Teatr Wybrzeże w Gdańsku, jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych w Polsce, przeszedł niedawno gruntowną modernizację, której celem było nie tylko odświeżenie wyglądu tego historycznego obiektu, ale przede wszystkim stworzenie optymalnych warunków pracy dla aktorów i zapewnienie widzom komfortu podczas oglądania spektakli. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania, jakim jest system Rockfon Mono Acoustic, foyer teatru zyskało doskonałą akustykę i estetyczny wygląd, tworząc wyjątkowe doświadczenie teatralne.

Teatr Wybrzeże, z bogatą historią sięgającą lat 60., w wyniku wieloetapowej modernizacji stał się nowoczesnym obiektem, zharmonizowanym ze współczesnymi potrzebami zarówno widzów, jak i artystów. W ramach remontu, obejmującego fasadę, foyer, widownię, a także wymianę instalacji i mechaniki sceny, przywrócono budynkowi jego pierwotną funkcję, dbając jednocześnie o poszanowanie oryginalnej architektury autorstwa Lecha Kadłubowskiego i Daniela Olędzkiego z 1967 roku. Wnętrze foyer zostało powiększone, rozjaśnione, a nowa przeszklona fasada od strony Targu Węglowego dodaje teatrowi nowoczesności, pozwalając przechodniom rzucić okiem w głąb tego fascynującego miejsca.

Adam Orzechowski, Dyrektor Teatru Wybrzeże, podkreśla, jak istotne dla niego było połączenie estetyki i właściwości akustycznych foyer: Foyer to przestrzeń, która witająca widzów, tętni życiem w przerwach między spektaklami. Chcieliśmy, aby wnętrze to nie tylko zachwycało barwami, ale także było komfortowe i reprezentacyjne. Przed modernizacją mieliśmy tu duży pogłos i szum, teraz wszystko jest wyciszone.

Nowoczesna architektura wnętrza, utrzymana w monolitycznym stylu, wymagała spójnych i wyrazistych rozwiązań. Rockfon Mono Acoustic okazał się idealnym wyborem, łącząc minimalistyczny i monolityczny wygląd powierzchni z najwyższą klasą A w dziedzinie pochłaniania dźwięku. Dzięki temu, nie tylko osiągnięto estetyczne i funkcjonalne cele, ale także zrezygnowano z konieczności stosowania dodatkowych materiałów dźwiękochłonnych.

Krzysztof Kozłowski, główny architekt odpowiedzialny za projekt modernizacji, podkreśla: Rockfon Mono Acoustic daje projektantom i wykonawcom właśnie te możliwości uzyskania powierzchni bez żadnych podziałów przy jednoczesnym bardzo dobrym parametrze pochłaniania dźwięku. To idealne rozwiązanie dla przestrzeni, której estetyka musi iść w parze z doskonałymi warunkami akustycznymi.

Montaż tego rozwiązania w Teatrze Wybrzeże był zadaniem powierzonym certyfikowanej firmie THELIO Sp. z o.o. Zastosowane na różnych płaszczyznach, również na skosach, monoakustyczne płyty Rockfon Mono Acoustic były montowane z dbałością o każdy szczegół. Specjalne projekty warsztatowe były niezbędne przy instalacji nawiewników szczelinowych oraz szklanego świetlika. Działania te pozwoliły na stworzenie przestrzeni reprezentacyjnej, zgodnej z nowoczesnym charakterem Teatru Wybrzeże.

Ireneusz Kazatel, właściciel firmy THELIO, wyjaśnia: Rozwiązanie Mono Acoustic jest idealne do miejsc reprezentacyjnych, takich jak foyer Teatru Wybrzeże. Daje nam możliwość dowolnego kształtowania, łatwo dostosowuje się do formy, a przy tym doskonale dba o warunki akustyczne w pomieszczeniu.

Modernizacja Teatru Wybrzeże w Gdańsku przekształciła go nie tylko w elegancki obiekt, ale także uczyniła go bardziej dostosowanym do współczesnych oczekiwań zarówno widzów, jak i artystów. Nowoczesność objęła nie tylko estetykę i funkcjonalność, lecz także znacząco poprawiła warunki akustyczne w foyer, które teraz łączy w sobie komfort, reprezentacyjność i doskonałą jakość dźwięku.

Architekt: Warsztat Architektury Pracownia Autorska

Wykonawca akustyki: Thelio Sp. z o.o.o

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Świętego Ducha

Termin: 2020 – 2023

Powierzchnia: 4.500 m2

Kubatura: 25.000 m3

Widownia: 342 miejsca

Program funkcjonalny: sala główna Teatru wraz z pełną technologią sceniczną, hol główny, foyer, zaplecze sanitarne, pomieszczenia pod arkadami, ulica Teatralna, otoczenie Teatru