Komfort użytkowania, estetyka, a przede wszystkim koszt eksploatacji – te czynniki sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania jest kluczowy. Dlaczego właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej rezygnują z tradycyjnych systemów grzewczych i decydują się na ekologiczne elektryczne ogrzewanie podłogowe? Niskie nakłady inwestycyjne, brak kosztów serwisowania, intuicyjna obsługa, oszczędność miejsca, możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń oraz komfort cieplny zbliżony do idealnego to tylko niektóre z powodów.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza i jest znakomitym rozwiązaniem dla alergików, a zyskujące coraz większą popularność odnawialne źródła energii sprawiają, że koszty jego eksploatacji są jeszcze niższe. Zastanawiasz się, jaką formę elektrycznego ogrzewania podłogowego wybrać? Jako ogrzewanie podstawowe najlepiej sprawdzą się kable lub folie grzejne, za to idealnym uzupełnieniem tradycyjnego systemu ogrzewania centralnego są maty grzewcze.
Jak działają maty grzewcze?
Jeśli remontujesz użytkowany obiekt, w którym nie ma możliwości podniesienia podłogi, to właśnie maty grzewcze – ze względu na ich niezwykle małą grubość – będą dobrym rozwiązaniem. Ale zalety działania mat docenią także właściciele nowo wybudowanych nieruchomości. Zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Oto kilka z nich:
- maty mogą być wykorzystywane do dogrzewania lub ogrzewania całych pomieszczeń lub wybranych sektorów,
- jako ogrzewanie niecentralne maty działają niezależnie od siebie oferując możliwość dogrzewania wybranych pomieszczeń adekwatnie do bieżących potrzeb,
- można wyłączyć ogrzewanie w pomieszczeniach nieużywanych, co pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć koszty,
- maty mogą być instalowane pod każdym typem podłogi przystosowanym do ogrzewania podłogowego, m.in. pod płytkami ceramicznymi, podłogami z kamienia naturalnego, wykładziną dywanową czy linoleum.
Czy montaż mat grzewczych jest trudny?
Boisz się wysokich kosztów instalacji i konieczności zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy? Niepotrzebnie. Montaż mat grzewczych jest na tyle prosty, że praktycznie każdy jest w stanie wykonać go samodzielnie – maty składają się z cienkiego przewodu grzejnego przymocowanego do samoklejącej siatki z tworzywa sztucznego i są już gotowe do ułożenia. Co ważne, można je docinać (siatkę, nie przewód) na pożądany wymiar i kształt, co umożliwia ich ergonomiczne ułożenie na podłożu i dopasowanie do pomieszczenia. Producent wraz z produktem dostarcza szczegółową instrukcję montażu, która zawiera opis krok po kroku, jak prawidłowo zainstalować maty grzewcze.
Maty grzewcze to rozwiązanie niezwykle uniwersalne i wszechstronne. Zależenie od potrzeb można je wykorzystywać w celu osiągnięcia efektu ciepłej podłogi, do efektywnego dogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym lub jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu.