Dzieci wręcz uwielbiają zabawę w piasku. Warto więc w ogrodzie umieścić piaskownicę. Trzeba ją oczywiście wypełnić piaskiem. Nie wszyscy wiedzą, że jego wybór wcale nie jest prosty. Należy postawić na produkt, który ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Czym jeszcze kierować się przy zakupie piasku do piaskownicy?

Czym powinien cechować się piasek do piaskownicy?

Zacząć trzeba od tego, że piasek do piaskownicy powinien być przede wszystkim czysty. Dzieci wykorzystują go nie tylko do budowania piasków, ale i posypywania się nim czy turlania. Niekiedy wkładają brudne ręce do ust. Dlatego czystość w przypadku piasku do piaskownicy to podstawa. 

Warto zainwestować w piasek, który ma atest PZH, a więc Państwowego Zakładu Higieny. Można mieć wtedy pewność, że nie zawiera on kurzu, brudu i groźnych drobnoustrojów. Taki produkt można znaleźć np. w sklepie internetowym https://novaminerals.pl/k/piasek/piasek-do-piaskownic/

Piasek przeznaczony do piaskownicy jest na ogół jasny, niemal biały. Oznacza to, że nie zawiera soli i innych składników mineralnych. Powinien być raczej sypki – nie może się zbrylać. 

Tymczasem wciąż wiele osób nie wiem, że do piaskownic przeznaczony jest specjalny piasek. W praktyce sięgnięcie po zwykły piasek budowlany jest sporym błędem. Dziecko może się wówczas z łatwością zranić. Poza tym w takim piasku rozwijają się różnego rodzaju mikroorganizmy. 

Jak często należy wymieniać piasek w piaskownicy?

Warto pamiętać o tym, że piasek po prostu z czasem się zużywa. Do piaskownicy wraz z wiatrem trafia kurze. Rozwijać się też mogą drobnoustroje. Dlatego zaleca się wymianę piasku w piaskownicy minimum raz w sezonie – na wiosnę. Jeśli dzieci z piaskownicy korzystają bardzo intensywnie, dobrze jest w połowie wakacji ponownie wymienić piasek. 

Co ciekawe, zużytego piasku wcale nie trzeba od razu wyrzucać. Można go wykorzystać ponownie. To świetne podłoże do akwarium. Przyda się też podczas wykonywania różnego rodzaju prac plastycznych. Takim piaskiem wysypać można też ścieżkę w ogrodzie lub kostkę brukową. 

W odpowiedni sposób dbać należy zresztą o całą piaskownicę, nie tylko o znajdujący się w środku piasek. Po skończonej zabawie dobrze jest przykryć ją folią lub plandeką, aby nie dostały się do niej zabrudzenia różnego rodzaju. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku niewielkie piaskownice plastikowe, które są od razu wyposażone w zamykaną pokrywę chroniącą przed opadami deszczu czy intensywnym promieniowaniem słonecznym.