Nie da się ukryć, że bardzo ładnym drzewem do naszego ogrodu jest wierzba mandżurska. W zasadzie to już po kilku latach może dorośnie do pięciu, a nawet ośmiu metrów wysokości. Ma niesamowicie malowniczą koronę z gałęziami pomarańczowożółtymi zwieszającymi się do ziemi. Są one bardzo poskręcane. Musimy przyznać, że jest to drzewo niezmiernie oryginalne.

Wymaganie oraz sadzenie

Wierzba mandżurska jest drzewem, które możemy sadzić w miejscach lekko zacienionych oraz słonecznych. Toleruje przeróżne typy gleb. Mogą to być gleby o dużej wilgotności oraz gleby o wilgotności umiarkowanej. Na pewno nie znosi lekkich podłoży, które są żwirowe oraz suche. W rejonach chłodniejszych Polski powinniśmy ją osłaniać jeszcze przed nadejściem mrozów. Czasami dojść może do podmarznięcia końcówek pędów. Jednak nie jest to poważny błąd. Wystarczy, że w miejscach tych nasze drzewo zostanie przycięte.

Wierzba mandżurska z kolei jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. W okresie pogody bezdeszczowej powinno się podlewać ją. Podczas sezonu warto naszą roślinę dokarmić kilkukrotnie. Azotowe nawozy jednak nie są konieczne. Drzewo również bez nich rośnie dosyć szybko. Można zastosować natomiast nawozy z dużo większą ilością potasu, który wpłynie na dużo lepsze krzewienie. Tym samym mamy do czynienia z dużo atrakcyjniejszym pokrojem wierzby mandżurskiej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest stosowanie organicznych nawozów. Mowa na przykład o nawozie humusowym czy też przefermentowanego obornika. Wierzbę mandżurską bardzo łatwo jest rozmnażać poprzez ukorzenienie pędowych sadzonek. Zaleca się profilaktycznie stosowanie gnojówki z roślin, jako pewnego rodzaju ochronę przed szkodnikami oraz chorobami, które atakują roślinę.

Cięcie wierzby mandżurskiej

Cięcie mandżurskiej wierzby jest bardzo regularne oraz bardzo intensywne. Wykonywać warto je dokładnie raz do roku. Powinniśmy wybrać do tego okres wczesnowiosenny. Chodzi o okres, w którym jeszcze nie pojawiły się liście. Przemarznięte oraz drobne pędy należy usunąć. Gałęzie grubsze skrócić powinniśmy nawet o dobrych kilka oczek. Zaleca się, aby wierzbie mandżurskiej „wyznaczyć” w ogrodzie wysokość odpowiednią, na przykład na dwa do trzech metrów oraz przycina corocznie na taką dokładnie wysokość.

Uprawa wierzby mandżurskiej nie jest trudna. Poradzimy sobie z nią bez najmniejszego problemu. Nawet gdy w ogrodnictwie nie czujemy się zbyt dobrze. Możemy śmiało zakupić roślinę do swojego ogrodu i nie będziemy żałować tego wyboru pod żadnym względem. Tego jesteśmy pewni.