu widzenia zarówno sterowania pracą instalacji, jak i zapewnienia jej bezpieczeństwa oraz wieloletniej trwałości. Popularnym rodzajom zaworów do wody oraz ich praktycznemu zastosowaniu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Zawory kulowe, czyli najpopularniejsze zawory do wody

Mówiąc o zaworach do wody mamy na myśli przede wszystkim zawory kulowe, które stanowią dużą grupę komponentów hydraulicznych niezbędnych do wykonania kompletnej instalacji wodnej. Takie zawory charakteryzują się prostą, a przy tym niezawodną konstrukcją, gwarantując wysoki poziom szczelności i wieloletnią trwałość.

Czym właściwie jest zawór kulowy? To typ zaworu, który umożliwia regulowanie przepływu medium poprzez obrót kulistej zasuwy, do czego wykorzystujemy rączkę lub tzw. motylek.

W momencie, gdy zasuwa jest ułożona równolegle do kierunku przepływu, zawór pozostaje otwarty. Prostopadłe ułożenie zasuwy oznacza natomiast zamknięcie przepływu. Można również uchylać zasuwę i w ten sposób ograniczać przepływ wody zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, np. w celu zredukowania ciśnienia w instalacji wewnętrznej.

Rodzaje zaworów kulowych do wody

Zawory kulowe występują w wielu rozmiarach i wariantach ciśnienia roboczego. Podstawowy podział sprowadza się do modeli pełnoprzelotowych (gdzie średnica zaworu jest równa średnicy rurociągu), standardowych (nieco mniejsza średnica otworu w zaworze w stosunku do rurociągu), trójdrożnych czy kątowych.

Zawory kulowe dzielimy również ze względu na sposób montażu i tutaj należy wymienić zawory gwintowane (najpopularniejsze, sprawdzające się w instalacjach o stosunkowo niewielkim przepływie wody), kołnierzowe oraz do wspawania.

Zawory kulowe do wody są wykonywane z różnych materiałów. W instalacjach domowych standardowo stosuje się zawory mosiężne, które wyróżnia wysoka odporność na korozję, a przy tym przystępna cena. W instalacjach przemysłowych, w których mogą występować agresywne ciecze, najczęściej stosuje się zawory ze stali nierdzewnej. Z kolei w systemach niskociśnieniowych dobrze sprawdzają się zawory do wody wykonane z tworzywa sztucznego.

Funkcja zaworów do wody

Zawory kulowe do wody to podstawowy element instalacji wodnej, umożliwiający efektywną i bezpieczną kontrolę przepływu wody. Takie zawory stosuje się w celu zamknięcia przepływu w razie np. wystąpienia awarii czy konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych na instalacji.

Dzięki zaworowi każdy, nawet zwykły użytkownik instalacji, który nie dysponuje ani narzędziami, ani wiedzą z zakresu hydrauliki, może w ciągu chwili zamknąć przepływ wody i tym samym np. uniknąć ryzyka zalania pomieszczeń mieszkalnych.

Przykłady zastosowania zaworów do wody

Zawory kulowe do wody najczęściej stosuje się w:

  • Systemach wodociągowych na użytek domowy;
  • Instalacjach przemysłowych na potrzeby regulacji przepływu np. w procesach produkcyjnych;
  • Systemach nawadniających, np. do zamknięcia przepływu wody na okres zimowy czy do rozdzielania wody na poszczególne sekcje.

Gdzie można kupić zawory do wody?

Zawory do wody, jako absolutnie podstawowe elementy infrastruktury wodnej, są dostępne w każdym sklepie hydraulicznym, w hurtowniach czy w marketach budowlanych. Jeśli jednak potrzebujesz zaworu o mniej typowych parametrach roboczych (np. wysokiej wartości ciśnienia), to rozejrzyj się za nimi u specjalistycznych sprzedawców.

Szeroki wybór zaworów do wody, przeznaczonych zarówno do budowy instalacji domowych, jak i przemysłowych, znajdziesz w sklepie internetowym SORBEX na stronie https://sorbex.pl/sklep/203-zawory-do-wody.

SORBEX to czołowy dystrybutor m.in. elementów armatury hydraulicznej i gazowej, oferujący wyłącznie markowe produkty, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy jakościowe. Kupując w SORBEX masz pewność szybkiej wysyłki zamówionych produktów pod wskazany adres, ich dobrego zabezpieczenia oraz otrzymania naprawdę korzystnej ceny.