Pokój gracza (z ang. gaming room) to miejsce, gdzie pasjonaci gier komputerowych spędzają wiele czasu. Taki pokój wyróżnia się nie tylko charakterystycznym umeblowaniem, ale także panuje w nim specyficzna atmosfera, tworzona przez klimatyczne światła i gamingowe akcesoria. Podczas aranżacji pokoju do gier należy zadbać o kilka ważnych aspektów – począwszy od lokalizacji poszczególnych mebli, przez wybór odpowiednich sprzętów, skończywszy na zadbaniu o wystrój pomieszczenia. O czym warto więc wiedzieć i jak urządzić pokój gracza, aby miejsce stało się doskonałym miejscem do komputerowych rozgrywek?

O czym pamiętać przy urządzaniu pokoju gamingowego?

Przygotowując projekt pokoju gamingowego, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wiek osoby, która będzie korzystać z pomieszczenia. Wyposażenie pokoju będzie się różnić w zależności od tego, czy będzie to wnętrze dla nastolatka, czy dla osoby dorosłej. Skupić należy się także na możliwościach metrażowych pomieszczenia. Aby urządzić mały pokój gamingowy zdecydowanie lepszym wyborem będą meble modułowe i takie pełniące kilka funkcji, zaś w większym wnętrzu można postawić na specjalne gamingowe biurko i wypełniające przestrzeń nowoczesne dodatki.

Warto dodać, że pokój do gier nie zawsze stanowi zupełnie oddzielne pomieszczenie. W wielu przypadkach wnętrze tworzy także sypialnię z miejscem do nauki lub standardowego odpoczynku z książką w ręku. Planując wygląd pokoju do gier, warto więc mieć na uwadze lokalizację łóżka, szafy na ubrania, czy miejsca do relaksu. Pod uwagę należy wziąć także kolor ścian pomieszczenia. Jeśli pokój będzie służył wyłącznie do grania w gry, warto postawić na intensywne barwy, które w połączeniu z kolorowymi światłami stworzą przyjemną atmosferę. Jeśli jednak pokój będzie wielofunkcyjny, znacznie lepszym rozwiązaniem będą stonowane, sprzyjające odpoczynkowi odcienie.

Aby pokój gamingowy spełniał swoją funkcję, należy dobrze przemyśleć lokalizację biurka i komputera. Urządzenie nie powinno znajdować się bezpośrednio przy oknie, ani tyłem do niego. Warto wybrać ścianę boczną, gdzie nie trzeba będzie obawiać się o padające na monitor promienie słońca. Na komfort grania wpłyną także rolety lub zasłony, umożliwiające wyciemnienie pokoju nawet w środku dnia. Taka atmosfera znacznie uwydatni ekran monitora, a wszystkie znajdujące się na nim szczegóły będą lepiej widoczne.

Pokój dla gracza – co powinno znaleźć się w pokoju gamingowym?

Aranżację pokoju gamingowego warto zacząć od wyboru umeblowania. Meble gamingowe charakteryzują się prostotą wykonania i minimalną ilością dodatków. W pierwszym kroku należy wybrać biurko gamingowe, biorąc pod uwagę wzrost osoby, która będzie korzystać z pokoju. Jeśli pomieszczenie ma służyć osobom w różnym wieku, warto zdecydować się na biurka gamingowe z możliwością regulacji wysokości. Warto zwrócić uwagę, aby wybrane biurko posiadało otwory na okablowanie lub umożliwiało poprowadzenie przewodów za ukrytą listwą, co będzie miało wpływ na estetykę pomieszczenia.

W drugim kroku należy przejrzeć fotele dla graczy i wybrać pasujący model. Odpowiednio dobrany fotel gamingowy ma znaczenie nie tylko dla samopoczucia i wygody, ale także dla zdrowia kręgosłupa. Fotele gamingowe mogą charakteryzować się licznymi udogodnieniami, takimi jak możliwość regulacji wysokości siedziska, regulowane podłokietniki, ruchomy zagłówek, czy możliwość dostosowania kąta nachylenia oparcia do własnych preferencji. Podczas grania w gry dochodzi do nadmiernego obciążania karku i stawów, dlatego odpowiednio wyprofilowany fotel to podstawa. Wybierając fotel, warto także zwrócić uwagę na jego kolorystykę i dobrać model, który będzie świetnie komponował się z kolorem ścian w pokoju.

fotel gamingowy

Podstawą wyposażenia pokoju gracza są także różnego rodzaju akcesoria gamingowe. Mowa tu o dodatkach, które umilają czas spędzony przy rozgrywkach. Do najczęściej wybieranych akcesoriów zaliczamy klawiaturę z kolorowym podświetleniem, gamingową myszkę z wieloma przyciskami o różnych funkcjach, uchwyt na słuchawki, czy uchwyt na kubek z napojem. Ponadto gracze często decydują się na zakup profesjonalnego mikrofonu, zatem dobrym akcesorium jest także statyw na sprzęt. Warto dodać, że dobrym rozwiązaniem jest także podwieszenie monitora (lub monitorów) na ścianie przy użyciu specjalnego uchwytu, co umożliwia odsunięcie się od ekranu na bezpieczną dla oczu odległość.

Aby granie było jeszcze przyjemniejsze i efektywniejsze, warto postawić na dodatki, które ułatwią prowadzenie rozgrywek. Profesjonalny gracz powinien zaopatrzyć się między innymi w gamepady (kontrolery do sterowania postaciami) lub w kierownicę albo joystick, przydatne przy grach wyścigowych. Niektórzy gracze decydują się także na zakup pedałów sprzęgła, hamulca i gazu, dzięki czemu ściganie się online może zyskać zupełnie nową jakość. Nieodzownym elementem pokoju gracza są także dobrej jakości głośniki. Warto wybierać sprzęt charakteryzujący się wysoką mocą i parametrami umożliwiającymi doskonały odbiór emitowanych przez gry dźwięków.

Elementami, w które warto wyposażyć pokój, są także między innymi mata pod mysz i pod fotel gamingowy, a także stojaki na stację komputera. Do pokoju gracza warto wprowadzić także kilka charakterystycznych dodatków – kolorowe neony w różnych kształtach, lampki LED oraz zaciemniające zasłony i rolety. Jeśli pomieszczenie ma służyć także jako codzienny, prywatny pokój, można postawić na designerskie łóżko, szafy w stylu loftowym i dodatki na przykład w postaci roślin, tablic magnetycznych, czy modnych plakatów w ramkach.

Pokój dla gracza – podsumowanie

Pokój gamingowy wyposażony w nowoczesne meble i niezbędny sprzęt to marzenie każdego gracza. Urządzając pokój do gier, przede wszystkim należy skupić się na doborze ergonomicznych mebli i fotela gamingowego, zapewniających wygodne spędzanie czasu na rozrywce. Ponadto warto zaopatrzyć się także w różnorodne akcesoria gamingowe i dodatki do pokoju, które stworzą przyjemny klimat do gry. Dodatkowym często przydatnym wyposażeniem są także środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego i ekranów, czy zestaw zapasowych baterii.