Malowanie ścian i sufitów to stosunkowo prosty sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu zupełnie innego charakteru. Ściany oraz sufit stanowią przecież bazę całej aranżacji. Na szczęście do malowania ścian wewnętrznych nie trzeba angażować profesjonalnej firmy remontowej. Wystarczy kilka naszych wskazówek, by odmienić pokój i cieszyć się nowym wystrojem.

Remont krok po kroku – malowanie ścian i sufitów

Odmalowanie pokoju nie jest skomplikowanym zadaniem. Trzeba się jednak dobrze przygotować, aby cały proces przebiegł bezproblemowo, a ściany były estetycznie pomalowane.

  1. Na początek należy przygotować ściany – przed przystąpieniem do malowania ścian i sufitów zdejmujemy wszystkie obrazki czy zawieszone na ścianach fotografie. Po usunięciu gwoździ czy wkrętów pozostaną nieestetyczne dziury, które trzeba zamaskować. Do tego celu należy użyć szybkoschnącej masy naprawczej (na przykład Acryl-Putz). Masę nakłada się nierdzewną pacą, a następnie szlifuje powierzchnię ściany papierem ściernym.
  2. Gruntowanie ścian – jeśli chcesz diametralnie zmienić kolor ścian (na przykład z ciemnych na jasne), to koniecznie wykonaj gruntowanie. Odpowiednim środkiem do gruntowania ścian jest np. Acryl-Putz GR43 GRUNT PRO.
  3. Usuwanie plam i zabrudzeń – zdarza się, że ściany są poplamione po kilku latach użytkowania. Przed malowaniem warto usunąć większe plamy i zabrudzenia. Można to zrobić wodą z mydłem malarskim. Następnie można pomalować ściany specjalnym produktem maskującym zacieki i plamy, który dodatkowo chroni przed zagrzybieniem.

Należy pamiętać o kolejności wykonywania prac. Jak rozplanować malowanie ścian i sufitów? Koniecznie trzeba zacząć od malowania sufitu. Jak poprawnie malować sufit? Rozpocznij prace od trudno dostępnych miejsc (jak na przykład zakamarki obok lampy). Malowanie sufitu wykonaj wałkiem z teleskopowym uchwytem, nanosząc farbę równoległymi pasami. Podczas nakładania kolejnej warstwy wykonuj malowanie sufitu prostopadle do namalowanych wcześniej pasów.

Następnie można zacząć malować ściany. Najpierw pomaluj boki i krawędzie, a także trudno dostępne przestrzenie. Farbę nakładaj wałkiem, odciśniętym z nadmiaru farby. Maluj kształt litery W. Ruchy powinny być pewne i zdecydowane. Na koniec usuń taśmę malarską, nie czekając aż farba wyschnie.

Przygotowanie narzędzi i akcesoriów

Przed malowaniem trzeba zadbać o akcesoria i narzędzia do malowania dużych powierzchni. Musisz się zaopatrzyć przede wszystkim w pędzel i wałek. Pamiętaj, aby oczyścić wałek z nitek i kurzu. Możesz to zrobić przy pomocy rolki do ubrań. Unikniesz w ten sposób grudek i smug podczas malowania.

Niezbędna jest również taca malarska oraz zabezpieczenie otoczenia folią malarską. Przydadzą się takie narzędzia jak szpachla i papier ścierny. Warto mieć pod ręką drabinę, a także zadbać o odpowiednie obuwie i odzież (aby nie było szkoda ich zabrudzić).

Wybór odpowiedniej farby do malowania ścian i sufitu

Do malowania większości ścian i sufitów świetnie nadają się farby lateksowe lub akrylowe. Takie farby są odpowiednie nawet dla początkującego malarza, ponieważ łatwo się aplikują i nie tworzą smug. Ponadto dobrze kryją i są zmywalne. Nadają się właśnie do malowania pokojów, sypialni czy gabinetów.

Tego rodzaju farby występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu dobierzesz idealny kolor do swojej wymarzonej aranżacji. Do pokoju dziecięcego lub na korytarz (tam, gdzie jest większe natężenie ruchu i ryzyko uszkodzenia ścian) lepiej natomiast wybrać produkt o podwyższonych właściwościach chroniących.

Taka farba tworzy powłokę ochronną, która jest szczególnie odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz różne niekorzystne czynniki. Ponadto daje nieco inne wykończenie – bardziej satynowe.