Bodziszek korzeniasty charakteryzuje się intensywnie wybarwionymi kwiatami. Ta ciekawa i urocza roślina zdobi wiele ogrodów, a jej uprawa jest bardzo mało wymagająca. Sprawdź, jak zajmować się tą wyjątkową rośliną.

Bodziszek korzeniasty — uprawa

Bodziszek korzeniasty tworzy kępę gęstych, pierzastych liści o ciemnozielonej barwie, na których tle kwitną przepiękne różowoczerwone lub purpurowe kwiaty. Kępa prezentuje się niezwykle ładnie, a na dodatek ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, dzięki czemu sprawdza się na każdej rabacie. Roślina osiąga wysokość 40-60 cm dlatego świetnie sprawdza się na obwódkach i w obrzeżach ogródków skalnych. Dobrze rośnie również między drzewami i wyższymi krzewami ozdobnymi.

Bodziszek jest ozdobny przez cały okres wegetacyjny. Liście budziszka wyglądają ładnie również jesienią, kiedy delikatnie przebarwiają się na żółto. Drobne kwiaty mają przyjemny zapach, który uwalnia się z wiatrem lub po poruszeniu ręką, ale utrzymują się tylko w maju i czerwcu. Ich kolor oraz wielkość zależy od odmiany. Najpopularniejsze to purpurowy Czakor, biały Spessart oraz delikatnie różowawy Album. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Variegatum, która ma ciemnoróżowe kwiaty i pstrokato ozdobione, dwubarwne liście.

Sadzonki bodziszka korzeniastego można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Wysiew należy przeprowadzić wczesną wiosną, najlepiej w gęstej rozstawie. Na 1 m2 może znaleźć się aż 10 roślin – w takim zagęszczeniu najpiękniej się prezentują. Koszt jednej sadzonki nie przekracza 12-13 zł.

Uprawa bodziszka jest bardzo prosta. To trwała bylina, która potrzebuje jedynie odpowiedniej dawki wody. Warto jednak wiedzieć, że przesuszenie znosi znacznie lepiej niż przelanie, należy więc ograniczać podlewanie w zacienionych miejscach i przy wilgotnej pogodzie. Budziszek nie wymaga nawożenia i nie potrzebuje ochrony przed zimnem. Bardzo dobrze czuje się w naszych warunkach – w końcu jest naturalną rośliną klimatu Polski.