Fitonia to niezmiernie popularna roślina doniczkowa. Jest bardzo często oferowana w sprzedaży. Jednak jednocześnie jest to roślina niezwykle wymagająca. Aby wygląda pięknie musimy jej zapewnić naprawdę odpowiednie dla niej warunki.

Roślina o barwnych liściach

Fitonia jest jedną z popularniejszych doniczkowych roślin, ale jednocześnie jest to roślina bardzo wymagająca. Jej ozdobą główną są bardzo szerokie, eliptyczne lub też jajowate liście. Wyrastają one parami naprzeciwległymi na mięsistych oraz delikatnych pędach. Pędy są jednocześnie bardzo kruche oraz owłosione. Sama blaszka liściowa jest pokryta włoskami delikatnymi oraz także siecią nerwów w kolorze kontrastowym. Roślina ta dzięki temu ma wygląd bardzo charakterystyczny.

Jakich warunków wymaga fitonia?

Aby nasza fitonia przez cały rok wyglądała bardzo atrakcyjnie, a liście zachowywały swoje nieziemskie kolory, to musimy roślinie zapewnić bardzo dobre warunki. Fitonia czuje się najlepiej w półcienistym miejscu ze światłem rozproszonym. Chodzi o to, że roślina ta nie toleruje w żadnym wypadku słońca pełnego. Od pełnego słońca na liściach tworzą się nieestetyczne przebarwienia oraz plamy.

Fitonia również wymaga bardzo dużo wilgoci. Chodzi zarówno o wilgoć w podłożu, jak i także w powietrzu. Ziemia w doniczce jednak nie może być stale mokra, ponieważ rośliny zaczynają gnić czy też chorować. Na powietrze zbyt suche fitonia reaguje zasychaniem samych końcówek liście, a na brak samej wilgoci w ziemi reaguje więdnięciem liści oraz pędów. Po podlaniu odzyskuje bardzo szybko siły, ale po przesuszeniu kolejnym już się może nie odrodzić. Musimy w związku z tym pilnować, aby podłoże jej było zawsze lekko wilgotne.

Fitonia do tego oczekuje jakości bardzo dobrej jakości ziemi, która jest żyzna oraz przepuszczalna. Dodatkowo musi być bogata w próchnicę oraz ograniczoną materię. Jeśli chodzi o odczyn pH powinien być obojętny lub też lekko kwaśny.

Roślinie przez cały rok musimy zapewnić bardzo wysoką temperaturę. Jest ona niezmiernie wrażliwa na przeciągi oraz chłód.

Fitonia w naszym mieszkaniu

Fitonia na pewno nie lubi gazowych wyziewów. Nie powinna być w związku z tym uprawiana na parapecie kuchennym czy też w pobliżu gazowej kuchenki. W mieszkaniu najlepiej uprawiać fitonię w ciepłych oknach kwiatowych bądź w widnych łazienkach. Rośliny także nadają się wręcz doskonale do uprawy w słojach oraz kulach szklanych. To tam panuje możliwie najlepszy mikroklimat. Co więcej dobrze się czują w ogrzewanych zimowych ogrodach oraz w oranżeriach.