Laurowiśnia bywa także nazywana wiśnią laurową czy też wawrzynośliwą. Niezależnie od samej nazwy roślina w ogrodzie jest niezwykle funkcyjna oraz dekoracyjna. Przywędrowała do Polski z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Półwyspu Bałkańskiego. Laurowiśnia jest zimozielonym oraz także wieloletnim krzewem. Ma pokrój rozłożysty oraz także liście połyskują. Nieco przypominają liście wawrzynu.

Kiedy kwitnie laurowiśnia?

Jeśli chodzi o kwitnienie laurowiśni to przypada ono na maj. W tym właśnie czasie roślina obsypuje się dosłownie pachnącymi oraz białymi kwiatami zebranymi w bardzo sztywne grona. Jest bardzo podobne do laurowego drzewka, a kwiatostany na myśl przywodzące kwiaty owocowych drzew dały początek niezwykle specyficznej nazwie krzewu.

Jak uprawiać oraz pielęgnować laurowiśnię?

Laurowiśnia jest rośliną o bardzo kapryśnych, a na pewno posiadających niezmiernie sprecyzowane uprawowe wymagania. Potrzebuje przede wszystkim żyznej, pełnej składników odżywczych gleby. Powinna przede wszystkim być porowata, piaszczysta, gliniasta, o obojętnym odczynie lub lekko zasadowym oraz także bogata w wapń.

Jeśli chodzi o stanowisko laurowiśni to musi być na pewno zaciszne. Musi także być osłonięte od wiatru, zacienione czy też półcieniste. Gdy sadzimy tenże krzew w naszym ogrodzie zarezerwować powinniśmy dla niego naprawdę dużo miejsca, ponieważ rozrasta się ona bardzo szybko oraz bujnie. Musimy pamiętać także o tym, że laurowiśnia posiada owoce, które są niestety trujące. Pomimo tego, że w naszym klimacie się rzadko zawiązują. Pamiętajmy jednak o tym, aby pamiętać o tym, że w momencie ich pojawienia się, pilnować, aby do nich nie miały dostępu dzieci. Od razu zaznaczamy, że liście oraz nasiona rośliny także są toksyczne.

Wiśnia laurowa przepada bardzo za glebę wilgotną. Należy zatem ją podlewać niezmiernie często oraz obficie. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, ziemię wokół samego krzewu dokładnie należy posypać ściółką. Pomimo upodobania do nawadniania, krzew poradzić sobie powinien podczas suszy. Laurowiśnia sprawdza się dobrze w działkowych ogródkach oraz także w miejskich przydomowych ogrodach. Odporna jest na wszelkie zanieczyszczenia. Wiele odmian nawet wykazuje mrozoodporność. Jednak, gdy krzew troszkę przemarznie, to nie powinno go tak trwale uszkodzić. Roślina na wiosnę najprawdopodobniej odbije z gałęzi grubszych.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości związane z uprawą tej rośliny, to powinniśmy się pokusić o pomoc specjalisty. Pomoc na pewno znajdziemy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych czy też kwiaciarniach.