Czy warto inwestować w dom w zabudowie szeregowej? Czy jest to opcja zapewniająca prywatność? Gdzie taka budowla powinna być zlokalizowana? Jakie są wady i zalety domów w zabudowie szeregowej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania nurtują potencjalnych kupujących, którzy pragną zyskać prywatność życia we własnym domu a jednocześnie nie chcą lub nie mogą wydać dużej sumy pieniędzy na dom wolnostojący. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Dom w zabudowie szeregowej – co to takiego?

W prawie budowlanym nie zostały zdefiniowane pojęcia zabudowy szeregowej oraz wielorodzinnej. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku definiuje natomiast pojęcie budynku jednorodzinnego, który – według ustawy – stanowi budynek wolnostojący, budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej służący zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Dalej ustawa wskazuje na to, że budynek taki musi stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, ale dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkaniowych albo jednego lokalu mieszkaniowego i lokalu użytkowego (…). Inne definicje wskazują na to, że domem szeregowym można nazwać zespół domów tworzących ciąg od trzech do nawet kilkunastu obiektów umiejscowionych w jednej linii i połączonych ze sobą ścianami bocznymi. Jednocześnie segmenty szeregówki uznaje się bliźniaczo do siebie podobne. W przypadku zarówno domu szeregowego jak i domu w zabudowie bliźniaczej segmenty muszą być od siebie niezależne i stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość. Wówczas będzie można uznać je za budynki jednorodzinne. Jedynymi częściami wspólnymi tego typu budynków mogą być fundamenty oraz dach.

Inwestycja w szeregowca – w jakiej lokalizacji najbardziej się opłaca?

Domy w zabudowie szeregowej są inwestycją nieustannie zyskującą na popularności przede wszystkim ze względu na niewielką – w porównaniu do domów wolnostojących – cenę zakupu i gwarancje prywatności i inne dogodności, jakie zapewnia. Szczególnie opłacalne może okazać się ich kupno w dużych miastach, zwłaszcza w Gdańsku. Dlaczego? Domy szeregowe w Gdańsku i domy w zabudowie bliźniaczej w Gdańsku łatwo jest wynająć lub w razie konieczności sprzedać, często w bardzo korzystnej cenie. Konkurencja na rynku deweloperskim w Gdańsku jest ogromna dlatego deweloperzy w Gdańsku gwarantują wysoki poziom wykonania budynku, wykończenia, zapewniają wykonawstwo usług dodatkowych – na przykład program „Niezależni” dewelopera z Gdańska AM Projekt. Gdańsk jest popularnym miastem ze względu na rozbudowaną i różnorodną ofertę edukacyjną na bardzo wysokim poziomie. Gdańsk stwarza także możliwość znalezienia pracy w różnych branżach i mnogość miejsc pracy. Patrząc z perspektywy rozrywki i kultury – miast to obfituje w tego typu miejsca. Inne zalety Gdańska i jego okolic to: łatwość komunikacyjna (linie autobusowe, tramwaje, SKM, taxi, ścieżki rowerowe), bliskość Morza Bałtyckiego, różnorodność i mnogość nieruchomości.

Zalety i wady domów szeregowych

Domy szeregowe w Gdańsku przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które pragną połączyć prywatność i komfort, jakie daje ten typ budownictwa z oszczędnościami (zakup domu w zabudowie szeregowej jest zazwyczaj znacznie tańszy aniżeli zakup domu wolnostojącego). Jednocześnie eksploatacja domów szeregowych jest tańsza, gdyż segmenty wewnętrzne współdzielą dwie ściany i wspólnie je ogrzewają. Mieszkańcy domów szeregowych mogą liczyć na spory metraż mieszkalny, niezależne wejście do budynku, własny garaż czy też miejsce postojowe, korzystny układ pomieszczeń (zazwyczaj projektuje się domy szeregowe w taki sposób że część dzienna – salon i kuchnia – oddzielone są od części nocnej – sypialni), prywatny ogródek. Domy szeregowe w Gdańsku i domy bliźniaki w Gdańsku wykonywane przez firmę AM Projekt zyskały ogromną popularność ze względu na atrakcyjną infrastrukturę realizowanych przez dewelopera osiedli i uporządkowane otoczenie przejawiające się w ujednoliceniu brył budynków oraz użyciu w procesach budowy wysokiej jakości materiałów, a także ze względu na atrakcyjną bryłę budynków.

Czy warto inwestować teraz w nieruchomości?

W dobie kryzysu wiele osób zastanawia się czy warto teraz inwestować w nieruchomości. Wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost oprocentowania kredytów, trudności ze zdobyciem i utrzymaniem pracy, inflacja – wszystkie te czynniki zniechęciły do kupowania nieruchomości. Jednak eksperci zgodnie twierdzą, że dzięki temu ceny nieruchomości spadły. Jest to spowodowane tym, że deweloperzy mają trudności w sprzedaży nieruchomości już wybudowanych. Jednak spadek cen nieruchomości nie jest jedynym powodem, dla którego warto teraz zainwestować w nieruchomość. Bardzo pomocne i opłacalne może okazać się skorzystanie z programu pomocowego państwa – „Bezpieczny kredyt 2%” przeznaczonego dla osób, które nie były i nie są właścicielami innych nieruchomości i nie przekroczyli 45 roku życia.

Czy warto teraz rozważyć zakup domu szeregowego – podsumowanie

Zakup domu szeregowego w Gdańsku może okazać się bardzo opłacalną inwestycją dającą kupującym komfort i stwarzającą możliwości zarobkowe w przypadku najmu lub sprzedaży takiego mieszkania. Szczególnie ciekawym i nieustannie rozwijającym się obszarem inwestycyjnym jest Gdańsk i okolice tego miasta – również z uwagi na dużą liczbę deweloperów funkcjonujących w Gdańsku, a co za tym idzie – dużą konkurencję na rynku deweloperskim.

Myśląc o nowoczesnym domu w zabudowie szeregowej musisz myśleć o fotowoltaice i ten artykuł https://www.amprojekt.com.pl/blog/26-panele-fotowoltaiczne-na-blizniaku-ile-kosztuja-i-ile-mozemy-zaoszczedzic-na-pradzie rozjaśni Ci więcej na ten temat.