Współczesne pralki są coraz nowocześniejsze, dysponujące wieloma zaawansowanymi funkcjami, które ułatwiają proces prania, co przekłada się na to, że ubrania są lepiej zadbane. Żeby móc maksymalnie z nich korzystać, potrzeba wiedzieć, co oznaczają ikony prania na panelu sterowania. Objaśnijmy ich znaczenie.

Symbole prania – jakie są najpopularniejsze?

Producenci oferują coraz to nowatorskie możliwości, sprawiając, że pralki to coś więcej niż tylko sprzęt piorący. Mają one niezwykle intuicyjne funkcjonalności, zachwycające swoim technologicznym rozmachem. Niemniej, głównym zadaniem pralki jest dokładne wypranie i odświeżenie ubrań, a więc na większości pralek wiele podstawowych symboli się powtarza. Poznajmy kilka powszechnie stosowanych ikon

  • Jednym z ważniejszych jest kółko z podkreśleniem, symbol oznaczający standardowy program prania, który zapewnia każdy sprzęt. Taki symbol oznacza, że program jest odpowiedni do większości tkanin, które nie wymagają specjalnych zabiegów.
  • Kolejnym symbolem jest kółko z liczbą, która określa, jaką temperaturę można użyć podczas prania (na przykład 30°C, 40°C, 60°C, 90°C).
  • Jeszcze innym, równie popularnym symbolem jest kółko z pionowymi kreskami. Określa delikatny cykl prania, więc w sam raz dla takich tkanin, jak jedwab, dzianina itp.
  • Często spotykaną ikoną jest również kółko z wypełnioną wanienką, co oznacza, że do prania potrzeba dużej ilości wody. Tak jest przeważnie przy tkaninach bardziej zabrudzonych. 

Oznaczenia programów prania – jakie są dostępne?

Tak samo jak symbole prania, równie ważne są specjalne oznaczenia. Pralki zapewniają dostęp do różnych cyklów prania, te zaś są dostosowane do konkretnych typów tkanin lub potrzeb użytkownika.

  • Wśród nich jest oczywiście bawełna, dzięki czemu możemy w ten sposób prac wszystkie tkaniny z tego materiału, a więc nie tylko ubrania codziennego użytku, ale też ręczniki, pościel itp. 
  • Bardzo ważnym oznaczeniem są też te dotyczące sztucznych tkanin, jak poliester, nylon czy akryl. Każdy zapewne zgodzi się z tym, że wśród wielu współczesnych ubrań, te zrobione ze sztucznych tkanin, stanowią ogromną część. 
  • Kolejne oznaczenie dotyczy wełny, co zapobiega uszkodzeniom tych ubrań z tego delikatnego materiału. 
  • Jest też oznaczenie dotyczące prania ręcznego, czyli przeznaczone w sam raz do tkanin wymagających ręcznego prania. 

Jakie są dodatkowe funkcje prania?

Nie można zapominać też, że współczesne pralki zapewniają dostęp do szeregu dodatkowych funkcji, przydatnych w wielu różnych sytuacjach. Warto więc wymienić niektóre z nich. Takim symbolem jest na przykład plus w trójkącie, co pokazuje, że istnieje możliwość wykonania dodatkowego płukania. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają wrażliwą skórę. Ciekawą opcją jest też wyciąganie wody z ubrań, szczególnie przydatne, jak pralka nie robi tego zaraz po zakończeniu prania. Inną funkcją jest delikatne wirowanie, dzięki czemu pralka wiruje na niższych obrotach, co jest oczywiście korzystne dla delikatnych tkanin. 

Mając odpowiednią wiedzę na temat wymienionych w artykule symboli i oznaczeń, ułatwiamy sobie codzienne zadania związane z praniem, ale i sprawiamy, że ta czynność jest bardziej efektywna. Więcej informacji znajdziesz pod adresem abcnet.com.pl.