Forsycja jest także znana pod nazwą forsycji pospolitej. Jest to krzew ozdobny, który się cieszy ogromną popularnością zarówno w ogrodzie, jak i także w parkach czy też zielonych przestrzeniach. Do odmian najbardziej znanych zaliczyć można forsycję pośrednią czy też forsycję zwisłą. Warto także wspomnieć fakt, że forsycja europejska jest w tej chwili pod ochroną.

Czym charakteryzuje się forsycja?

Forsycja jest krzewem ozdobnym, którzy zrzucającym liście lub zielonym wiecznie o bardzo charakterystycznych żółtych kwiatach oraz pojedynczych czy też wąskich liściach ze stępionymi ząbkami. Bardzo charakterystyczne w roślinie jest to, że zanim się jeszcze pojawią liście forsycja zaczyna kwitnąć w okresie marca oraz kwietnia. Dlatego właśnie ozdobne krzewy sprawdzają się doskonale w małych oraz także w nieco większych ogrodach. Poza tym krzew ten wyróżnia się niezwykle szybkim wzrostem. Forsycja to gatunek dziko rosnący w Europie. Jest oczywiście pod ochroną.

Odmiany forsycji

Na świecie mamy do czynienia z ośmioma gatunkami forsycji. Jeden występuje w sposób naturalny w Europie. Odmian tego krzewu naprawdę jest wiele. Musimy jednak znać te, które są najbardziej popularne oraz uprawiane najchętniej w Polsce. Można dzięki temu podjąć decyzję o posadzeniu tejże rośliny w ogrodzie. Forsycja w naszym kraju, która najchętniej jest uprawiana to forsycja pośrednia.

Gatunek ten ma mieszane ozdobne krzewy. Dorastają one do dwóch lub do trzech metrów wysokości. Dla tej rośliny bardzo charakterystyczne są przewieszające na szczytach oraz wyprostowane pędy. Nie bez znaczenia są także liczne oraz żółte kwiaty. Pośrednia forsycja ma gładkie, podłużne oraz ząbkowane mocno liście o kształcie jajowatym. Tenże gatunek należy w zasadzie do najpopularniejszych w uprawie. Bardzo często krzew ten jest sadzony w parkach oraz także ogrodach przydomowych. Cięcie prawidłowe forsycji pozwala na uprawę w grupach, jak i także jako roślinę pojedynczą. Gałązki kwitnące tego gatunku często wykorzystywane są jako cięty kwiat, który się charakteryzuje bardzo długą żywotnością.

Do innych popularnych odmian forsycji należą: forsycja Maluch, forsycja Courtacour oraz Forscycja Spectabilis. Są to odmiany, które naprawdę się pięknie prezentują. Każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego. W innym razie nie byłyby one tak popularne. Jeśli mamy duży ogród możemy nieco zaszaleć. Jednak pamiętajmy, że każda odmiana ma inne wymagania jeśli chodzi o uprawę. Po naszej stronie jest zapewnienie im możliwie najlepszych warunków.