Hortensja ogrodowa jest krzewem niezmiernie cenionym. Szczególnie z uwagi na przepiękne kwiatostany, które można podziwiać przez całe lato i to aż do jesieni. Może także być sadzona jako soliter czy też kompozycja z pozostałymi roślinami na rabacie. Warto dowiedzieć się jak wygląda sama uprawa hortensji w ogrodzie oraz jak hortensję powinniśmy pielęgnować.

Uprawa i pielęgnacja hortensji

Jeśli chodzi o wymagania hortensji co do samej gleby to są one całkiem wysokie. Hortensja ogrodowa powinna być uprawiana na żyznych oraz próchniczych glebach. Źle kwietnie na glebach ciężkich oraz gliniastych. Ziemia powinna być kwaśna. Gdy liście się stają żółte bądź jasnozielone, wskazuje na to za bardzo zasadowy odczyn gleby. Należy wówczas do ziemi dodać nieco kwaśnego torfu ogrodniczego.

Mało kto wie, że hortensja oznacza wodny krzew. Nazwa może sugerować, że jest to roślina, która potrzebuje dużo wody do rozwoju prawidłowego. Dlatego hortensja ogrodowa lepiej czuje się w półcieniu, gdzie utrzymać jest łatwiej samą wilgotność gleby, chociaż kwitnie bardziej obficiej w słońcu. Zabiegiem, który jest bardzo ważny w pielęgnacji hortensji jest samo nawadnianie. Szczególnie podczas suszy oraz ściółkowania gleby. Pomaga to dodatkowo utrzymać wilgoć.

Problemy z hortensją

Hortensje tak naprawdę dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej grupy jest zaliczana właśnie ogrodowa hortensja. Hortensje ogrodowe związują kwiatowe pąki dokładnie w drugiej połowie lata, a kwitną latem w następnym roku. Jednak często nie zakwitają.

Jedną z przyczyn dlaczego hortensje nie kwitną może być samo przemarzanie wierzchołków lub też całych pędów z już zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Pędy tychże roślin są raczej słabo zdrewniałe, a pąki nie mają łusek twardych, które chronią przed mrozem. Chociaż wiosną z karp nieprzemarzniętych wyrosną pędy bujne, to nie mają one kwiatowych pąków oraz rośliny po prostu nie kwitną. Jeśli zechcemy, aby rośliny zakwitły musimy zabezpieczyć je w sposób odpowiedni przed przemarznięciem. Można posypać roślinę na wysokość dwudziestu bądź trzydziestu centymetrów torfem, kora czy też liśćmi. Następne okrywamy roślinę agrowłókniną. Gdy szykują się spore przymrozki, to należy je owinąć papierem. Jak widać zabiegi pielęgnacyjne nie są specjalnie skomplikowane. Raczej poradzimy sobie z nimi i to bez najmniejszych problemów. Warto nieco się poświęcić, ponieważ efekt jest naprawdę genialny. Będziemy mogli rozkoszować się przepięknymi roślinami. Podziwom tak naprawdę nie będzie końca.

Przeczytaj też:  Katalpa – szybko rosnące drzewo