Klon japoński jest krzewem, który należy do mydleńcowatej rodziny. W naturalnym środowisku jedynie występuje w Japonii. W naszym kraju rośnie bardzo wolno oraz nie przekracza zwykle pięciu metrów wysokości.

Wymagania oraz uprawa

Klon japoński jest ozdobnym krzewem wprost z orientalnych ogrodów. Kwitnie w maju. Kwiaty są purpurowe, drobne oraz nie mają jakiejś szczególnej dekoracyjnej wartości. Największą ozdobą klonu na pewno są powcinane głęboko liście. Jesienią się przebarwiają na kolor pomarańczowy i czerwony bądź też jedynie czerwony, ale bardzo intensywny.

Klon powinniśmy sadzić wyłącznie w słonecznych miejscach, które są osłonięte oraz także wolne od silnych wiatrów. Lubi bardzo podłoże żyzne średnio oraz przepuszczalne. Powinno być wilgotne umiarkowanie o lekkim kwaśnym odczynie. Nie toleruje w żadnym wypadku wapiennych gleb. Gatunek jest mrozoodporny. Śmiało zatem sprawdza się w naszym klimacie. Możemy go sadzić wiosną bądź jesienią. W pierwszych latach musimy pamiętać o jego podlewaniu. Jednak jedynie w okresie suszy.

Roślinę dokarmiać warto organicznymi nawozami. Wytwarza ona dosyć płytki korzeniowy system. Zaleca się dlatego stosować wokół pnia ściółkowanie. Cięcie wykonywane jest sporadycznie. W zasadzie to raz na kilka lat. Zabieg się sprowadza do korygowania pokroju oraz także usuwania pędów uszkodzonych. Krzew profilaktycznie można także chronić przed grzybowymi chorobami. W tym celu stosuje się gnojówki z roślin.

Zastosowanie klonu japońskiego

Klon japoński z uwagi na swój wygląd bardzo efektowny najlepiej wygląda jako pewnego rodzaju soliter. Można sadzić go na trawniku czy też na skalniaku. Świetnie wygląda wśród niższych rabatowych roślin lub też jako dekoracja oczka wodnego. Nadaje się wręcz genialnie do ogrodów w różnym typie, w szczególności do ogrodów orientalnych.

W ojczyźnie pochodzenia wykorzystuje się często go do tworzenia tak zwanej bonsai. Trudno jest nam ten klimat ogrodów orientalnych przenieść do naszego kraju. Oczywiście w jakimś stopniu jest to możliwe, ale niestety jeden do jednego na pewno nie. Musimy o tym pamiętać. Niektóre rośliny są bardzo wymagające i do naszych warunków nie sprawdzają się. W związku z tym nawet się za to nie bierzmy. W takim wypadku tylko i wyłącznie stracimy pieniądze. Nic więcej. Szkoda zatem naszych pieniędzy, pracy oraz cierpliwości, którą do kwiatów także należy mieć. Pamiętajmy o tym doskonale. Zanim weźmiemy się za nasz ogród wszystko dokładnie zaplanujmy sobie, a efekt będzie genialny. Nikt nie mówi, że praca w ogrodzie jest bardzo łatwa. Trochę wysiłku należy włożyć.