„Szklane domy” były w przedwiośniu Żeromskiego postrzegane jako utopijna wizja Polski, symbolizująca równość i dobrobyt po odzyskaniu niepodległości przez kraj. Obecnie, szkło w architekturze jest powszechnie wykorzystywane, nadając budynkom lekkości i nowoczesności. Pracownia Tremend, prowadzona przez architektów, doskonale wykorzystuje szkło jako materiał, zarówno do tworzenia ścian, jak i dachów.

Magdalena Federowicz-Boule, architektka i współwłaścicielka pracowni Tremend, wyraża swoją fascynację szkłem jako materiałem architektonicznym. Szkło ma swoją niezwykłą strukturę, przezroczystość i pozwala architektom pracować ze światłem, co otwiera przed nimi niezliczone możliwości.

Szkło może być wykorzystywane w wielu różnych aspektach architektury, zarówno jako materiał wykończeniowy, dekoracyjny, jak i do tworzenia mebli czy elementów małej architektury. Jednakże, mimo swojej wszechstronności, jest to materiał wymagający i trzeba umieć go odpowiednio zastosować.

Jednym z wyjątkowych zastosowań szkła w architekturze jest możliwość zacierania granic między wnętrzem a otoczeniem. Szkło jest doskonałym materiałem do tego celu, pozwalając na przenikanie światła i widoków z zewnątrz do wnętrza budynku oraz odwrotnie. Pracownia Tremend z powodzeniem wykorzystała tę właściwość szkła w projekcie Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Stworzono podwójną strukturę budynku, zewnętrzną z szklanymi ścianami i wewnętrzną z betonową ścianą absorpcyjną ciepła. To rozwiązanie pozwoliło na oszczędność energetyczną, ponieważ ogrzewana jest tylko wewnętrzna część budynku.

Szklane konstrukcje architektoniczne, takie jak ściany kurtynowe, są również wykorzystywane w projektach hotelowych pracowni Tremend, np. w hotelu Crowne Plaza® Warsaw – The HUB, gdzie pozwalają na przenikanie światła i widoków między wnętrzem a otoczeniem. W hotelu w Dźwirzynie szklana ściana łączy gości z pobliskim lasem sosnowym, a w hotelu Horizon stanowi ogromne okno na świat.

Oprócz tego, szkło może być również wykorzystywane jako pokrycie dachowe. Architekci Tremend zastosowali je w wiatach przystankowych towarzyszących dworcowi w Lublinie. Są to fotowoltaiczne szklane dachy, które oprócz wytwarzania energii, nie ograniczają dostępu światła dziennego. Przykładem spektakularnego szklanego dachu jest również Dworzec Łódź Fabryczna, który jest prawdziwym „oknem na niebo.”

Przeczytaj też:  Hotel Canopy by Hilton Warsaw: Nowoczesna elegancja w centrum stolicy

Architekci Tremend podkreślają, że zastosowanie szkła na dachu jest technicznie wymagające, ponieważ szkło pochłania duże ilości energii, a konstrukcja musi uwzględniać obciążenia, punkt rosy oraz systemy wentylacji. Jednak z odpowiednimi wyliczeniami i symulacjami, można stworzyć wyjątkowe szklane dachy, które zachwycają zarówno formą, jak i funkcjonalnością.

Projektanci Tremend chętnie sięgają również po szkło jako element dekoracyjny. Przykłady to szklane lampy w hotelach AC Hotel by Marriott Krakow i Rezydent Sopot MGallery Hotel Collection. Szkło jest również wykorzystywane w dekoracjach i sztuce, jak w hotelu Mercure Szklarska Poręba, gdzie odnajdziemy inspiracje szklanym rzemiosłem w wystroju wnętrz.