Czasami chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie jakieś fajne i ciekawe rośliny, ale nie do końca wiemy jak je uprawiać. Do takiej rośliny z pewnością należy kopytnik pospolity. Jednak nic straconego. Możemy śmiało poczytać o tej bylinie w sieci i już niebawem można ona zdobić nasz ogród. Jak to się mówi – do odważnych świat należy. Nie bójmy się nowości.

Co musimy wiedzieć o kopytniku pospolitym?

Kopytnik pospolity to bylina, która należy do kokornakowatej rodziny. Naturalnie występuje on w południowej oraz środkowej Europie, ale także w Małej Azji oraz na Syberii. Co ciekawe jest także naszym rodzimym gatunkiem. Bowiem występuje pospolicie prawie w całym naszej kraju. Bardzo ciekawe jest także to, że jest objęty po części ochroną gatunkową.

Niska roślina

Kopytnik pospolity jest bardzo niską rośliną. Tworzy ona bardzo zwarte kępy. Co więcej ma kłącza bardzo rozgałęziające. Płożą się one nad powierzchnią ziemi. Skórzaste, ciemnozielone oraz błyszczące liście mają nerkowaty bardzo charakterystyczny kształt, który może wielu z nas przypominać kopyta konia. Są one zimozielone, a ich długie ogonki oraz strona spodnia są owłosione. Kwiaty kopytnika są pojedyncze, niepozorne oraz koloru purpurowego i brązowego. Ich kształt jest dzwonkowaty.

Nie możemy zapominać o jego specyficznym zapachu. Zapach ten jest określany jako pieprzowy oraz aromatyczny. Gdy kwitnie zwabia muchówki padlinożerne, które nam zapylają kwiaty. Kopytnik rośnie najlepiej na żyznych glebach, które są wilgotne oraz próchnicze.

Jakie jest zastosowanie kopytnika pospolitego?

Kopytnik pospolity jest uprawiany głównie jako ozdobna roślina w naszych ogrodach, jak i także parkach. Nadaje się doskonale jako okrywowa roślina. Szczególnie w cienistych miejscach. Chodzi tutaj o miejsca pod drzewami. Najlepiej się go sadzi w pewnych grupach. Co więcej wiele osób robi z niego piękne kompozycje skalnych ogrodów.

Mało kto wie, że kopytnik pospolity jest uważany także za leczniczą roślinę. Głównie chodzi o kłącze kopytnika. Działa ono moczopędnie, wymiotnie, przeczyszczająco oraz wykrztuśnie. Jednocześnie każdy z nas powinien wiedzieć, że w większych ilościach kopytnik pospolity jest trujący. Jak widać na załączonym obrazku musimy dużo poczytać o tej roślinie, aby mieć jakieś rozeznanie. Niestety wielokrotnie czytamy tylko pobieżnie i robimy wszystko według siebie. Jest to ogromny błąd. Nie tylko możemy zaszkodzić roślinie, ale także sobie w przypadku roślin leczniczych (gdy zamierzamy korzystać z tych właściwości).