„Szklane domy” były w przedwiośniu Żeromskiego postrzegane jako utopijna wizja Polski, symbolizująca równość i dobrobyt po odzyskaniu niepodległości przez kraj. Obecnie, szkło w architekturze jest powszechnie wykorzystywane, nadając budynkom lekkości i nowoczesności. Pracownia Tremend, prowadzona przez architektów, doskonale wykorzystuje szkło jako materiał, zarówno do tworzenia ścian, jak i dachów.

Magdalena Federowicz-Boule, architektka i współwłaścicielka pracowni Tremend, wyraża swoją fascynację szkłem jako materiałem architektonicznym. Szkło ma swoją niezwykłą strukturę, przezroczystość i pozwala architektom pracować ze światłem, co otwiera przed nimi niezliczone możliwości.

Szkło może być wykorzystywane w wielu różnych aspektach architektury, zarówno jako materiał wykończeniowy, dekoracyjny, jak i do tworzenia mebli czy elementów małej architektury. Jednakże, mimo swojej wszechstronności, jest to materiał wymagający i trzeba umieć go odpowiednio zastosować.

Jednym z wyjątkowych zastosowań szkła w architekturze jest możliwość zacierania granic między wnętrzem a otoczeniem. Szkło jest doskonałym materiałem do tego celu, pozwalając na przenikanie światła i widoków z zewnątrz do wnętrza budynku oraz odwrotnie. Pracownia Tremend z powodzeniem wykorzystała tę właściwość szkła w projekcie Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Stworzono podwójną strukturę budynku, zewnętrzną z szklanymi ścianami i wewnętrzną z betonową ścianą absorpcyjną ciepła. To rozwiązanie pozwoliło na oszczędność energetyczną, ponieważ ogrzewana jest tylko wewnętrzna część budynku.

Szklane konstrukcje architektoniczne, takie jak ściany kurtynowe, są również wykorzystywane w projektach hotelowych pracowni Tremend, np. w hotelu Crowne Plaza® Warsaw – The HUB, gdzie pozwalają na przenikanie światła i widoków między wnętrzem a otoczeniem. W hotelu w Dźwirzynie szklana ściana łączy gości z pobliskim lasem sosnowym, a w hotelu Horizon stanowi ogromne okno na świat.

Oprócz tego, szkło może być również wykorzystywane jako pokrycie dachowe. Architekci Tremend zastosowali je w wiatach przystankowych towarzyszących dworcowi w Lublinie. Są to fotowoltaiczne szklane dachy, które oprócz wytwarzania energii, nie ograniczają dostępu światła dziennego. Przykładem spektakularnego szklanego dachu jest również Dworzec Łódź Fabryczna, który jest prawdziwym „oknem na niebo.”

Architekci Tremend podkreślają, że zastosowanie szkła na dachu jest technicznie wymagające, ponieważ szkło pochłania duże ilości energii, a konstrukcja musi uwzględniać obciążenia, punkt rosy oraz systemy wentylacji. Jednak z odpowiednimi wyliczeniami i symulacjami, można stworzyć wyjątkowe szklane dachy, które zachwycają zarówno formą, jak i funkcjonalnością.

Projektanci Tremend chętnie sięgają również po szkło jako element dekoracyjny. Przykłady to szklane lampy w hotelach AC Hotel by Marriott Krakow i Rezydent Sopot MGallery Hotel Collection. Szkło jest również wykorzystywane w dekoracjach i sztuce, jak w hotelu Mercure Szklarska Poręba, gdzie odnajdziemy inspiracje szklanym rzemiosłem w wystroju wnętrz.