Pochodzący z Azji winobluszcz trójklapowy jest jedną z najbardziej efektownych roślin typu pnącego. Mimo iż w naturze spotyka się go niemal wyłącznie w Chinach, Japonii, Korei i na Tajwanie, to z racji jego zalet i dobrego dostosowywania się do innych klimatów, uprawiany jest dziś w wielu innych państwach świata. Piękny wygląd i szybki wzrost sprawiają, że w krótkim czasie jest w stanie stać się szczelną zasłoną ogrodzenia, murku czy ściany.
Jak wygląda winobluszcz trójklapowy?
Największym wizualnym atutem tej rośliny są jej liście. Winobluszcz trójklapowy wyróżnia się ulistnieniem skórzastym, nagim z wierzchu i efektownie błyszczącym. Pojedyncze liście mają szerokość nawet do 20 cm, w zarysie są trójkątne i szerokojajowate, ale ich kształt może być zmienny. Ciągi liści tego japońskiego winobluszcza tworzą szczelny szpaler, który doskonale zasłania znajdującą się za nim przestrzeń. Dodatkowo gatunek ten ma piękne, granatowe owoce, które do złudzenia przypominają jagody i są pokryte woskowym nalotem. Owoce pojawiają się we wrześniu i październiku, co pozwala się cieszyć ich widokiem do bardzo późnej jesieni.
Kiedy sadzić winobluszcz trójklapowy?
Jak i kiedy sadzić winobluszcz trójklapowy? Co do zasady można to robić przez cały okres wegetacji rośliny, ale ogrodnicy zdecydowanie polecają miesiące wczesnowiosenne, co już pozwoli roślinie zyskać długie pędy w pierwszym sezonie życia, oraz miesiące jesienne. W tych drugich, o ile sadzimy winobluszcz z sadzonki, zdąży się on przygotować na kolejny sezon, ukorzenić i wzmocnić. Najważniejsze przy wsadzaniu jest pilnowanie tego, by gleba była już ciepła, a nie przemarznięta. Sadzonki umieszczamy nie bliżej jak 50 cm od miejsca, które będzie zasłaniane np. murku, ogrodzenia, altany ogrodowej czy elewacji.
Jak szybko rośnie winobluszcz trójklapowy?
Japoński winobluszcz należy do roślin ekspansywnych i szybkorosnących, dlatego właśnie często decydują się na niego osoby, którym zależy na czasie i które nie chcą czekać wielu lat, aż np. żywopłot wreszcie osiągnie pół metra wysokości. Jak szybko rośnie winobluszcz trójklapowy? Tempo zaskakuje: to od metra do nawet 2 metrów rocznie! Taka prędkość wzrostu pozwoli zasłonić nim dużą część elewacji już w pierwszym roku jego wzrostu, a każdy kolejne będzie ten efekt jeszcze bardziej powiększał.
Uwaga: finalnie roślina może osiągnąć nawet 20 metrów wysokości, dlatego gdy osiągnie zakładany przez nas pułap, warto zacząć ją przycinać. Niecięta będzie rozrastać się w sposób wręcz niekontrolowany.
Czy winobluszcz trójklapowy jest zimozielony?
Niestety, winobluszcz trójklapowy nie jest zimozielony. Późną jesienią zacznie zrzucać liście, a jego ozdobą jeszcze na długo pozostaną pojawiające się we wrześniu i październiku owoce. Wczesną wiosną znów zakwitnie, a jego liście ponownie staną się zwartym szpalarem uniemożliwiającym zobaczenie, co znajduje się z tyłu. Zimą jednak – nie będzie stanowił skutecznej osłony.
Gdzie kupić winobluszcz trójklapowy?
Roślinę najwygodniej sadzi się poprzez zakup ukorzenionych w doniczkach sadzonek. Nie muszą być duże, wystarczy kilka centymetrów, ponieważ jest to roślina bardzo odporna i świetnie przyjmuje się na różnych podłożach. Gdzie kupić winobluszcz trójklapowy? W sklepach ogrodniczych, szkółkach ogrodniczych, a przez internet również na aukcjach wystawianych przez w/w. Średnia cena sadzonki zależy od jej wielkości oraz odmiany – w Polsce najpopularniejsza jest odmiana veitchii. Możemy się tu spodziewać kwot od ok 14 do 33 zł za winobluszcz trójklapowy veitchii o wysokości 10-20 cm.
Winobluszcz trójklapowy veitchii
Najładniejsza w swoim gatunku odmiana to winobluszcz trójklapowy veitchii, który cechuje się mniejszymi liśćmi i ich pięknym wybarwieniem w okresie jesiennym. Zielone przez cały sezon liście ciemnieją i przybierają odcień czerwony, co w połączeniu z granatowymi, wpadającymi w czerń owocami (pęki jagód), wygląda bardzo efektownie. Odmiana veitchii doskonale przyjmuje się na różnych stanowiskach, od pełnego słońca aż do półcienia. W całkowitym zacienieniu nie będzie miał jednak tak intensywnych kolorów, jak w sytuacji gdy choć w części dnia będą na niego padały promienie słońca.
Winobluszcz trójklapowy sadzonki – jakie?
Wybierając winobluszcz trójklapowy sadzonki niemal we wszystkich sklepach trafimy na podobną ich wielkość i będzie ona oscylowała wokół 10-20 cm. Mniejsze będą przyjmować się nieco dłużej, ale finalnie już w okresie lata powinny się wysokością niemal zrównać z tymi większymi. Sadzonki optymalnie będzie umieścić w podłożu odchwaszczonym, przygotowanym i koniecznie przynajmniej 50 cm od znajdującej się z tyłu ściany czy pergoli.
Winobluszcz trójklapowy rozmnażanie
W kategorii winobluszcz trójklapowy rozmnażanie mamy do dyspozycji standardowe pobieranie z rośliny zdrewniałych i półzdrewniałych pędów i umieszczanie ich w gruncie. Najlepiej robić to jesienią, wkopując w ziemię dość duży kawałek patyka, tak, by nie zaszkodziły mu zimowe mrozy. Roślina jest bardzo odporna i bez problemu radzi sobie w trudnych warunkach, ale przy jej rozmnażaniu warto to wziąć pod uwagę – w tym jednym momencie jest szczególnie wrażliwa. Dodatkowo, pamiętajmy, że gatunek jest bardzo ekspansywny i świetnie namnaża się sam, dlatego pobieranie pędów pod nowe sadzonki warto wykonać tylko wtedy, gdy mają być umieszczone w zupełnie innej części ogrodu.