Efektowny miskant gracillimus to jedna z najciekawszych traw ozdobnych, które w polskich ogrodach i przestrzeniach publicznych robią ostatnio prawdziwą furorę. Z jednej strony urzekają egzotycznym wyglądem, a z drugiej przywodzą na myśli klimat nadjeziornych trzcin. Jak uprawiać tę niezwykłą roślinę i co trzeba o niej wiedzieć?
Miskant gracillimus uprawa i jej zasady
Ozdobny miskant gracillimus, zwany też miskantem chińskim nie jest rośliną bardzo wymagającą w uprawie, ale żeby uzyskał optymalny wygląd, trzeba od początku pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
- Stanowisko: koniecznie ciepłe i słoneczne, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Nie zaleca się wsadzania go np. na środku działki, gdzie narażony będzie na ciągłe porywy wiatrów. Idealnie za to sprawdzi się na jej obrzeżach.
- Podłoże: gleba raczej żyzna, stosunkowo wilgotna i przepuszczalna.
- Nawożenie: nie trzeba tego robić wcale!
- Przycinanie: nie jest konieczne, ale można wykonać je wiosną, co zdecydowanie odświeży wygląd rośliny
- Podlewanie: regularne, bez przelewania.
Miskant gracillimus zimą
Gatunek należy do roślin, które dobrze znoszą niskie temperatury i bez problemu poradzą sobie z przetrwaniem polskiej zimy. Wyjątek to pierwsze dwa lata po wsadzeniu młodej sadzonki. To wtedy miskant gracillimus zimą jest najbardziej narażony na przechłodzenie. Ma płytkie korzenie, dlatego należy je w tym czasie przykryć korą lub liśćmi, tak by oddzielić je nieco od mrozu. Taka pielęgnacja w pierwszych latach młodej rośliny w zupełności wystarczy, by nie przemarzła. W kolejnych sezonach chłodów, sama już sobie poradzi.
Uwaga: zimą miskanty będą lekko przesychać, ale tak właśnie ma być!
Kiedy sadzić Gracillimus?
Sadzenie tego gatunku najlepiej wykonać wczesną wiosną, by roślina miała czas się przyjąć i przygotować do zimy. Warto pamiętać tu, że nie tylko to, kiedy sadzić Gracillimus jest ważne, ale i jak! Dobór stanowiska, osłona od wiatru i podłoże to rzeczy podstawowe, żeby roślina rosła dobrze i nie wyglądała na chorą.
Co ile sadzić miskant Gracillimus?
Jaka odległość jest optymalna między kolejnymi sadzonkami? Stosujemy do tego odpowiednią rozstawę i nie wsadzamy rośliny rzadziej niż co ok 70 cm, tak, żeby każda miała dużo miejsca na rozrost. Zaletą chińskich miskantów jest nie tylko ich wygląd, ale i wielkość – dobrze wsadzone i pielęgnowane mogą osiągać nawet 180 cm wysokości, skupiając się w kępach o szerokości nawet 90 cm. Tym samym odległość 70-ciu pozwoli uzyskać optymalny efekt po szczelny szpaler.
Czy miskant Gracillimus kwitnie?
Większość odmian miskantów kwitnie rzadko, ale gracillimusowi zdarza się to częściej. Kwiatów zebranych w rozłożyste wiechy można się spodziewać w sierpniu i listopadzie.
Miskant gracillimus ogrodowisko – kompozycje
Dzięki oryginalnej formie dorosłych miskantów można tworzyć z nich w ogrodach niezwykłe kompozycje. Mogą to być ciągi pojedynczych roślin, zwarte szpalery ozdobne, kępy zastępujące ogrodzenie czy ozdobne dodatki sadzone przy skalniakach i oczkach wodnych. Dobrze zaplanowane ogrodowisko zrobi wrażenie!